Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U Skupštinu Srbije stigao stari predlog zakona o tajnosti podataka  (Pročitano 642 puta)
13. Okt 2009, 12:15:36
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple 15
U Skupštinu Srbije stigao stari predlog zakona o tajnosti podataka
Vlada bi da zadrži monopol na tajne
Autor: Marija Maleš | Foto: FoNet | 13.10.2009. - 05:00

Posle bure koju je u javnosti podigao predlog zakona o tajnosti podataka, i kritika koje su na taj predlog izneli Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, i Saša Janković, republički ombudsman, i obećanja Ministarstva pravde da će ga izmeniti, Vlada Srbije je poslala u skupštinsku proceduru predlog zakona - bez i jedne jedine izmene.

 
Sve izmene koje su plod kritika stručne javnosti - počevši od ograničenja ovlašćenja poverenika za informacije i zaštitnika građana da pristupe tajnim podacima, pa do kontrole rada tajnih službi, biće, kako nas uveravaju, podnete Skupštini u obliku amandmana.
Iako je već postalo praksa da Vlada Srbije menja zakone tako što uz predloge zakona dostavlja svoje amandmane, uočljivo je da takav način ostavlja sebi mogućnost da u Skupštini Srbije zaustavi one amandmane koje ne želi, ali ih predlaže zbog pritiska javnosti. Kada amandmani uđu u skupštinsku proceduru, sve je stvar političke volje, pa uvek postoji mogućnost da određena poslanička grupa vladajuće koalicije odluči da ne glasa za njih.
Predlog zakona o tajnosti podataka predviđao je da za svaki pristup bilo kom poverljivom dokumentu povereniku za informacije i ombudsmanu treba odobrenje nadležnih - Narodne skupštine, Vlade ili Saveta za nacionalnu bezbednost, čime je praktično onemogućena zaštita sloboda i prava građana za koju su zaduženi poverenik i ombudsman.
Ministarstvo pravde je puštanjem takvog zakonskog predloga u skupštinsku proceduru izazvalo veliko negodovanje stručne javnosti, posle čega je otvorena javna rasprava i zatraženo ekspertsko mišljenje Saveta Evrope, koje do juče nije obelodanjeno.
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, kaže za „Blic” da pretpostavlja da će, ukoliko je Vlada predložila amandmane uz predlog zakona, ti amandmani biti usvojeni.
On dodaje da je velika letošnja gužva oko predloga zakona o tajnama, koja je započela njegovim kritikama i kritikama ombudsmana, za naše prilike okončana neuobičajenom izjavom spremnosti Ministarstva pravde da prihvati argumentovane kritike, te da u skladu sa tim zakon popravi. Šabić, međutim, napominje da bi bilo lepo da javnost sazna i to kakva je sadržina mišljenja koje je dao Savet Evrope.
- Budući da je Ministarstvo pravde već javno ispoljilo spremnost da sve glavne kritike prihvati, ovo mišljenje eksperata Saveta Evrope, u konkretnom slučaju, nema toliki praktični značaj koji bi inače imalo, ali je njegov principijelni značaj veoma velik. Naime, kritike na račun ovog zakona nisu bile samo moje, već i Saše Jankovića, zaštitnika građana, kao i drugih, praktično nepodeljene stručne javnosti. To što ih je, ubeđen sam, potvrdilo i ekspertsko mišljenje Saveta Evrope, još je jedno upozorenje da je neophodno da se u kreiranju novih zakona vladin aparat mnogo više oslanja na doprinos koji može dati naša stručna javnost - ističe Šabić.
On dodaje da se to, nažalost, događa retko zbog čega snosimo brojne štetne posledice i podseća na slučaj sa Zakonom o informisanju koji će epilog dobiti na Ustavnom sudu i koji je dobio najviše publiciteta, ali svakako nije izolovan slučaj.
Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, kaže za „Blic” da je, nakon javne rasprave, Radna grupa za izradu zakona usaglasila mišljenje sa stavovima nezavisnih organa da iz postojećeg predloga budu izbrisana sva ograničenja koja su se odnosila na pristup podacima označenim kao poverljivi. On, međutim, dodaje, da „nema potrebe da se zakon povlači iz procedure”.
- Amandmanima se predviđa dostupnost tajnim podacima za sve državne organe, uključujući poverenika za informacije od javnog značaja, ombudsmana, revizore, Agenciju za borbu protiv korupcije, kao i guvernera Narodne banke Srbije - navodi Homen.
On dalje objašnjava da se postavlja pitanje nadležnosti institucija ukoliko se odbije nečiji zahtev za pristup informacijama. Prema njegovim rečima, obezbeđena je sudska zaštita od odluke bilo koje službe bezbednosti koja odbije da dostavi traženu informaciju. Zainteresovana strana, kako dodaje, može uložiti žalbu Ministarstvu pravde kao drugostepenom organu, a protiv odluke ovog ministarstva može povesti upravni spor.
- Izmenama i dopunama zakona utvrđena je još jedna kontrola rada službi bezbednosti, da Ministarstvo pravde ima nadležnost da kontroliše primenu zakona, kao i da proverava sve službe da li su osnovano stavile oznaku poverljivosti. Na osnovu te kontrole Ministarstvo može da daje nalog službama da se ta oznaka skine - kaže Homen.
On je istakao da je Ministarstvo pravde takođe dužno da o svim aktivnostima podnosi izveštaj skupštinskom Odboru za odbranu i bezbednost.
Homen objašnjava da je Radna grupa za izradu zakona zatražila ekspertsko mišljenje SE, kao što uvek radi kada je postoji spor oko predloženog zakona, i da je sve dobijene sugestije prihvatilo.
- Mišljenje Saveta Evrope bilo je da svima treba obezbediti podjednako pravo na uvid u poverljive informacije - kaže Homen.

Sporne odredbe predloga zakona o tajnosti podataka

Ograničenje ovlašćenja poverenika za informacije i zaštitnika građana da pristupe tajnim podacima

Nepostojanje kontrole - kreatori tajni kontrolišu sami sebe ili ih kontroliše jedna stručna služba

Mogućnost da se praktično sve proglasi tajnom

Pravo zapošljavanja po jednog bezbednjaka u svakom organu vlasti

Zaposleni u stručnoj službi Vlade, koja treba da se bavi primenom zakona, imaće 20 odsto veće plate od ostalih državnih službenika

Ova služba nema inspekcijska ovlašćenja, bez kojih je nadzor nezamisliv

Bezbednjaci rizikuju krajnje simbolične kazne od 5.000 do 50.000 dinara po ovom zakonu, ukoliko označe neki podatak kao tajnu bez obrazloženja ili ukoliko označe kao tajnu podatak i dokument koji se očigledno ne odnose na zaštićene interese

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.14
Замисли да одо ових битанги извучеш неку тајну. Прво владо Слоба са ЈУЛом, свашта се издешавало, па онда дошо ДОС, па се наставило у истом ритму, и на крају једни с другима ушли у коалицију. Па замисли да ће сами себи да ископају јаму!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.