Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Troje naučnika iz SAD dobitnici Nobelove nagrade za medicinu  (Pročitano 1167 puta)
06. Okt 2009, 12:51:17
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Počela sezona dodele Nobelovih nagrada za 2009.
Troje naučnika iz SAD dobitnici Nobelove nagrade za medicinu
Autor: Beta | Foto:Reuters, FoNet | 05.10.2009. - 12:27

Ovogodišnja Nobelova nagrada za medicinu pripala je naučnicima koji su otkrili kako se hromozomi umnožavaju i kako se štite od propadanja, prenosi BBC.
Elizabet Blekburn, profesorka biohemije i biofizike na Univerzitetu Kalifornije


 
Elizabet Blekburn, Kerol Grajder i Džek Šostak dele ovogodišnju Nobelovu nagradu za medicinu.
Njihov rad je otkrio kako se hromozomi mogu umnožavati i pomogli su da se shvati ljudsko starenje, rak i matične ćelije. Odgovor leži u završecima hromozoma – telomerama – kao i u enzimu koji ih formira – telomerazi.

Sezona dodele Nobelovih nagrada za ovu godinu počinje danas objavljivanjem dobitnika za medicinu i završava se 12. oktobra, do kada će se znati nagrađeni za najistaknutija dostignuća iz medicine, hemije, fizike, književnosti, ekonomije i unapređenje mira u svetu.

Šest Nobelovih komiteta drži u strogoj tajnosti imena kandidata do objavljivanja dobitnika, ali kao i svake godine ni ove ne izostaju nagađanja o mogućim dobitnicima.
Sami laureati često budu zatečeni kad im se saopšti ta vest koju komiteti treba da im prenesu samo nekoliko minuta pre zvanične objave. Pozive su dobijali usred noći, na putu za zubara ili preko pilota aviona.

Dobitnik nagrade za medicinu 1998. godine, Amerikanac Luis Ignaro, mislio je da se radi o šali kada mu je stjuardesa pre ulaska u avion u Nici donela telefon i rekla da ima važan poziv iz SAD.
Njegov kolega, šaljivdžija, bio je na vezi i prvo je počeo da ga pita za zdravlje i vreme, a kad je Ignaro rekao da se žuri, on mu je saoštio da je dobio Nobelovu nagradu i prekinuo vezu. Ignaro je vest potvrdio tek kada je sleteo u Napulj.
Švajcarac Ričard Ernst (hemija 1991) je čuo vest na letu iz Moskve u Njujork od pilota aviona.
Ginter Gras 1999. godine nije želeo da otkaže zakazanu posetu zubaru i pored vesti da je dobio nagradu za književnost. "To će mi možda malo smiriti živce", našalio se.
Italijana Daria Foa (književnost 1997) jedan novinar jurio je kolima na autoputu, pretekao ga i pokazao mu karton na kome je pisalo "Dario, dobio si Nobela".
Većina laureata čuje vest desetak minuta pred zvaničnu objavu telefonskim pozivom iz Stokholma ili Osla, u vreme kada se obično spava s druge strane Atlantika.
"Ko me zove usred noći", pitao se turski pisac Orhan Pamuk 2005. koji je tada bio u Njujorku.
Nemac Rajhard Zelten, koji je dobio nagradu za ekonomiju 1994. bio je nedostupan telefonom jer je bio u samoposluzi, uplašio se da su mu opljačkali kuću kada se vratio iz kupovine i video gomilu ljudi ispred. "Izašao sam iz kola i neko je došao da mi kaže 'češtitam vam', a ja sam pitao zašto"?
Amerikanac Martin Čalfi nije čuo poziv kada su prošle godine probali da mu jave da je dobitnik Nobelove nagrade za hemiju. Ujutru se probudio, shvatio da su već određeni dobitnici za hemiju i rekao sebi "sad ću da vidim koji šmokljan je dobio nagradu ovog puta". "Na kompjuteru sam video da sam taj šmokljan ja".
Nagrade za fiziku, hemiju i medicinu obično ne izazivaju nikakve proteste u vladama sveta, ali često podstaknu žustre diskusije u naučnim krugovima. Međutim, posebno prestižna Nobelova nagrada za mir, često se gleda kroz političku prizmu.
Komitet za nagradu za mir, koja će biti objavljena 9. oktobra u Oslu, tvrdi da još nije napravljen izbor među ove godine rekordnih 205 kandidata.
Mnogi smatraju da će Komitet verovatno ove godine da se opredeli za "tradicionalnog" kandidata, za razliku od proteklih godina kada je bilo kandidata iz oblasti očuvanja životne sredine ili borbe protiv klimatskog zagrevanja.

Iako su među predloženim kandidatima američki i francuski predsednici, Barak Obama i Nikola Sarkozi, kao i bivši talac u Kolumbiji Ingrid Betankur, oni se ne smatraju ovogodišnjim favoritima.
Među kandidatima su i lekar Denis Mukvege, osnivač bolnice za žrtve seksualnog nasilja u jednoj provinciji u Kongu, kao i Koalicija protiv kasetnog oružja (CMC) i nevladina organizacija Hendikep internešnal.
Neki ocenjuju da bi komitet ove godine, na 20-godišnjicu protesta na Tjenamenu, u Pekingu, mogao da "ukori" Kinu dodeljivanjem nagrade kineskim disidentima i borcima za ljudska prava.
Nobelom za književnost, koji će biti objavljen 8. oktobra, mogao bi prvi put još od 1996. da bude nagrađen neki pesnik, ocenjuje se u književnim krugovima. Pominju se Šveđanin Tomas Transtroemer, Sirijac Adonis, Južnokerajanac Ko Un.
Profesorka danske književnosti An Mari Mai otkrila je da je ona kandidovala Boba Dilana za tu nagradu smatrajući da je on jedan od vrhunskih pesnika.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Za revolucionarna otkrića
Nobelova nagrada za fiziku trojici Amerikanaca

Autor: Tanjug | 06.10.2009. - 13:37

Nobelova nagrada za fiziku dodeljena je Amerikancima Čarlsu Kau, Vilardu Bojlu i Džordžu Smitu za "revolucionarna otkrića" o prenosu svetlosti kroz optička vlakna i poluprovodnike, saopštio je danas Nobelov komitet za fiziku Švedske kraljevske akademije nauka. Čarls Kao, Vilard Bojl, Džordž Smit


Njihovi radovi omogućili su pretvaranje svetlosti u elektronske signale, što je utrlo put dobu Interneta, preneo je Rojters.
 
Kao, rođen u Šangaju, nagrađen za radove o prenosu svetlosti na velike daljine kroz staklena optička vlakna, što je bila osnova za proizvodnju prvog "ultračistog" vlakna i veliki napredak u globalne širokopojasne komunikacije kao što je Internet, naveo je Komitet.
Bojl i Smit nagrađeni su za pronalaženje kola poluprovodnika za slike, odnosno digitalnog senzora, koji je, između ostalog, osnova svakog digitalnog fotoaparata.
Njihov rad doneo je revoluciju u fotografiji pošto je omogućio da svetlost bude uhvaćena elektronski umesto na filmskoj traci.
Polovina novčane nagrade od 10 miliona švedskih kruna (1,4 miliona dolara) pripada Kau, a drugu polovinu ravnopravno dele Bojl i Smit.
Nobelova nagrada biće im uručena 10. decembra u Skokholmu.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N70
svaka cast ljudima.....samo anpred Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.