Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ubod Spricem: Dečaka zaraze spasla vakcina iz Hrvatske  (Pročitano 2344 puta)
19. Nov 2004, 02:36:27
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Dečaka zaraze spasla
vakcina iz Hrvatske

OBRENOVAC - Jedanaestogodišnji M. Đ. koji je pre dva dana za vreme časa fizičkog vaspitanja uboden iglom koju su koristili narkomani primio je zaštitnu injekciju imunoglobina i oseća se dobro. Obrenovačka policija privela je tri brata, maloletnika, koji su napali M. Đ, a utvrđeno je da je jedan od njih, devetogodišnjak ubo mališana.

Prema rečima policije, trojica maloletnika koji su učestvovali u napadu od ranije su poznati kao izgrednici, a nezvanično saznajemo da je reč o deci koja su ometena u razvoju.

Direktorka OŠ "Posavski partizani" Zorica Kartal kaže da je ova škola jedna od retkih, gde u vreme školskih odmora dežura jedan od nastavnika. Prema njenim rečima, uprava škole još ranije je zahtevala od policije da obezbedi školskog policajca, ali njihov zahtev još nije uslišen.
   
      

Ministre Milosavljeviću, gde je imunoglobulin?

Imunoglobulin bi, kažu lekari, trebalo da imaju sve zdravstvene ustanove koje se bave prevencijom, gradski zavodi i instituti, ali ih oni, nažalost, kako kaže dr Radulović, nemaju maltene od 1992. godine. Kad smo pitali ustanove što ga nemaju, svi su rekli: "Pitajte ministra". U apotekama ih takođe nema, a ako može da se nađe, cena je od 200 do 300 evra. Naš institut za transfuziju krvi Srbije proizveo je ovu vakcinu, ali ona još nije registrovana. Ono što smo saznali u Ministarstvu zdravlja jeste da je srećom ovog puta imunoglobulin obezbeđen, ali ovakva situacija "ne sme da se ponovi".
Budući da se ne zna ko je i u koje svrhe ranije koristio špric kojim je uboden dečak, postoji i strah od toga da se dete nije zarazilo nekom drugom bolešću jer je poznato da se među narkomanima HIV prenosi putem igle. Međutim, dr Lela Ilić, epidemiolog u Gradskom zavodu za zaštitu zdravlja, kaže da ne postoji verovatnoća da se dete zarazilo, s obzirom na to da je virus HIV-a neotporan na spoljnu sredinu. Postojala bi verovatnoća da je narkoman ubrizgavao sebi drogu pa onda dečaku i da je na špricu bilo krvi, ali ovako ne. Čak i u tom slučaju, virus HIV-a se putem zaražene igle prenosi u oko 0,3 do šest odsto slučajeva. Tako mala verovatnoća je i za hepatitis Ce, ali za hepatitis Be ne. Na deset uboda - sedam je fatalno.
      
      
      
   

- Trojica maloletnih dečaka igrali su se sa psom pored ograde koja razdvaja školu i obdanište. M. Đ. je došao do njih, ali ubrzo je krenula rasprava oko imena psa. Devetogodišnji dečak je tada prišao M. Đ. i ubo ga u rame. Dežurni nastavnik potrčao je prema trojici maloletnika koji su tada pobegli. Ipak, policija je ubrzo privela prestupnike, a zatim ih dovela do mesta na kojem je povređen M. Đ, kako bi detaljno ispričali šta se dogodilo - kaže direktorka i dodaje na škola i obližnje obdanište nisu stecište narkomana.

Škola nije kriva

Otac dečaka Vladimir Đenović zahvalan je školi za pomoć koju su pružili njegovom sinu.
- Dečak je dobro i moram da kažem da škola ne snosi na najmanji deo krivice za ovaj slučaj. Oni su mu pružili prvu pomoć tako što su mu isprali ranu alkoholom, i sve učinili kako bi pomogli da su pronađe lek. Ipak, očekivao sam od Ministarstva zdravlja da obezbedi imunoglobulin. Mislim da su oni bili dužni da to učine jer sam višestruki davalac krvi, a na poslu svaki dan rizikujem svoj život kako bi spasao živote drugih - kaže otac Vladan Đenadić koji radi kao vatrogasac u Obrenovcu.

Roditelji maloletnog M. Đ. (11) iz Obrenovca kojeg su preksinoć uboli špricem mladići u školskom dvorištu iz nepoznatog razloga, morali su da potegnu žestoke veze kako bi za svoje dete nabavili hepatitis Be imunoglobulin, specijalnu vakcinu koja u potpunosti štiti ovog dečaka od zaraze hepatitisom. S obzirom na to da u našoj republici nisu mogli da nađu ovu vakcinu, koju dečak mora da primi u roku od 24 sata od trenutka uboda, roditelji su hitnim vezama nabavili ovu vakcinu iz Hrvatske i dečak je, srećom, vakcinisan.

Još tri doze

Roditelji dečaka potvrdili su novinaru Glasa da je imunoglobulin nabavljen u Hrvatskoj. Dr Tomislav Radulović, epidemiolog, rekao je da je dečak u svakom slučaju primio preksinoć prvu dozu klasične vakcine protiv hepatitisa, ostalo je još da primi tri doze. Dr Radulović priznaje da je i sama vakcina efikasna i da je i ona predviđena zakonom u slučaju da nema imunoglobulina, a razlika između jedne i druge je što klasična vakcina proizvodi antitela, a imunoglobulin već nastala antitela unosi u organizam i logično daje se u hitnim situacijama.
M. Radulović
D. Stanimirović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Serum spasa za dečaka

BEOGRAD - Dečak A. Đ. (11) koji je uboden korišćenim narkomanskim špricem u rame u dvorištu Osnovne škole "Posavski partizani", posle višednevne potrage za neophodnim lekom, u petak je primio zaštitni serum imunoglobin. Serum će ojačati imunitet dečaku i sprečiti infekciju ali će se tek u periodu od tri do šest meseci, koliko traje inkubacija, znati konačan ishod uboda narkomanskom iglom.

Po imunoglobin Vladan Đenadić otac dečaka je morao da ide do hrvatske granice i preuzme ga od prijatelja pošto u Srbiji ovog leka nema. On smatra da bi zbog slučaja sa serumom trebalo da se pokrene pitanje odgovornosti čelnih ljudi iz Ministarstva zdravlja.

- Sramota je da se ide u drugu državu po lek i nedopustivo je da u našoj zemlji nema imunoglobina koji košta 122 evra. Pitam se da li bi ministar Tomica Milisavljević lutao, kao ja po Beogradu da nabavi lek sa svoga sina - pita otac A. Đ.

Đenadić dodaje i da je rezigniran odnosom čelnika Klinike za infektivne i tropske bolesti u Beogradu koji su se, kako tvrdi prema slučaju njegovog sina poneli na arogantan način.

- Dok sam se vraćao od hrvatske granice sa pravim lekom pozvala me je sekretarica direktora klinike i pitala me " Gde ste vi, dva dana vas čekamo. Mi smo sve nabavili, zar ne mislite o vašem detetu ". Bio sam šokiran takvim nastupom jer sam veče pre toga, kada sam iz Hrvatske došao, ali sa pogrešnom vakcinom, tri sata sa detetom čekao u hodniku klinike a da me niko nije primio - kaže za Đenadić.

Otac A. Đ. zahvalan je ljudima iz Osijeka koji su obezbedili serum imunoglobina i spasili život njegovom sinu. On još dodaje i da mu niko od nadležnih nije refundirao troškove seruma, putovanja do hrvatske granice i ostalih troškova potrage za lekom.
A. S.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 315
Cuo sam da su Kinezi svojevremeno imali odlican nacin za suzbijanje narkomanije: povatali su sve narkonane i pobili ih. Ne znam da li je informacija tacna ali svakako je inspirativna. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 1127
Zastava Vladimirci, Srbija
mob
Nokia N70
Lako je njima da pobiju narkomane kad ih ima ko govana...
Mi bi desetkovali drzavu... Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.