Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:25:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Udaj se za mene  (Pročitano 12228 puta)
13. Jul 2006, 09:39:38
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Udaj se za mene!
Sve o veridbi, jednom pomalo zaboravljenom običaju, govori Slobodan Antonić, etnolog

Veridba, koja je nekada bila široko rasprostranjen običaj, kao uvod u venčanje, danas je potpuno izašla iz mode. Pod uticajem modernih shvatanja parovi sami, bez roditelja, odlučuju o svojoj sudbini, pa je veridba sve ređi korak na koji se odlučuju.
Veridba je nekada, prema rečima etnologa Slobodana Antonića, smatrana probom braka. Kako naš sagovornik objašnjava, brak se veoma ozbiljno shvatao, a pošto su pripreme oko venčanja izuzetno skupe, bila je neophodna institucija veridbe. Ona je postojala upravo zbog toga da mladenci shvate da li su za brak ili ne, pa ako odustanu da ne bude troškova zbog organizacija venčanja, koji bi postojali u slučaju da se parovi direktno odlučuju na venčanje.
- Pre nego što se mladenci venčaju bilo je potrebno proveriti da li su oni stvarno za brak, jer su pripreme oko venčanja skupe, pa bi otkazivanje bilo veoma loše prihvaćeno. Zbog toga je mladoženjin otac sa još dva ili tri muška člana porodice dolazio u mladinu kuću na razgovore i upoznavanje. Oni su njoj donosili jabuku koja je bila "pojačana" dukatom. Ako je devojka prihvati, znači da pristaje na brak. Tim pregovorima je obično prisustvovalo još neko lice koje se smatralo svedokom - objašnjava Antonić.
On kaže da je posle pristanka mlada zajedno sa svojim izabranikom odlazila kod popa, kome bi ozvaničili svoju veridbu.
- Pop bi tada obično posle službe obnarodovao tu vest i pitao da li neko ima nešto protiv. Tada nisu postojali mediji i to je bio jedini način da se sazna da li neko od mladenaca već nema brak iza sebe, ali i da se selo i okolina obaveste o venčanju. Posle toga budući supružnici su obavljali razgovor sa popom, što je predstavljalo neku vrstu testa. Taj razgovor je imao za cilj da otkrije da li možda nisu u srodstvu, pa ih je pop ispitivao o tome ko su im roditelji - objašnjava ovaj etnolog.
On kaže da je ovaj običaj bio priznat i u crkvi, ali da se vremenom izgubio.
- Ovaj običaj je ostao samo tamo gde postoji jaka crkva, kao što je to slučaj u Grčkoj. Kod nas se izgubio, jer mladi žele sami da odlučuju o svojoj sudbini. Veliki uticaj na to su imali i mediji, kao i modernizacija društva - ističe za Press Slobodan Antonić.
(J. M.)

Pop bi obično posle službe obnarodovao vest o veridbi i pitao da li neko ima nešto protiv

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Žena
Poruke 12370
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
uh sto sam srecna sto ne zivim u tom nekom vremenu Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Veliki deo svog zivota propustila sam cekajuci da se stvari dese..same od sebe..a nisu se desile..plasim se da cu se jednog dana okrenuti..i iza sebe necu videti nista drugo do hrpu neostvarenih snova , zelja i nadanja, gomilu lazi, izrecenih i neizrecenih...gomilu promasenih investicija i ulaganja sebe...i tek onda cu shvatiti da su sve male stvari u zivotu prosle pored mene..dok sam ja trazila i cekala velike da se dese..nisam umela da citam znakove...trazila sam vise...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Nokia the best
imam prijatelja koji je pravio veridbu,moram mu reci da je zaostao  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Žena
Poruke 12370
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
meni je u sustini vise i bzv to pitati roditelje...cekaj bre pa nece ti roditelji ziveti sa nji/njom nego ja, ti, on/ona nebitno...i ona klasika..prosidba, i sve ostalo..ovo je moderno doba u kojem jeste tacno da su se izmenila i moralna nacela i standardi i sta sve ne...ali sama prica o braku danas plasi omladinu...Kobajagi nekad je sve bilo bolje nekada kada je brak bio institucija u cijem su osnivanju ucestvovali i roditelji..ma da! Zato se mnogi od tih brakova raspadaju pod stare dane, mnogi trpe zarad dece i cega sve ne...i te verifdbe, sad se vere sad raskidaju...Brak je nesto sto ne stoji na papiru..Brak se oseca u domu, u porodici, u svakodnevnim stvarima i odnosima..a tu ucestvuju samo partneri i deca..niko vise...
IP sačuvana
social share
Veliki deo svog zivota propustila sam cekajuci da se stvari dese..same od sebe..a nisu se desile..plasim se da cu se jednog dana okrenuti..i iza sebe necu videti nista drugo do hrpu neostvarenih snova , zelja i nadanja, gomilu lazi, izrecenih i neizrecenih...gomilu promasenih investicija i ulaganja sebe...i tek onda cu shvatiti da su sve male stvari u zivotu prosle pored mene..dok sam ja trazila i cekala velike da se dese..nisam umela da citam znakove...trazila sam vise...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


The worst vice is advice

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 9076
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.2
Po mom misljenju, prosidba je nesto sto bi trebalo da bude vrhunac jedne veze i trenutak koji se kasnije pamti i prepricava. Cak i kada naidju teski trenuci u jednom braku, najbolji lek za prevazilazenje istih je prisecanje lepih stvari i srecnih trenutaka.
Stereotipi vezani za taj cin se polako iskorenjuju, sto je dobro. Tu mislim na roditelje, familiju,jabuke i sl.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
 Smile

a mene uvek nasmeje kad negde u novinama naidjem na vest kako se tamo neka filmska ili slicna zvezda pojavila sa svojim novim (najnovijim Smile) verenikom ili verenicom...
da li zato sto su puritanci (bar sto se javnosti tice) ili iz nekog drugog razloga, ispade da se taj narod amerikanski ne zabavlja i ne voda nezvanicno, vec se odmah veri  Smile Smile
 
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Stigao mi je mail, eno kuce jale na POP-a....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 748
Zastava Usa
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
mob
Samsung 6
veridba je jako dobra stvar i mozda cete me shvatiti kao staromodnog ali mislim da se ranije sve obavljalo na neki lepsi i misniji nacin.modernizacija nas je sve upropastila.ne kazem da ima svoje prednosti ali ne treba se odricati starih obicaja.jet sve sto je trajalo stotinama godina mi smo uspeli da porusimo za manje od sezdeset.jos jedna posledica vladavine komunizma i jos gore vrste- kapitalizma ciju potpunu moc jos nismo ni uspeli osetiti (nadam se da i necemo)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil GTalk Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 440
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Nokia N80IE Black
Stvarno ne vidim otkud tako lose misljenje o veridbi i zasto ste ga odmah povezali sa prosidbom devojke od strane roditelja momka koga mozda i ne poznaje,samo ono:"Dobar dan.Dobar dan i tebi..."kao sto je bilo pre 50-100 godina!?
To je ipak sa pametnim razlogom smisljeno i meni je to super ideja i uskoro (vec za koji mesec) cu se veriti sa devojkom sa kojom sam skoro 6 godina (mozda ce biti veridba bas na sestu godisnjicu,kul simbolika,zar ne?)  Smile i onda ce mo poceti da zivimo zajedno u svom stanu,da vidimo do leta da li smo jedno za drugo u svakodnevnom zivotu i borbi sa svakodnevnim problemima pa ako jesmo super,bice svadba na leto,a ako ne onda... nece biti nepotrebnih troskova,cimanja oko svadbe,i ne daj boze razvoda jer zelimo da se vencamo u crkvi a takav brak je,po nama oboma,za vecnost!!
Nije da nismo videli da li smo jedno za drugo za ovih 5g. i 8m. ali jedno je kad sa nekim izadjete subotom na pice,klopu i diskoteku,mozda ponekad u toku dana popijete po pice u gradu ili svratite jedno kod drugog kuci ali sve je to malo,ne moze se na osnovu toga znati kako ce vam biti svakog dana,kako ce se resavati svakodnevni problemi o zivotu,poslu,vezi... pa zato svakako podrzavam veridbu!
Pozdrav  Smile
IP sačuvana
social share
Uuuuu booooj,krenite junaci sviiiii,kreeeen'te i ne zal'te zivot svooooj,Partizane mooooj,Partizane sada ti pobeeeeeeediiiii,prooooootivniku nek se krv u zilama zaleeeeeeediiiii!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone SE 2020
U pasivnim krajevima iz kojih poticem, postoji jedan praktican obicaj... veridba je nedelju dana pre svadbe, pa cak i dan-dva pre svadbe... I moram reci da mi se to jako svidja... nema odugovlacenja i verenickog staza koji je ponekad duzi i od bracnog... Smile
S druge strane... moja sestra od stica se vec nekoliko puta verila i raskidala veridbu... taman pocnemo da se spremamo za svadbu, planiramo poklone, kad... prc...
E, ja to sebi necu prirediti.. ako se i budem udavala (posto u tim istim pasivnim krajevima, brak nije neka posebna stvar, a meni se to ignorisanje papira poprilicno svidja), veridba ce biti jako kratka.. Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0

Bilo je vec price oko veridbe, ne bih da se ponavljam u svojim vec iznesenim stavovima, obicaji su obicaji, nekakva vrsta pravila koja su tu da bi se krsila... ipak je to dan to dvoje koji su resili da krunisu svoju vezu brakom... lepse su iznenadne varijante, pa makar to bio jednostavan dan za ostatak sveta, ali nekako poseban za nju i njega.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:25:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.