Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 02. Maj 2024, 11:23:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U cemu gresim sa pravljenjem suncanog sata?  (Pročitano 2613 puta)
20. Avg 2013, 15:31:40
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 160
Browser
N Nepoznat
U cemu gresim sa pravljenjem suncanog sata?

Pozdrav svima, dosao sam na ideju da na jednostavan nacin napravim suncani sat, koji bi trebao da bude precizan do 20 sekundi!

Evo kako:

Malo okruglo ogledalce se cvrsto zalepi i fiksira na sims (donju dasku) prozora.

Kada sunce izlazi na nebu, mali suncev disk (nesto veci od tackice) se onda tako jednostavno "projektuje" na plafon moje sobe...

Sve sto mi onda treba jeste racunar koji je podesen (preciznosti radi) da se sinhronizuje sa atomskim satom preko Interneta, i da mi "zazvoni" svakih 10 minuta (pocev od zore, pa do podneva - jer mi je prozor okrenut ka istoku) u periodu dok se sunce pomera po nebu - i dok se onda tako na mom plafonu mali reflektovan suncev disk pomera - ja svakih 10 minuta ustanem i grafitnom olovkom na plafonu ocrtam tacku (ili "kruzic") na mestu gde je refleksija sunca na plafonu bila u tom trenutku...

Ovo ne radim svaki dan, vec ponovim jedanput recimo u 10 dana.

Tako na plafonu dobijem jednu "uspravnu liniju" ili "niz" tacaka koje predstavljaju vremena kada je sunce bilo na kojem mestu (u koliko sati i minuta) odredjenog dana.

Naredna linija na plafonu (desno od predhodne) predstavlja vremena kada je sunce bilo na kojem mestu NAREDNOG DANA (a napominjem da izmedju ovih merenja treba da prodje recimo bar 7 dana, u suprotnom ce ocrtane tacke prve linije biti za samo par milimetara blizu sa ocrtanim tackama druge linije).

(U OVOM TRENUTKU VIDI PRILOZENU SLIKU!)



E, sve je to u redu dok nije dosao letnji solsticij (ravnodnevnica) nakon koje je sunce pocelo da se vraca unazad.

Ja sam ocekivao da ce ono da se vraca po predhodno vec ocrtanim (vodoravnim, blago zakrivljenim) linijama, ali - na moje iznenadjenje, ono je pocelo da opisuje "luk prema dole" (crvene linije na slici).

Da li sam ja negde pogresio (mada ne vidim gde sam mogao pogresiti!?)

Sta uzrokuje da nakon letnjeg solsticija sunce pravi polu-luk ka DOLE (crvene linije na grafikonu), umesto da se vraca istom putanjom (tamno-plave linije na grafikonu) iz pravca desno prema levo (nakon letnjeg solsticija)?

Jer problem koji mi nastaje sada ("na plafonu") se jednostavno "ispreplicu" linije od recimo 9hAM kada je sunce bilo u ZIMSKOJ ravnodnevnici, sa istom linijom nakon LETNJE ravnodnevnice, ali je razlika medju njima nesto malo veca od 60 minuta (sudeci po grafikonu)?!

Znaci, na istom mestu odredjenog meseca u isto vreme kada je sunce bilo u ZIMSKOJ ravnodnevnici, sada nakon letnje ravnodnevnice - ono je pomereno ka DOLE?!

Napomena: ovo NEMA veze sa vracanjem sata unazad, jer sat koji sam koristio za ocrtavanje pozicije sunca na plafonu u odredjeno vreme - NIJE VRACEN NAZAD (sa zimskog na letnje vreme)

Takodje, prelazak sa zimskog na letnje vreme je u zadnjoj sedmici marta meseca, a letnji solsticij je 22.Juna, sto jasno govori da prelazak na zimsko/letnje vreme nema veze sa ovim (nije ni blizu u kalendarskom aspektu sa promenom letnjeg/zimskog vremena)!?

Misljenja?

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 22.0
mob
Sony xperia
Da li si nekada cuo da je Zemljina osa nakosena? Da li si cuo da Zemljina putanja oko Sunca nije idealna kruznica vec elipsa?

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5434
Zastava Beograd
OS
Windows
Browser
Chrome 28.0.1500.95
Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

kamen-i-vremenska.jpg
(52.8 KB, 400x400)
« Poslednja izmena: 20. Avg 2013, 15:36:30 od corradoG60 »
IP sačuvana
social share
Teško je kada živiš za dan koji ne znaš kada će doći, za dan kada ćeš je ponovo videti. Teško je, kada si sam i nedostaje ti glas, lice, dodir, osmeh, kada ti nedostaje biće koje je tvoja bolja polovina. Teško je prijatelji. Želim vam da nikad to ne iskusite, jer taj bol prijatelji, nije za ljude...
Pogledaj profil Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 160
Browser
N Nepoznat
Da, nakosena je zemljina osa Smiley
Zbog toga svakog dana imam novu liniju (desno od predhodne).
Da, zemljina putanja oko sunca je elipsa.
Ali elipsa ima dve simetricne polovine.
Nazovimo ih "gornjom" i "donjom", ako bi elipsu nacrtali vodoravno.
I u refleksiji sunca, u mom slucaju - na plafonu, logicno mi je da nakon prve polovine, kada nastupi druga polovina - refleksija sunca pocne da se vraca unazad, po istom obrascu koji je ranije ocrtavala, nije mi jasno kako na plafonu - upravo ocrtava elipsu...
Jer plafon predstavlja svojevrsni 2D trag putanje sunca, dnevne, mesecne, i ove - izmedju solsticija.
Samo mi nije jasno sta se menja nakon solsticija pa uzrokuje obrt u refleksiji na 2D plafonu, tj. kako do njega (na plafonu) dolazi...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 22.0
mob
Sony xperia
Da li si cuo da nagib Zemlje je na istu stranu, tokom cele orbite oko Sunca?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.8.4
Browser
Safari 536.30.1
mob
I-mate 30 Pro
23.5 Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 160
Browser
N Nepoznat
@LightSoft, hvala na odgovoru.

@Inicio, stvarno ne shvatam zbog cega mora postojati svojevrsna doza podjebavanja cak i na naucnom segmentu foruma. To blago receno nije lepo. A svi se (na politickom segmentu foruma) "zalite" kako ruzno zivimo. Mozda niste videli da je na psiholoskom segmentu foruma to jasno obrazlozeno da rdjave misli radjaju i rdjava dela... Cekaj, nije - to je na religijskom segmentu foruma...? Sada nisam siguran... Nije ni vazno, shvatas moju poentu... Smile
Za razliku od tebe, ja bar pokusavam da budem kreativan, koliko god to nekome (a to je mnogima sa ovog podneblja) bilo antipaticno... :/
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 23.0
@Inicio, stvarno ne shvatam zbog cega mora postojati svojevrsna doza podjebavanja cak i na naucnom segmentu foruma.

To se i ja pitam i baš sam hteo da kažem nešto slično.


Ti si uzeo da praviš sunčani sat,nešto si izostavio i sad je pojedincima to smak sveta.  Smile  A bre,pa ja kad bih uzeo da pravim astal sjebo bih se i nešto zaboravio,a kamoli pravi pravcati sunčani sat.  Smile


@Ljudi bre,ko je od vas ikad pravio sunčev sat?  Smile  Svi greše i zaboravljaju nešto kad rade prvi put. Bolje podržite momka što je konstruktivan i produktivan.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5782
OS
Windows 7
Browser
Chrome 28.0.1500.72
mob
Samsung Galaxy S2
@Inicio, stvarno ne shvatam zbog cega mora postojati svojevrsna doza podjebavanja cak i na naucnom segmentu foruma.

To se i ja pitam i baš sam hteo da kažem nešto slično.


Ti si uzeo da praviš sunčani sat,nešto si izostavio i sad je pojedincima to smak sveta.  Smile  A bre,pa ja kad bih uzeo da pravim astal sjebo bih se i nešto zaboravio,a kamoli pravi pravcati sunčani sat.  Smile


@Ljudi bre,ko je od vas ikad pravio sunčev sat?  Smile  Svi greše i zaboravljaju nešto kad rade prvi put. Bolje podržite momka što je konstruktivan i produktivan.


Ja ga podrzavam, da umesto ulozenog materijala (novca) i vremena ode na pijacu i kupi kineski sat na baterije. Kvarcni sat je izuzetno tacan. Uz to je jeftinije.
« Poslednja izmena: 22. Avg 2013, 12:38:36 od system_v_r5 »
IP sačuvana
social share
I have ... a cunning plan. It's as cunning as a fox who's just been appointed Professor of Cunning at Oxford University.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 23.0
'ti palo na pamet da ljudi nekad rade/prave nešto iz razonode,entuzijazma ili vežbe?

Ni ti nisi unovčio svaki program ili red koji si napisao. Nego si neke pisao vežbe ili pak i zezanja radi.

Što može samo da koristi... Kao i svaka druga vežba.
« Poslednja izmena: 22. Avg 2013, 12:48:32 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 02. Maj 2024, 11:23:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.132 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.