Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 12. Avg 2025, 07:50:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uranijumski danak na jugu Srbije  (Pročitano 714 puta)
04. Nov 2007, 00:24:49
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
U Vranju i okolnim naseljima za deset godina 12 puta se uvećao broj obolelih od kancera



Prema podacima Zavoda za javno zdravlje u Vranju, broj novoobolelih od raka veći je dvanaest puta u 2005. godini u odnosu na deceniju ranije. Lekari kažu da ovaj podatak ne čudi, jer je tokom NATO bombardovanja na jugu Srbije korišćena municija s osiromašenim uranijumom.

U Italiji je zbog osiromašenog uranijuma pokrenuta parlamentarna istraga, jer je 225 vojnika koji su boravili na Kosmetu u okviru mirovne misije obolelo, a čak 37 umrlo od malignih bolesti. Municija s osiromašenim uranijumom najviše je korišćena u okolini Prizrena i Peći, gde su stacionirane nemačke i italijanske snage Kfora. Italijanski veterani neće biti prepušteni sami sebi, jer je država predvidela da u naredne tri godine izdvoji pet miliona evra godišnje za vojnike žrtve osiromašenog uranijuma.
O italijanskim vojnicima ima ko da brine, ali šta je s civilima iz Srbije, sa Kosova i Republike Srpske, gde je korišćena ova municija. Zna se da su maligne bolesti u stalnom porastu u Srbiji, ali koliko je na tu ekspanziju uticao osiromašeni uranijum - ozbiljnih analiza nema.
Dr Radomir Kovačević iz Instituta za medicinu rada i radiološku zaštitu "Dr Dragomir Karajović" kaže da će se u narednih deset godina posledice bombardovanja osiromašenim uranijumom mnogo više odraziti na vrste oboljenja i uzroke umiranja, jer će doći do raspadanja košuljica neeksplodirane municije u kojima se nalazi osiromašeni uranijum.
- Najviše će biti kancera kod odraslih i genetskih deformacija kod novorođenčadi.
Zabrinjavajuće slike deformiteta kod dece stižu iz Iraka, gde je prvi put korišćena municija s osiromašenim uranijumom - upozorava dr Kovačević.
On kaže da su osobe koje borave u kontaminiranim područjima u velikom riziku da obole od kancera limfnih žlezda, krvi, pluća, raka dojke. Institut za medicinu rada i radiološku zaštitu "Dr Dragomir Karajović" uradio je tokom 2002. interno istraživanje u rejonu Vranja. Tom prilikom došli su do poražavajućih rezultata o internoj kontaminaciji stanovništva uranijumom. Pokazalo se da je u grupi od 29 ispitanika bilo nekoliko onih koji su kontaminirani uranijumom. U jednom slučaju je utvrđena ogromna kontaminiranost (3.759 nanograma po litru), a reč je o čoveku koji je radio na dekontaminaciji oko jednog bunara.
Naš sagovornik kaže da su lažne dileme da li osiromašeni uranijum ima negativne posledice na životnu sredinu i zdravlje ljudi, jer su potvrđene štetne posledice na biljni i životinjski svet, pa samim tim i na čoveka.
Vek raspada uranijuma je oko 4,5 milijardi godina, koliki je i vek planete, s tim što je planeta već preživela dve milijarde godina. Radijus kontaminacije zemljišta je 500 metara od mete.
- Zabrinjavajući je podatak da nema potrebnih sredstava za praćenje i ispitivanje ugroženosti zdravlja rizičnih grupa stanovništva, kao ni za praćenje podzemnih voda, ugroženog biljnog i životinjskog sveta. Unošenje osiromašenog uranijuma u lanac ishrane jeste realna opasnost. Takođe, nema sredstava ni za adekvatno rešavanje problema kontaminiranog zemljišta, kao ni za prikupljenu neeksplodiranu municiju - dodaje dr Kovačević.
Inače prema zvaničnim podacima Međunarodne agencije za istraživanje karcinoma, godišnje od karcinoma u BiH oboli 11.000 ljudi, što je za oko 30 odsto više nego pre rata.
- U Sarajevu su u stalnom porastu broj obolelih od leukemije i genetskih poremećaja. Osim Sarajeva, posebno ugrožene zone su Hadžići i Han Pijesak. U Bosni je konstatovano da više nema površinske radijacije, ali opasnost predstavlja neeksplodirana municija u zemlji koja korodira i ispušta otrove. Zna se da je period raspada takve municije 40 godina - objašnjava Jelena Đerković, koja je pre dve godine bila član parlamentarne komisije BiH za prikupljanje podataka o posledicama bombardovanja municijom s osiromašenim uranijumom. Ona kaže da bi država morala da izdvoji dodatna sredstva da se 15 lokacija u BiH očisti od zaostale municije, koja bi se skladištila kao sav drugi radioaktivni otpad.

Desetine hiljada projektila
Iako je NATO potvrdio upotrebu municije s osiromašenim uranijumom na 112 lokaliteta, tačan broj lokacija još uvek nije utvrđen. Razlikuju se podaci koliko je municije s osiromašenim uranijumom ispaljeno na području Srbije. NATO kaže da je ispaljeno 31.000 projektila, Vojska Jugoslavije oko 50.000, dok Rusi tvrde da je ispaljeno mnogo više, čak 90.000 projektila. U Crnoj Gori ispaljeno je 400 projektila, dok je u Bosni ispaljeno oko 10.500 projektila s osiromašenim uranijumom.
Četiri lokaliteta na jugu Srbije su ograđena, tako da je sprečen pristup stanovništva kontaminiranom zemljištu.

Smrt engleskih novinara
Iv En Prentis, engleska novinarka, bila je dugogodišnji izveštač sa prostora bivše Jugoslavije. Tokom NATO bombardovanja putovala je s grupom stranih novinara planinskim putem na Kosmetu, nedaleko od Prizrena. Na deonicu puta kojom su oni prolazili palo je nekoliko projektila s osiromašenim uranijumom. Kasnije je je na tom području i zvanično registrovana pojačana radioaktivnost. Na ispitivanjima u Londonu utvrđeno je da se u organizmu Iv En nalaze teški metali koji ne mogu da dospeju u organizam slučajno ili prirodnim putem. Samo nekoliko dana posle incidenta ona je izgubila glas. Moć govora se vraćala povremeno, ali je stalno bila prehlađena, imuni sistem joj je totalno narušen. Tri i po godine kasnije dijagnostikovan joj je sekundarni rak kostiju. Kao jedinog mogućeg krivca za bolest, ona, mesec dana pre smrti u intervjuu za beogradski nedeljnik NIN, navodi osiromašeni uranijum. Iv En Prentis umrla je 20. septembra ove godine. Ona nije jedini balkanski ratni izveštač koji je oboleo od kancera. Slična sudbina zadesila je i Toma Vokera, koji je umro u 44. godini od raka.

Blic 04.11.2007.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Srbija je postala zemlja nuklearnog i radioaktivnog otpada.
1999. godine bombardujuci Srbiju "demoratske" zemlje EU i NATO nas "castise" radioaktivnim bombama i onda nam uvaljuju zastarelu tehniologiju kroz raznorazne pomoci nakon dolaska DOS na vlast a sada placamo te "poklone" zaoadnjaka.
I njihova " cista i napredna " tehnologija po gabrikama koje pokupovase za sicu ce tek postati ogroman izvot radioaktivnosti.
Prost primer pored ovoga na jugu Srbije je i porsta kancerogernih oboljenja nakon kupovine Smederebske zelezare od strane USS na 10-12 puta.
Postajemo zelena Srbija ali ne ekoloski zelena no radioaktivno zelena i ozracena.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Naša vlada zaista uopšte ne čini dovoljno na otkrivanju i otklanjanju radioaktivnih i drugih kancerogenih materija. Navodno trebalo je da od NATO već dobiju popis lokacija gde je sve korišćena radioaktivna municija. Pričalo se o tome pre mesec dana, sad se ćuti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
LG Nexus 5
Realno, sta tu nasa vlada moze da ucini?

Hmmm, za pocetak ce biti dovoljno da tuzi drzave koje su nas napale i da traze odstetu koju su najavljivali da ce traziti, nekih pedesetak milijardi dolara, tako nesto.

Sa tim parama ce se valjda nasa vlada snaci pa ce kupiti valjanu abh opremu. Nasa vlada je dobila lokacije i sta sad? Ko ce to da radi? Vojska koju nemamo? Vojska koju je sutanovac razvalio nacisto? Samo lud covek ce ici da dekontaminira takvo podrucje sa nasom zastarelom opremom.

Ovo je samo razlog vise da se tuze nato zemlje, a ne da se nasi politicari takmice ko ce dublje da se zavuce da ne kazem gde....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Naša vlada zaista uopšte ne čini dovoljno na otkrivanju i otklanjanju radioaktivnih i drugih kancerogenih materija. Navodno trebalo je da od NATO već dobiju popis lokacija gde je sve korišćena radioaktivna municija. Pričalo se o tome pre mesec dana, sad se ćuti.

Hvalili su se nasi emisari koji vise kod zapadnjaka na instruktazama da su dobili mapu sa lokacijama radioktivnih bombi.
Medjutim zvanicnici iz NATO-a sami rekose da nisu dostavili kompletnu mapu .
Samo je drzava Norveska krenula i spremna da pomaze oko ciscenja i uklanjanja zaostalih   radioaktivnih eksp;ozivnih naprava . A za ciscenje svih bombi i ostalog treba oko 20-25 miliona evra i pomoc u savremenim spravama.
@ Crowz
PA pred medjunarodnim sudom pravde u Strazburu su sve zemlje koje su ucestvovale u agresiji na Srbiju i bomabardovanju Srbije i Kosova 1999. godine tuzene od strane medjunarodne grupe advokata i advokatskih kancelarija.
Govorilo se da ce odsteta koja bi trebala da se plati Srbioji biti oko 50 milijardi dolara. medjutim smenise Slobodana Milosevica i DOS_ovce odmah po naredbi iz inostranstva od strane onih istih koji nas bombardovase a dovedose tu bagru na vlast u Srbiji odustase od svega toga.
I sami advokati ostali zacidjeni i isapli debelo zafrknuti .
Znaci nase budale koje je doveo strani faktor na vlast u Srbiju i koji je bio na vlasti -Djindjic i Zivkovic - se dorekla eventualne ratne stete. Ali zato su prihvatili "pomoc" u vidu kredita i malo bespovratnih donacija.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 12. Avg 2025, 07:50:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.049 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.