Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uspeh dvojice beogradskih lekara ~ Ni dijaliza nije prepreka za bebu  (Pročitano 3231 puta)
14. Dec 2005, 22:51:32
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Uspeh dvojice beogradskih lekara i upornih roditelja
 
Ni dijaliza nije prepreka za bebu

Prvi put u našoj zemlji uspešno je obavljen porođaj kod tridesettrogodišnje Maje Đurović, koja je težak bubrežni bolesnik i već pet godina ide na hemodijalizu. Trudnoća kod takvih pacijentkinja izuzetno je rizična i za majku i bebu, zbog čega je porođaj obavljen carskim rezom u Ginekološko-akušerskoj klinici „Narodni front“, u saradnji sa nefrolozima iz Vojnomedicinske akademije.

Kada je početkom ove godine Maja saopštila lekarima da je u drugom stanju, uplašila ih je njena namera da održi trudnoću i da pokuša da rodi bebu.

- Manje od 0,5 odsto žena na dijalizi uspeva da zatrudni, a od njih manje od 40 odsto ima šanse da rodi živo novorođenče. Prevremeni porođaji se dešavaju praktično kod svih trudnica, tako da ovaj slučaj predstavlja retkost i u najrazvijenijim zemljama - kaže na početku razgovora dr Željko Miković, ginekolog koji je porodio Maju. On dodaje da je ovo druga takva trudnoća u našoj zemlji. Prva, manje uspešna, bila je pre 18 godina.

Kada su saznali da je zatrudnela, prvo što su Maji rekli lekari bilo je: „to je misterija“.

- Svi su bili šokirani, od lekara i roditelja pa do prijatelja. I pored lekarskih upozorenja, uz preporuku da sačekam eventualnu transplantaciju bubrega, pa da onda zatrudnim, odlučila sam sasvim suprotno - zadovoljno kaže Maja Đurović, dodajući da je jedinu podršku imala od ginekologa dr Željka Mikovića i nefrologa sa VMA dr Ljubiše Veljančića.

Kao jedini vid lečenja Maji je ostala dijaliza, na koju ide već pet godina. Ali u oktobru prošle godine „Telekom“, firma u kojoj radi, omogućio joj je kredit da bi kupila aparat i dijalizu radila kući. Nenadano, već nakon mesec dana ostala je u drugom stanju.

- Realno, sve medicinske činjenice su govorile da je u pitanju trudnoća najvišeg rizika. Trudnica je bila u starijoj životnoj dobi za prvorotku i bolovala je od sistemskog lupusa. Postojala je velika verovatnoća da će u trudnoći doći do razbuktavanja te bolesti, a osim toga, već deset godina ima hroničnu slabost bubrega, pet godina je na hemodijalizi. Pri tom primala je velike količine imunosupresivnih lekova - objašnjava dr Miković.

Ipak, i pored svih nedaća, Maja se nije predala, nije klonula duhom i nije dozvolila da bolest kontroliše njen život. Trećeg juna na svet je došao maleni Borivoje, težak svega 1.900 grama. Porodila se u 32. nedelji trudnoće.

- Borivoje je vredan svakog minuta moje patnje. Promenio je život Dejanu i meni. Kada smo ga doveli kući, usred noći bismo ustajali i posmatrali ga kako spava. Moj suprug je više puta rekao „da ne može da veruje da se to nama desilo“ - prepričava Maja.

Oporavak posle porođaja bio je težak, ali GAK „Narodni front“ i „Telekom“ uspeli su bar nekako da pomognu Maji instalirajući u jednom od apartmana aparat za hemodijalizu, tako da je Maja i u bolnici mogla da se dijalizira.

Kada nastupi potpuni prestanak funkcionisanja oba bubrega, neophodno je lečenje dijalizom.

- Ovaj vid lečenja samo po sebi ima i štetnih efekata na neka tkiva i organe. Posledice se odražavaju i na endokrini i reproduktivni sistem. Kod žene na hemodijalizi postoji amenoreja, odnosno prestanak mesečnih ciklusa, tako da je nemogućnost da ostane trudna redovna pojava - objašnjava dr Ljubiša Veljančić, nefrolog u Vonomedicinskoj akademiji, lekar koji je dugo lečio Maju.

On kaže da je u Majinom slučaju bilo puno nefrološko-internističkih i dijaliznih problema i komplikacija.

- Trebalo je regulisati povišen krvni pritisak, izbalansirati elektrolite u krvi, korigovati anemijski sindrom i kiselost krvi, ostvariti adekvatnu diurezu. Uz sve to, trebalo je i maksimalno smanjiti količinu heparina koji mora da prima u toku dijaliza kako bi se Maji i bebi omogućila što adekvatnija zamena nedostajućih bubrežnih funkcija - objašnjava dr Veljančić.


Izvor: Blic \ Sonja Todorović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.