Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tumori kod žena u Srbiji znaju da dostignu veličinu i preko petnaest kilograma  (Pročitano 7453 puta)
10. Okt 2005, 13:04:31
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Tumori kod žena u Srbiji znaju da dostignu veličinu i preko petnaest kilograma

Nose zlo, a nisu ni svesne

Kod nas dođu žene od 50 i više godina i hvale se kako nisu bile kod ginekologa od poslednjeg porođaja, a već imaju i unučiće. To im je valjda dokaz da su zdrave i da im ništa ne fali, kaže prof. dr Rajka Argirović
Koliko ozbiljno treba shvatiti savete lekara o redovnoj kontroli zdravstvenog stanja, pre dvadeset dana, na sreću ne mnogo kasno, shvatila je i naša pedesettrogodišnja sugrađanka R. D. Ona je posle dvadeset godina neodlaženja kod lekara, otišla na ultrazvučni pregled stomaka. Bez ikakvih problema i simptoma otišla je lekaru, čisto da ispuni želju rođaka, a saznala je da u stomaku nosi, ni manje ni više, tumor veličine novorođenčeta. Već posle nekoliko dana primljena je u Institut za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj, odmah potom operisana i sada je već na kućnom oporavku. Srećom, ovaj tumor, veličine 4,2 kilograma, bio je dobroćudan.

Ona je, kao i većina žena koje sa ovakvom dijagnozom završe pod hirurškim nožem, svoj veliki stomak uglavnom pravdala gojaznošću, a u stvari ispod te mase krilo se nešto što je u nekim nesrećnim okolnostima moglo da bude i pogubno po njen život.

Primer tumora od više od četiri kilograma nije iznenadio stručnjake Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije. "Pa mi to viđamo svaki drugi dan, a dešavaju se i oni od preko deset kilograma, čak i 15", rečenica je koja najbolje ilustruje učestalost ovog problema u Srbiji. Zvanična statistika ove ustanove kaže da se godišnje u Institutu u Višegradskoj ukloni najmanje 90 mioma, odnosno benignih tumora kod žena.

- Kod nas dođu žene od 50 i više godina i hvale se kako nisu bile kod ginekologa od poslednjeg porođaja, a one već imaju unučiće. To im je valjda dokaz da su zdrave i da im ništa ne fali, a u stvari većina ginekoloških problema prođe - ističe za Glas prof. dr Rajka Argirović, načelnik Drugog hirurškog odeljenja u Institutu za ginekologiju i akušerstvo KCS i vanredni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu.

 
Naša sagovornica kaže da se miomi registruju kod žena u fertilnom periodu, odnosno dok još imaju menstruaciju i to najčešće u godinama pred klimaks. Istina, ne tako retko, stručnjaci Instituta beleže mnoge slučajeve mladih devojaka koje su zbog mioma ostale bez bebe, ali i bez cele materice.

- Zbog neregularnih ciklusa, češćih izostajanja ovulacije u periodu pred menopauzu, miomi imaju tendenciju brzog rasta. Može da se desi da oni nestanu po ulasku u menopauzu, ali i da nastave da rastu što podstiče hormon estrogen kog u tom periodu ima više nego progesterona - objašnjava dr Argirovićeva, koja se ovom oblašću bavi već 27 godina.

Što se žene pre jave lekaru i miom ranije otkrije, to su posledice sve manje, a uspešnost lečenja bolja. Od svih dijagnostikovanih mioma, napominje naša sagovornica, ne moraju svi da porastu. Nekih 20 odsto mioma uopšte ne napreduje i celog života ostane na istoj veličini i ne ostavi nikakve posledice po zdravlje žene. Bitno je da se oni prate, a ukoliko miom raste, i to brzo, pa još u trudnoći, žena može da ostane trajno bez potomstva. Što je tumor veći, operacija je teža i zato je najbolje da se lekaru ode bar jednom u godinu dana.

- Lečenje mioma zavisi od životnog doba žene, od toga da li ima decu ili ne, kao i od veličine tumora. Kad je žena mlada i bez dece, obično im se daju Gn-rh analozi u periodu od tri do šest meseci. Ova terapija uvodi žene u veštački klimaks. Efekat je privremen i ta terapija služi da bi se miom smanjio, a potom uklonio sa materice, koja ostaje u organizmu. Ako su tumori veliki, onda mora da se vadi cela materica - napominje prof. Argirovićeva.

Poseban problem, prema njenim rečima, predstavljaju miomi u trudnoći jer tada imaju tendenciju brzog rasta.
- Ukoliko oni u tom periodu deformišu šupljinu u kojoj se razvija plod, može da nastane spontani pobačaj ili prevremeni porođaj. Još teži slučaj je nekroza mioma, kada brzo napredovanje mioma ne prati istovremeni rast novih ćelija, pa onda ćelije počinju da odumiru i dešava se upala trbušne maramice. Tada pacijent mora da se otvori pod hitno. Ima još jedna komplikacija u trudnoći, a to je da miomi donjeg segmenta materice mogu da onemoguće angažovanje prednjačećeg dela ploda nad karličnim ulazom, ponašaju se kao tumori previja i zbog toga je neophodan porođaj carskim rezom - ističe prof. Argirović.

Ona sa kolegama na Institutu, bar tri do četiri puta nedeljno viđa tumore koji su veličine ploda u trećem mesecu, od najmanje 300 grama. Ako se ima u vidu da se dnevno u Institutu uradi od šest do osam ginekoloških operacija, ovo uopšte nije zanemarljivo. Iako se miomi mogu vrlo jednostavno otkriti pregledom kod ginekologa, kao i ultrazvukom, često se dešava da pacijentkinje otkriju miome tek kad počnu da leče sterilitet. Važno da žene kod kojih se otkriju miomi kontrolišu njihov rast i izgled bar tri do četiri puta godišnje, bez obzira na to što oni ne pokazuju tendenciju rasta.

 
  Simptomi

- Simptomi mioma kod žena najčešće su neregularna krvarenja ili izuzetno obilne menstruacije zbog kojih su žene u stanju teške anemije. Između dve menstruacije te žene ne mogu da se oporave, stalno su umorne, imaju vrtoglavice, malaksale su i imaju velike podočnjake. Zbog svog eksplozivnog rasta, miomi pritiskaju okolne organe u prostoru male karlice, tako da kao simptom može da se javi i učestalo mokrenje. Može da se desi i da zbog pritiska na mokraćnu cev žena uopšte ne može da mokri. Takođe zbog pritiska na debelo crevo, žena može da stalno oseća nagon za stolicom - upozorava prof. Argirovićeva.
   
 
 
 
 
  Vrste mioma

Prof. Argirovićeva kaže da postoje tri načina pojavljivanja mioma kod žena.
1. submukozni - kada se nalaze ispod sluzokože materice i oni, po pravilu, daju vrlo obilna i neregularna krvarenja;
2. intramuralni - u zidu materice;
3. supserozni - ispod površine materice i obavezno rastu prema trbuhu i ovakvi miomi najčešće ne daju nikakve simptome.
   
 

 
 
  Ispovest N. M. iz Čačka: Ostala i bez bebe i bez materice

- Kod ginekologa sam prvi put otišla kada sam ostala u drugom stanju, u tridesetoj godini. Posle prvog ginekološkog pregleda rekli su mi da imam miome, ali da je sa trudnoćom sve u redu. Uputili su me u Institut u Višegradsku, gde su otkrili da imam dva mioma, veličine sedam centimetara. Rekli su takođe da je beba normalna i da može normalno da napreduje, ali su mi savetovali da dođem u bolnicu i ležim nekoliko dana da bi pratili miome. Kad sam se vratila kući u Čačak, počeli su nenormalno jaki bolovi. Otišla sam kod našeg lokalnog lekara koji je smatrao da imam neki virus creva. Tako me je i lečio jer na ultrazvuku ništa nije moglo da se vidi. Posle 10 dana sam prokrvarila i sutradan su me hitno uputili u Beograd. Ultrazvuk je opet pokazao da je sve u redu sa bebom, ali sam upućena na operaciju u Urgentni, gde nisu pre operacije ni znali šta će da mi operišu, slepo crevo ili ko zna šta, jer se opet na pregledu nije videlo da je miom i da je počelo gnojenje.
Kad sam se probudila, rekli su mi da mi je izvađen jedan miom koji je bio pod gnojem i da je beba dobro. Posle sat vremena sam osetila da nešto nije u redu i da nešto curi iz mene. U roku od sat vremena izgubila sam bebu. Prebacili su me u Institut, gde je odmah počela borba za matericu. To je trajalo sedam dana, posle čega su mi je ipak izvadili.
Da sam na vreme otišla kod ginekologa možda je nešto moglo da se uradi, ovako... - ispričala je svoju tužnu priču za Glas tridesetogodišnja N. M. iz Čačka, koja ovih dana napušta Institut za ginekologiju i akušerstvo.
   
 
   

 



Izvor: Glas Javnosti \ Danijela Stanimirović 
 
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.314 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.