Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 01:31:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Ušila" Amere za deset petlji  (Pročitano 1887 puta)
18. Jan 2006, 01:56:23
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
"Ušila" Amere za deset petlji
Slabo interesovanje za vezove nije podstakla ni Ginisova rekorderka u pletenju vezanih očiju, koja za manje od minut uradi 78 bodova štrikaćom iglom i autorka stolnjaka od 206 kvadrata

Za Vesnu Manitašević humanitarni bazar rukotvorina održan u Beogradu bio je retka prilika da izađe iz Velike Hoče. Valjalo je, uz pratnju Kfora, proći kroz sedam albanskih sela. Bez problema je prošla, a onda na granici - pretres. A žene iz Velike Hoče, bake, snajke, sestre, poslale su u Beograd na bazar pletene čarape, delove narodne nošnje i "od starine" prizrensko platno.

- Ah, šta radimo, pletemo da bi nam prošla nervoza, da prođe opterećenje! U Hoči nemamo priliku da zaradimo. Ništa! A kako nas je ovde krenulo, neću imati novca ni da platim kartu nazad do kuće. Kakva zarada! Do sada sam prodala jednu rakiju i jednu maramu - jadikuje Vesna. - Rekli su nam da ponesemo što više robe, al ništa da prodam!

Bazar je održan u galeriji "Progres" u Knez Mihailovoj ulici, pod pokroviteljstvom Fondacije princeze Katarine. Nekoliko desetina izlagača izložilo je rukotvorine, od razglednica od presovanog cveća, pletenog, heklanog, veza do ručno rađenog nakita i svakojakih ukrasa za kuću. Cene su od sto pa do nekoliko hiljada dinara.

A odmah pored štanda Nezavisnog udruženja žena "Jefimija" iz Velike Hoče stajala je Nada Đorđević - majka Nada, trostruka Ginisova rekorderka koja što se godina tiče kaže, "ide prema stotu".

- Pre deset godina uradila sam stolnjak od 206 kvadrata. Pre dve godine bila sam rekorder u brzini pletenja, a prošle godine isto to, ali vezanih očiju - priča majka Nada.

- Tada sam za manje od minuta, uradila 78 petlji, a Amerikanka samo 58. A onda, vezanih očiju, opet sam se takmičila sa Amerikankom, koja je isplela 47 petlji, a ja 57! - objašnjava. Bez obzira na godine, majka Nada i dalje ima poslovne planove. Hoće da napravi udruženje koje će okupiti sve srpske pletilje.

- Mlade žene ne znaju da pletu, a o devojčicama da i ne pričam. To će sve biti u humanitarne svrhe, jer sam veliki humanista i ne mogu da sedim skrštenih ruku. Uvek gledamo da negde odemo i nekom pomognemo, a nama samo da ostane uloženo - opisuje ona isplativost zaboravljenog zanata. Nada Đorđević je i majstor za pletenje, 1992. godine dobila je majstorsko pismo, a "kod vojske je proglašena za vojničku majku". Decu iz Doma bez roditeljskog staranja u Nišu, gde je živela do pre pet meseci, njih 105, krstila je u Pantelejskoj crkvi, 1997. Tačno 16 godina bila je predsednik Aktiva žena Niša, pa sada posle svih tih godina udruženje nosi njeno ime.

- Poseta je dobra - smatra majka Nada. - Al se ne prodaje ništa, samo prave gužvu. Branislav Adamović iz Bora, nudio je Beograđanima, kaže, najvredniju robu na bazaru. Put prestonice je zapucao sa unikatnim predmetima od kože. Ali ima tu za svačiji džep po nešto, od futrolica za upaljače od 300 dinara do muških torbi od 350 evra. Sve ručno šiveno, od goveđeg boksa, nabavljenog u Rumi, a traka za šivenje je od konjske kože.

- Kvadratni metar goveđeg boksa košta od 1.700 do 2.200 dinara. To je čvrsta i jaka koža, evo vidite - pokazuje on i otvara jednu žensku torbu - možeš unutra šampitu da staviš i da je ne povrediš! - objašnjava Branislav Adamović. Kaže zaljubljen je u kožu, i to toliko da je na Zavodu za zapošljavanje uzeo kredit i sad gleda da nađe tržište da bi opet uzeo veći kredit. Da ne radi više u sobi.

- Radio sam 23 godine u fabrici lak žice, proizvodio kablove. Što gubiti vreme kad znam da neću zaraditi! Kelner sam, školovan, ali nikad nisam konobarisao, prekvalifikovao sam se - priča Adamović. Čak je neke alatke sam pravio, jer, kaže, alat pravi dizajn, a dizajn prodaje robu. Organizovan je i dnevni boravak za autističnu decu, a nevladina organizacija "Otvorena vrata", organizovala je dve radionice. Jednu za decu sa posebnim potrebama i radionicu za izradu ručnih radova namenjenu nezaposlenim, prognanim i izbeglim. Prema rečima Milene Bojanić iz "Otvorenih vrata", ova organizacija sprovodi i stručni rad sa decom lako ometenom u razvoju, pa sredom i četvrtkom organizuju psihološke i kreativne radionice.
Jasna Vučić

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 01:31:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.