Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 04:35:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U vodu sa stilom: Plivanje  (Pročitano 2614 puta)
02. Avg 2009, 07:52:14
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
U vodu sa stilom

Prsno, leđno, kraul ili delfin: usklađenim pokretima i pravilnim disanjem, iskoristićete sve prednosti najidealnijeg fitnesa za zdravlje i lepotu!

Ovog leta sportski događaj koji će se pratiti bez daha neće biti Olimpijada, čak ni Svetski šampionat u fudbalu, već Prvenstvo sveta u plivanju, u direktnim TV prenosima iz Rima od 18. jula do 2. avgusta. Šesnaest dana sve oči, TV kamere i pažnja biće upereni u ogromno Selo, podignuto u blizini impresivnog sportskog kompleksa Foro italiko gde se očekuju plivačke reprezentacije iz 200 zemalja sveta, s ukupno 2.500 sportista, 400.000 gledalaca i 1.500 tehničara i novinara.
U takmičarskom programu 5 klasičnih disciplina: skokovi, sinhronizovano plivanje, vaterpolo, plivanje na otvorenim vodama i u bazenu. Upravo se od ovog poslednjeg najviše očekuje, pa će se u Rimu okupiti najsjajnija imena svetskog plivačkog sporta, od Majkla Felpsa, dobitnika čak 8 zlatnih medalja na Olimpijadi u Pekingu prošle godine, do naših mladih asova koje ćemo posle zapaženih uspeha na Mediteranskim igrama u Peskari bodriti sa još većim žarom.

Gledaj, navijaj, probaj!
Plivanje nije samo za šampione i one što sa hronometrom na ruci bazenima "uzimaju meru". Naprotiv, reč je o aerobičkom sportu koji svi sa zadovoljstvom upražnjavamo čim se dočepamo neke vode. Stilove - prsni, leđni ili slobodni - s lakoćom izvode i početnici, a onaj ko baš želi da se usavršava, upisaće neki od kurseva na gradskim bazenima.
Sportsko plivanje je "trka u vodi" u kojoj se telo pomera zahvaljujući znalački sinhronizovanim pokretima ruku i nogu. Ali, ne brinite: nije sve u takmičenju. U rekreativnoj verziji, umesto da "trčite" možete da "šetate". Čak i takva, ova motorna aktivnost odgovara svima jer je kompletna, zabavna i neverovatno blagotvorna.
Za zdravlje i lepotu. - Plivanje je zdrava aktivnost i, zbog malog procenta povreda, pogodna za sve uzraste. Poboljšava opštu kondiciju, podstiče cirkulaciju, oslobađa od stresa i negativne energije. Značajni utrošak kalorija koji omogućava fitnes u vodi lepo oblikuje telo, pretvarajući masne naslage u mišiće i smanjujući celulit na nogama i zadnjici. Eto, dakle, sporta koji leči od gojaznosti (posebno kad je uzrokovana nepravilnom ishranom). Ali, to nije sve.
Za kosti. - Plivanje/plutanje na vodi smanjuje ukočenost zglobova, sprečava lumbalne bolove i učvršćuje mišiće, a da pri tom ne ugrožava kičmeni stub. Činjenica da se ovaj sport upražnjava sa telom do pola uronjenom u vodu stvara uslove slične odsustvu zemljine teže, u kojima kosti i zglobovi ne trpe nikakvo opterećenje ili pritisak.
Za disanje. - Sledeća tegoba koja se uspešno rešava plivanjem je astma (kod 50 procenata mladih javlja se upravo posle napora, a posledica je trajno odustajanje od sporta). Zahtevajući pravilni ritam disanja, direktno povezan sa zaveslajima, plivanje sinhronizuje rad respiratornih mišića i omogućava pravu korektivnu disajnu gimnastiku.
Za dobro raspoloženje. - U laboratoriji za psihologiju Francuskog instituta za sport potvrđena je bliska veza između plivanja i raspoloženja. Ritmičko i blago pomeranje vode, ponavljani pokreti ruku i nogu i ravnomerno disanje izuzetno prijaju nervima i mišićima. Kao svi individualni sportovi, i ovaj je neprocenjiv za onog ko želi da proveri granice svojih mogućnosti i pokuša da ih prevaziđe.
Kad srce roni. - Sa 90 procenata fizičkog savladavanja otpora, plivanje blagotvorno deluje na celokupni kardiovaskularni sistem. Aerobička aktivnost pogoduje mišićima i perifernom krvotoku, što se odražava i na energetsku potrošnju: kad je u dobroj kondiciji, srce troši manje kiseonika i manje snage. Onaj ko redovno pliva, na primer 2 ili 3 puta nedeljno po tridesetak minuta, osetiće trenutne blagodeti, a rezultat je zdravo srce otporno na bolest.

Koliko "trošimo". - Plivanje je idealni sport za sagorevanje kalorija. Koliko? Zavisi od stila: 330 kalorija na sat za kraul, 300 za prsno plivanje, 240 za leđno. Isti dobar rezultat, sličan onom koji nam obezbeđuje brza šetnja, postiže i osoba koja plivanju prilazi krajnje opušteno. Da bi se doterala linija i zategli mišići dovoljno je 20-30 minuta, bar 3-4 puta nedeljno.



Svi smo šampioni
Plivanje je uzbudljiv sport kako za gledanje tako i za učestvovanje. Neke, međutim, zbunjuje raznolikost stilova i tehnika. Radi lakšeg raspoznavanja, zavirićemo iza zavese, tačnije ispod vode.
Dugi i kratki bazeni. - Za početak, plivački bazeni se dele na kratke i duge. Dužina prvih iznosi 25, a drugih 50 metara. Svetska prvenstva se održavaju svake druge godine, naizmenično u dugim (neparne godine) i kratkim bazenima (parne godine). Ovo je godina - dugih.
Posle skoka u vodu, najvažnije je "zaustavljanje disanja". Plivači, naime, moraju da ostanu što duže pod vodom jer se tu brže pliva, pa valja prevaliti što više metara i skratiti plivačku stazu. Kad izrone, na raspolaganju su im 4 različita stila.
Slobodni stil ili kraul. - Najpogodniji za postizanje brzine. Naizmenični zamasi izvode se levom i desnom rukom. Plivač udiše okretanjem glave u desnu ili levu stranu, a izdiše u vodu. Udarci nogu sinhronizovani su sa zaveslajima ruku. Pliva se na svim dužinama: 50, 100, 200, 400, 800 i 1.500 metara.
Leđni. - Sličan kraulu, ali sporiji i ugodniji jer osoba koja pliva na leđima diše normalno (izvan vode). Naizmenični zamasi rukama unazad usklađeni su s udarcima nogu. Kao u prsnom i delfin stilu, pliva se na 50, 100 i 200 metara.
Prsni. - Tehnika podseća na "žablje" plivanje. Iako deluje usporeno i lako, reč je o složenom stilu koji zahteva usklađene pokrete i veliku snagu mišića ruku i ramenog pojasa. Deli se u tri faze. U prvoj se klizi napred pod vodom, sa skupljenim rukama koje se zatim bočno šire; u drugoj plivač izroni i udahne; u trećoj zaroni skupljenih ruku i snažno se odgurne nogama.
Leptir/delfin. - Iako su dva naziva u početku označavala dva različita stila, danas se koriste za isti "delfinov" udarac nogama, dok obe ruke istovremeno izlaze iz vode iznad glave. Reč je o najtežoj disciplini koja zahteva veliku snagu mišića ramenog pojasa, nogu, trbuha i leđa.
Mešoviti. - Baš kako naziv govori, reč je o plivačkoj kategoriji koja "miksuje" stilove ovim redom: delfin, leđni, prsni i slobodni (kraul).
Haj-tek "doping". - Zbogom ženskom jednodelnom kostimu i muškim slip gaćicama! Od pre dve godine, vrhunski plivači i plivačice zauzimaju startnu poziciju utegnuti u "betmenovske" trikoe od poliuretana, sintetičkog materijala koji eliminiše trenje s vodom uzrokovano masnoćom kože. Otkako plivači nose haj-tek "bodi", oboreno je 126 svetskih rekorda i postignuta su nezamisliva vremena. Ako se u prošlosti vreme takmičara između dve olimpijade popravljalo za jedan procenat, od 2008. se popravilo za dva procenta, što znači dvostruko. Ove činjenice pokrenule su žestoke rasprave zbog "dopinga" haj-tek opremom. Prisiljena da reaguje na kritike, Međunarodna plivačka federacija (FINA) zatražila je testiranje plivačkih kostima. Posle obavljenog posla, od 348 modela odobrena su 202, 10 je zabranjeno zbog "dodavanja gasa", a 136 "suspendovano" (u očekivanju izmena).

Idealno za mališane
Zna se koliko je sport važan za psihofizički razvoj dece. Prihvatanje sportske discipline od najranijih dana (što pre, to bolje!) odličan je način da se steknu lepe i korisne navike, podstakne radoznalost, izgradi prisniji odnos sa roditeljima, izvaja muskulatura, olakša druženje s vršnjacima i razbije strah od vode. Plivanje je idealni saveznik jer može da se upražnjava već od trećeg meseca, uz budno prisustvo mame ili tate. Za veću decu, od treće godine naviše, postoje kursevi koje vode profesionalni instruktori. Prednost ovog sporta je u tome što stavlja u pogon sve mišiće i sprečava bolesti kičmenog stuba (na primer, skoliozu). Pored skladnog razvoja, kod malih plivača je zabeležen i pravilniji rad srca i disajnih organa.

Izvor: Viva magazin
« Poslednja izmena: 02. Avg 2009, 07:52:53 od glviki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 04:35:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.