Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 01:36:00
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ugroženi jezici, riznice znanja  (Pročitano 1053 puta)
21. Feb 2007, 20:44:03
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
Ugroženi jezici, riznice znanja



Spašavanje urođeničkih jezika od izumiranja jedini je način čuvanja stoljeća tradicionalnih znanja o biljkama i životinjama koje zapadnjački znanstvenici tek trebaju otkriti.

Više od polovice od 7000 svjetskih jezika je u opasnosti, uglavnom zato jer se održavaju zahvaljujući maloj i neprestano opadajućoj bazi govornika.

"Smrt svakog jezika predstavlja značajnu eroziju ljudskog znanja o lokalnom biljnom i životinjskom svijetu koje se skupljalo kroz mnogo stoljeća", kaže David Harrison, lingvist i kulturalni stručnjak sa Koledža Swarthmore.

"Informacije o lokalnim ekosustavima toliko prožimlju te jezike da se ne mogu zamijeniti jednostavnim prevođenjem", objasnio je. "Sama domorodačka taksonomija može pružiti široki raspon informacija o vrstama, koje mladi govornici u tim plemenima usvajaju kroz samo učenje imena".

"Svaki jezik koji iščezne prije nego je dokumentiran ostavlja ogromnu rupu u našem razumijevanju nekih vrlo složenih struktura koje može stvoriti ljudski um", rekao je.

Na primjer, sibirsko pleme Todzhu ima mnogo različitih i složenih imena za jelena, ovisno o životnim stadijima životinje. Ono što Todzui zovu "čari", bio bi "dvogodišnji, nekastrirani mužjak jelena koji se može jahati".

Pastrva ili losos?
Druge urođeničke taksonomije uključuju važne detalje o genetskoj vezi između vrsta i agrikulturne vrijednosti, ponašanja životinja i drugih etnobotaničkih ili zooloških znanja.

"Znanstvenici koji žele naučiti više o vrstama u zabačenim područjima morali bi se više oslanjati na ljude koji pored tih vrsta žive stoljećima", kaže Harrison. "Za informaciju sadržanu u riječima kojima se opisuju i grupiraju mogle bi trebati godine laboratorijskih ispitivanja".

Na primjer, dvije vrste riba nalik pastrvi, u engleskom nazvane dugina pastrva i pastrva ubojica, u jeziku plemena Halkomelem Musqueam iz Britanske Kolumbije označene su kao lososi. Genetske analize pokazale su one zapravo iz roda lososa, a ne pastrva.
Kriptičke vrste
Prema Edwardu O Wilsonu s Harvarda, službeno je klasificirano tek oko 20% svjetskog biljnog i životinjskog svijeta. No, on vjeruje da je poznato i preostalih 80%, ali ne znanstvenicima sa Zapada.

Neke od tih "nepoznatih" vrsta uključuju, tzv. kriptičke vrste, kod kojih jedna vrsta zapravo ispadne puno njih. Primjer za to su neotropski leptiri Astraptes fulgerator, koji su unatoč identičnom izgledu, potvrdila je DNK analiza, zapravo deset različitih vrsta.

Harrison ukazuje na činjenicu da jezik lokalnog plemena u Kostarici, gdje su pronađeni ti leptiri, ima drugačije ime za ličinke svih deset vrsta.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 01:36:00
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.