Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 21:51:00
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Trka ka moru - Prvi svetski rat  (Pročitano 2250 puta)
18. Dec 2006, 14:42:33
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Trka ka moru
 
Trka ka moru je ime jednog razdoblja Prvog svetskog rata, kada su dve strane, koje su ušle u rovovski rat neprekidno pokušavale da jedna drugu izmanevriše i zaobiđe sa strane. Ti manevri na severnom krilu doveli su do širenja linije fronta na sever do Severnog mora. Trka ka moru je započeta u septembru 1914. na švajcarskoj granici, a završila se na Severnom moru kada je 22.novembra prestala ofanziva kod Ipra. Tokom bitaka u Pikardiji, Artoa i Flandriji nijedna strana nije došla u prednost, a ponovljaju se pokušaji da se nađu otvoreni bokovi neprijatelja, sve dok linija fronta nije došla do mora. Ta trka do mora je samo izraz, iako to nije bila trka, nego pokreti kao rezultat neuspelih manevara zaobilaženja sa boka, pomoću kojih bi se neprijatelj napadao odostraga. Rat se posle toga uglavnom pretvorio u rovovski rat.
Posle bitke kod Marne

Posle Prve bitke na Marni i pobede saveznika usledila je saveznička kontraofanziva i Prva bitka na Eni, koja je završila neodlučeno. Tom bitkom kod Ene na tom području se učvrstila linija fronta. Zbog toga su neprijateljske strane počele tražiti način da se izmanevriše i napadne sa strane protivnik. I jedna i druga strana su koristile železnicu za najbrži prevoz vojske. Francuzima je bila dostupna železnica kroz Amijen, a Nemcima preko Lila. Francuska 10. armija sakupljala se u Amijenu od sredine septembra, a 25. septembra je započela sa kretanjem prema istoku. Nemačka 6. armija dosegla je Bapom 26. septembra, a napredovala je do Tipvala 27. septembra. Tu će se dve godine kasnije 1916. odvijati bitka na Somi. Nemački cilj je bio da idu zapadno prema Lamanšu i da:
zauzmu industrijske i poljoprivredne regije severne Francuske,
da odseku snabdevanje Britanskom ekspedicionom korpusu
i da izoluju Belgiju.
osvoje Flandriju pomoću šest od 11 nemačkih konjičkih divizija, koje bi pomele Flandriju sve do obale.

Međutim od 1. oktobra do 6. oktobra Francuzi pod Ferdinandom Fošom su zaustavili ofanzivu nemačke 6. armije severno od Some. Nemačka konjica je bila zaustavljena blizu Lila posle sukoba sa francuskim 22. korpusom. Jedina praznina, koja je ostala je bila u Flandriji, sa Belgijancima, koji su se nalazili kod Isera na severu i sa Francuzima, koji su se nalazili u Pikardiji na jugu.

Bitka kod Ipra i poplava dela Belgije

Pažnja se okrenula na Artoa i Flandriju, gde je Britanski ekspedicioni korpus započeo da se raspoređuje sa namerom da skrati linije snabdevanja kroz Bulonj sir Mer i Kale. U regiji Artoa formirala se linija bitkom kod Base izmeću 12. oktobra i 27. oktobra. Britanci su držali Aras, a Nemci Lens. U Flandriji Nemci su malom jedinicom zauzeli Ipr 3. oktobra, a britanska 7. divizija je zauzela Ipr 14. oktobra. Britanci su planirali da napreduju cestom do Menina, ali zaustavila ih je nadmoćnija nemačka vojska. Belgijski kralj Albert I naredio je da se morem poplavi deo Belgije otvaranjem zaštitnih brana u Nivportu na reci Iser. Poplavljeni deo je bio širok i do kilometar, a protezao se do Diksmidea. Nemci su posle toga skoncentrisali snage da se probiju kod Ipra. Započela je Prva bitka kod Ipra. Nemački napad je počeo 21. oktobra. Borbe su se odužile do kasnog novembra. Iako su britanske snage bile jako i opasno razvučene Nemci nisu uspeli u prodoru. Trka ka moru se zaustavila 22.novembra kada je prestala ofanziva kod Ipra. Zapadni front je još uvek imao rupa gde nije bila uspostavljena linija fronta. Na Vogezima linija fronta je uspostavljena tek početkom 1915.

Antverpen

Postojali su koordinisani napori manjih snaga belgijske vojske, francuskih marinaca, britanske mornarice i britanske mornaričke pešadije da se podržava Antverpen tokom opsade. Antverpen su Nemci zauzeli 10. oktobra 1914. Cilj je bio da se vežu nemačke snage i da se spreči da Nemci potpuno okupiraju belgijsku obalu. Okupacijom belgijske obale Nemci mogu koristiti belgijske luke kao bazu za podmornice i mogu lakše ometati snabdevanje britanske vojske. Kale i Bulonj sir Mer su imali ogroman značaj za snabdevanje britanske vojske i nakon trke ka moru ostali su pod savezničkom kontrolom. Saveznici su morali kontrolisati La Manš ako žele da održavaju britansku vojsku u Francuskoj.

Literatura
Churchill, W.S. The World Crisis 1911–1918 London (1938) Chapter XII

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 21:51:00
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.