Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uobičajeni nastašluci ili razvojni poremećaj  (Pročitano 1236 puta)
03. Nov 2007, 23:17:51
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Apple iPhone 6s
Uobičajeni nastašluci ili razvojni poremećaj
Sindrom nepažnje – hiperaktivnost, razvojni je poremećaj koji se pojavljuje kod tri do pet odsto dece školskog uzrasta

Ponekad dete poželi da je mađioničar kako bi zadvoljilo sva roditeljska očekivanja

Hiperaktivna deca mogu roditeljima i učiteljima da zadaju mnogo brige, ali njima je potrebna pomoć kako bi se izborila sa ovim poremećajem i odrasla u zdravije ljude.

Poremećaj se najčešće otkriva kad dete krene u kolektiv, posebno u školu. Vrlo je učestao, i smatra se da se pojavljuje kod tri do pet odsto dece školskog uzrasta. Češći je kod dečaka nego kod devojčica. Zašto su neka deca nepažljiva, neposlušna, zašto lako gube stvari, ne završavaju obaveze, retko se mirno i tiho igraju?

Uzrok nije u potpunosti jasan, no naučnoistraživački rad ukazao je da su mogući uzroci u nastanku poremećaja genetski faktori, promene u metabolizmu mozga, neka oštećenja ovog organa, psihosocijalni uzroci (rani gubitak ili odvajanje od majke), zlostavljanje ili neko psihičko oboljenje roditelja. Osim navedenog, često se u vezu sa poremećajem dovodi i preterano gledanje televizije, video igrica, surfovanje po internetu…No važno je istaći da njihov uticaj nije naučno dokazan. Mališani kod kojih se ustanovi sindrom poremećaja pažnje prepoznaju se po simptomima koji se mogu svrstati u tri grupe. To su poremećaj pažnje – dete ne posvećuje pažnju detaljima, teško održava pažnju čak i u igri, ne sluša ni kad mu se obraćate, ne prati uputstva i ne dovršava zadatke, gubi stvari i zaboravno je, hiperaktivnost – često trese rukama i nogama ili se vrpolji, ustaje u razredu ili na nekom drugom mestu gde se očekuje da sedi, preterano trči, skače, retko se mirno i tiho igra, preterano priča i impulsivnost koja se ogleda u tome što odgovara pre nego što je pitanje dovršeno, ne čeka na red, nestrpljivo je, ometa druge…

S obzirom na to da je sve ovo i deo normalnog dečjeg ponašanja, naročito u ranom detinjstvu, teško je razlikovati sindrom kao poremećaj od uobičajenog dečjeg nestašluka. Ipak, dobar znak za roditelje je ako, kako dete raste, raste i njegova sposobnost samokontrole i koncentracije, tako da je ovakvo ponašanje sve manje prisutno.

Kako se navedeni simptomi mogu povremeno, pojedinačno, ili, zavisno od razvojne faze, pojaviti kod skoro sve dece, da bi se postavila dijagnoza potrebno je da se oni pojavljuju šest ili više meseci, da se uoče pre sedme godine života, da takvo ponašanje bude isto i u školi i kod kuće, a da sve prati i nezadovoljavajući uspeh u školi. Roditelji, navikli na svoje dete, najčešće ne mogu objektivno da procene njegovo ponašanje. Zato sumnju na hiperaktivnost, a potom i dijagnozu postavljaju stručnjaci koji rade s decom.
Ovaj poremećaj dalekosežno može da utiče na život deteta i njegovu porodicu. Mališan kod koga se ne primeti i ne leči sindrom poremećaja pažnje i hiperaktivnost ometa drugu decu, ne samo u obavezama koje ona imaju, već i prilikom igre ili bilo koje druge zajedničke aktivnosti. To onda dovodi do odbacivanja iz grupe vršnjaka, što je dalje put ka većoj izolaciji, niskom samopoštovanju i sklonosti depresiji. Roditelji ulažu ogroman trud, ali pošto njihovi napori ne daju rezultate mogu i da se umore, pa čak i da zanemare i odbace takvo dete. A to je najgore i najbolnije. Hiperaktivnoj deci treba pomoći kako bi mogla u potpunosti da ostvare svoje životne potencijale, jer ona su najčešće veoma inteligentna, i mogu da prožive srećno detinjstvo i mladost. I da tako svoje roditelje višestruko nagrade za napor koji su u jednom periodu svog života uložili pomažući svom detetu.

D. P.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Život je kurva! Zato treba biti makro životu!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 99
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
....ja zastupam ideju da u Srbiji ( a verujem da i u sveu nije nishta veci izuzetak ) barem 50% ljudi nesme biti roditelj!

.....ajmo sada striktno za Srbiju!

......danas imamo takve roditelje, koji nemogu uopste da usmere decu na pravi put u zivotu, a kamoli da oktriju te prve simptome.....vazno im je da se zavale ispred TV-a i da gledaju kojekakve razlichite emisije, nego da sa detetom izadju napolje i da se zajedno sa njim izigraju......

....dalja diskusija o roditeljima nije potrebna........
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.