Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:15:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Turisticke agencije kradu dane  (Pročitano 3344 puta)
15. Jul 2006, 11:58:19
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Turistima koji letuju u inostranstvu agencije zakidaju dane, ali za to okrivljuju "Jat ervejz" i putnike jer ne čitaju pažljivo dokumentaciju!

BEOGRAD - Nakon pisanja Kurira da mnoge turističke agencije ukradu po jedan dan turistima od aranžmana koji su uplatili vadeći se na "Jat ervejz", našoj redakciji se javilo mnogo njih koji su na taj način bili prevareni. Uglavnom pominju turističke agencije "Kon Tiki" i "Argus turs". Prema rečima jedne od putnica za Tunis preko "Argus tursa", ona je uplatila desetodnevni aranžman za tu destinaciju, a ispostavilo se da će tamo provesti samo devet dana. Na vaučeru joj piše da polazi 31. jula, a vraća se devetog avgusta.

- Iznenadila sam se kada sam pitala za let. U agenciji su rekli da ne znaju kada lete za Tunis, jer se sa "Jatom" nikad ne zna. Ja sam, međutim, shvatila da to nije tačno kada sam otišla na "Jatov" veb sajt i videla tačan raspored letenja. Za Tunis će 31. jula "Jat" leteti u 23.30. Znači, meni će u startu biti uzet ceo jedan dan, jer krećem pola sata pre završetka prvog uplaćenog dana aranžmana. Otići ću do "Argus tursa" da mi objasne o čemu se radi - kazala je ona za Kurir.

Ona nije jedina koja se tokom jučerašnjeg dana žalila redakciji Kurira. Bilo je turista koji su se već vratili sa odmora iz Tunisa i Španije, gde su otišli preko agencije "Kon Tiki". Njima je takođe manjkao po jedan dan u aranžmanima, a neki su se namučili jer im je put trajao pet sati, umesto dva i po.

- Uplatila sam jedanaestodnevni aranžman za Palma de Majorku od 27. juna do 7. jula. Provela sam deset dana na svom odredištu, umesto uplaćenih jedanaest, a i neplanirano smo sletali prvo na Siciliju, pa smo tek onda nastavili let za Španiju. Umesto dva i po sata, u putu smo proveli čitavih pet. Naravno, let sam imala 27. juna uveče. Tek sam sledećeg dana stigla do odredišta - kaže za Kurir nezadovoljna turistkinja, koja je koristila usluge agencije "Kon Tiki".

Odmor počinje na aerodromu

U agenciji "Argus turs" za Kurir kažu da oni nikome ne kradu nijedan dan i da vreme trajanja aranžmana počinje u aerodromskoj zgradi.
- Mi prodajemo deset kalendarskih dana i devet noćenja. Niko turistima nije obećao da će prvog dana programa biti na destinaciji u hotelu. Tog prvog dana je zaista putovanje do destinacije i on počinje na aerodromu. To što "Jat ervejz" ima noćne čartere nije naša stvar, niti greška. Dešava se da čak dan pred put ne znamo kada je let. Uglavnom obaveštavamo naše turiste dva, tri dana pred let o tome kada je on - ističu u toj agenciji.

Slično je Kuriru ispričala putnica za Tunis, koja je sa svojom porodicom preko "Kon Tikija" krenula put Tunisa.
- Uplatili smo aranžman od 15. juna do 29. juna. Za Tunis smo krenuli popodne i jedva stigli na večeru. Naravno, uračunt nam je taj dan kao da smo ceo proveli na odredištu. Prethodno nas agencije uopšte nije obavestila kada imamo let.

- Dan pred polazak mi smo njih pozvali i saznali za popodnevni let. Na avion smo čekali čitavih sat vremena. Uz to, 29. juna smo krenuli odmah posle doručka što nam je dodatno skratilo odmor - ističe ona za Kurir dodajući da razmišlja o tome da tuži agenciju.

U "Kon Tikiju", međutim, kažu da su krivci "Jat ervejz", ali i sami turisti koji ne čitaju pažljivo dokumentaciju koju dobiju u agenciji.
- To što turisti lete noću nije do nas, već do "Jata". Dva dana pred polazak ne znamo kada poleće avion, a nekada se desi da ne znamo ni sam dan pred polazak. Dešava se da izmene termin letenja, pa tada imamo dodatne troškove da obaveštavamo putnike o izmeni tajminga.

- Takođe, zabuna je nastala u tome jer turisti misle da se vreme aranžmana računa od trenutka ulaska u hotel. To, međutim, nije tako, jer im lepo piše da se vreme računa od stupanja u aerodromsku zgradu - naveli su u toj agenciji. U "Jat ervejzu" pozivaju turiste da se informišu kod njih za sve svoje letove bez obzira na to što bi takve informacije trebalo da im daju turističke agencije preko kojih idu na letovanje.

R. BRIZA

Izvor: Kurir
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Prevare na letovanju

Press otkriva najčešće obmane turističkih agencija i kako ih izbeći da vam se odmor ne bi pretvorio u pakao

BEOGRAD - Kada krenete na letovanje očekujete odmor bez stresa, nerviranja i problema. Ali svako od nas je barem jednom imao neko neprijatno iskustvo sa turističkom agencijom preko koje je uplatio aranžman. Da se odmor ne bi pretvorio u pakao, Press vas upozorava na šta treba posebno da obratite pažnju kako ne biste bili prevareni. U tome nam je pomogao Radisav Stanković, predsednik udruženja turističkih agencija "Juta".

1. Putnici najpre treba da obrate pažnju da li agencija preko koje putuju ima licencu Ministarstva turizma, što mora da bude naznačeno u programu putovanja. Nažalost, zakon o turizmu dozvoljava da se sindikalne, penzionerske, izviđačke, socijalne, dečje i slične organizacije mogu baviti organizacijom putovanja, ali samo za svoje članove, a javno se mogu oglašavati putem internih glasila. To se, međutim, zloupotrebljava i na svakom ćošku možete videti ponude ovakvih "agencija". Putnik sa njima nije zaštićen jer nemaju nikakve garancije, polise osiguranja imovine i novca kojim bi vam nadoknadili eventualnu štetu.

2. Sledeće na šta treba paziti jesu pojedina fizička i pravna lica, pa čak i neke nazovi agencije koje bez licence nude putovanja u zemlji i inostranstvu, a iza kojih, u stvari, stoje organizatori švercerskih tura. Turisti im služe kao maska i ako krenete na put sa ovakvom grupom, ugroženi ste! Pre nego što odlučite kojoj agenciji ćete da poklonite poverenje, treba da vidite da li je članica neke od turističkih organizacija jer je za članstvo u udruženju kao što je "Juta", neophodno ispuniti puno preduslova.

3. Turističke agencije često osnivaju neprofesionalci i turistički nepismeni ljudi radi brze zarade. Zato treba da se informišete koliko dugo posluje agencija, jer se svake godine u Srbiji pred sezonu pojavi desetak fantomskih agencija koje su najopasnije i iza kojih se kriju prevaranti. Sumnjivo je i ako je agencija promenila ime. Najčešće se radi o tome da se agencija formalno ugasi, a formira nova sa sličnim imenom.

4. "Slagali su nas za smeštaj, obećavši četiri zvezdice, a dobismo jedva tri". Ovo je česta pritužba. "Usmena obećanja" ljudi iz agencija koji vam nude med, mleko i raj na zemlji ne važe, već samo ono što stoji u programu putovanja. Zato je važno da dobro pročitate program putovanja jer u slučaju spora usmene informacije ne proizvode nikakvo pravno dejstvo i ne obavezuju organizatore putovanja da ih ispune.

5. Katalozi putovanja su posebna priča. Atraktivnim fotografijama i hvalospevima o turističkim destinacijama mame putnike. Dešava se, međutim, da se kada stignemo na odredište razočaramo jer hotel baš i nije tako lep kao što je na slici. Snimak hotela uvek je lepši na profesionalnoj fotografiji, ali se to ne smatra prevarom. Katalozi moraju da odgovaraju stvarnom stanju na terenu, pre svega kategoriji objekta, koji mora da ima onoliko zvezdica koliko piše u katalogu, da sadrži tačne podatke o udaljenosti plaže od hotela i sadržajima predviđenim programom (sauna, bazen...). U suprotnom, u pitanju je čista prevara.

6. Konačno ste stigli na željenu destinaciju i vaš odmor može da počne, ali vodič vam saopštava da ćete, umesto u željeni, biti smešteni u neki drugi hotel za koji se ispostavi da je lošiji. To rade neke nerenomirane agencije koje, iako prethodno nemaju zaključene ugovore, nude hotele, a u stvari, krenu u potragu tek pošto uzmu novac od turista. Kada u ugovorenom hotelu nema mesta, agencija je obavezna da putniku u istom mestu ponudi smeštaj iste ili više kategorije, i to na teret agencije, a ako ga smeste u hotel niže kategorije onda treba da mu vrate novac.

7. "Naročito me je pogodilo to što su naši vodiči drali svoje turiste kao ovce, uzimajući dvostruku tarifu za sve izlete!", izjavila je besno po povratku sa letovanja jedna gospođa. Pravilo je da se uz programe putovanja nude i izleti, ali se često dešava da predstavnici agencija uzimaju od putnika više novca nego što je to zvanično. Ovo je teško kontrolisati jer se često radi o dilovima između lokalnih agencija, koje organizuju izlete, naših agencija i vodiča. Ovakve prevare mogu se desiti i prilikom iznajmljivanja automobila ili kada vas vodič upozori da nikako ne jedete u drugim restoranima osim onih na koje vas je on uputio.

8. Turisti se često žale i da im je agencija "ukrala" jedan dan. Agencije prodaju prenoćišta, a ne "dane na plaži" i najvažnije je da vreme čekiranja putnika bude izvršeno onog dana kada je program trebalo da započne. JAT ima pravo da pomeri let za nekoliko sati, pa čak i za dan kasnije, ali tada odgovornost ne snosi agencija, ali je dužna da putniku vrati novac za taj jedan dan manje ili ponudi dan duže.

ANA SAVIĆ

Kako rešiti spor

U slučaju da ste doživeli neku od prevara, možete da se žalite "Juti", pod uslovom da je dotična agencija član, a ako nije možete pokrenuti spor pred nadležnim opštinski sudom, samo što sporovi traju dugo.
- Ako je turista nezadovoljan odmah treba da ukaže na propuste i prihvati svako normalno rešenje. U slučaju da reklamacija nije prihvaćena na licu mesta, putnik treba da pribavi više dokaza da je prevaren, a po povratku sa puta ima rok osam dana da podnese pisani prigovor agenciji koja je dužna u roku od 15 dana da vrati putniku novac za onaj deo usluge za koju je bio nezadovoljan. Tek ako ne postignu dogovor, treba da se javi "Juti" - objašnjava Radisav Stanković.

Staviti u jedan boksić:

Agencije bez licence, Švercerske ture, Fantomske agencije, Usmena lažna obećanja, Našminkani katalozi hotela, Smeštaj u lošije hotele od uplaćenih, Naduvane tarife za izlete, "Ukraden" dan

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:15:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.