Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 19:19:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Triskaidekafobija  (Pročitano 2353 puta)
03. Feb 2006, 14:13:30
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Triskaidekafobija

Triskaidekafobija je strah od broja 13. Za ovaj broj se vezuje sujeverje. Strah od petka 13-tog se naziva paraskavedekatriafobija ili frigatriskaidekafobija.

Poreklo
Uopšteno govoreći, za broj 13 se smatra da je loš broj, jednostavno jer je posle 12, za koji se popularno veruje da predstavlja celinu. Kada se grupa od 13 objekata podeli na dve, tri, četiri ili 6 jednakih celina, uvek je jedan ostatak na kraju.
Broj 13 takođe ima i biblijski izvor. Naime, na Tajnoj Večeri, Juda, jedan od anđela koji je izdao Isusa Hrista, je bio 13-ta osoba za stolom.
Sunčev Gregorijanski kalendar, kao i Islamski kalendar, imaju po 12 meseci u godini.
Triskaidekafobija je takođe imala efekat na Vikinge - veruje se da je Bog Loki u Norsi penteonu bio 13-ti Bog. Ovo je kasnije po hrišćanckom verovanju prevedeno u to da je Satana 13-ti anđeo.
U Mesopotamiji, Hamurabijev Zakon (cirka 1686 p.n.e.) nema broj 13 u svojoj brojnoj listi pravila. Ovo može da indikuje da je sujeverje postojalo pre Hrišćanske ere.

Primeri
 
Lift u zgradi koja nema sprat broj 13
Mnoge zgrade u svetu pri brojanju spratova potpuno preskoče broj 13, tako da sa sprata 12 se odmah ide na sprat 14.Ovo se nekad primenjuje i pri stavljanju brojeva na kuće ili sobe u hotelu. Ovo isto važi i za sedišta u avionu.
Kompozitor Arnold Šenberg je patio od ove čudne bolesti. Smatra se da je razlog što se njegova poslednja opera zove Mozes i Aron, umesto pravilnog spelovanja Mozes i Aaron (Aaron sa dva A) je taj što prvobitni naziv ima 12 slova, dok pravilni naziv ima 13 slova. On se rodio i umro 13-tog u mesecu. Tokom studiranja nije želeo da živi u kući koja se izdavala jer je bila broj 13, i plašio se svog 76-tog rođendana, jer je sabirak brojeva 7 i 6 broj 13. Za njega se vezuje jedna zanimljiva priča. Veoma se plašio Petka, 13-tog jula 1951 godine, jer je to bio prvi petak 13-ti njegove 76-te godine. On je ceo taj dan preležao u krevetu jer se plašio da je taj dan, dan njegove sigurne smrti. Nakon moljenja muža da se probudi i prekine sa glupostima, njegova skeptična žena je ostala u stanju šoka kada je njen muž jednostavno izustio reč harmonija i umro. Vreme njegove smrti je bilo 23:47 časa, što je 13 minuta pre ponoći. Takođe kada se te cifre saberu (1+1+4+7)one iznose broj 13!
Španski trkač motora Angel Nieto je poznat po tome što je rekao da je pobedio na 12 + 1 Svetskih Šampionata Motocikala. Njegova biografija se zbot te rečenice naziva 12 + 1.
Likovi Sten i hilda Ogden u populatnoj britanskoj TV seriji Ulica Koronacije, su živeli u kući 12a, kako bi se izbeglo obeležavanje kuće sa rednim brojem 13.
U Formuli 1, ne postoji auto sa brojem 13. Broj se sklonjen nakon što su dva vozača pod tim brojem poginula u udesima.
Američki tekstopisac i pevač Džon Mejer je na svom poslednjem albumu imao 14 pesama, ali je njegova 13 pesma samo 0.2 sekunde tišine i nema naziv na albumu. Isto tako i album grupe Hot Hot Heat, Lift, nema na svom CD-u 13-tu pesmu, već svega četiri sekunde buke. Razlog tome je što kako neke zgrade nemaju 13-ti sprat, te ni u liftu (naziv albuma) ne postoji dugme za 13-ti sprat.
Neki smatraju da je umalo tragična sudbina Apola 13-tog ka mesecu dokaz da je broj 13 nesrećan broj. Apolo 13 je lansiran u 14:13h po istočnom američkom vremenu na 11-ti april 1970 sa lansirne rampe 39 (3 puta 13 je 39). Kada je po istočnom američkom vremenu 14:13, po centralnom američkom vremenu ono je 13:13h. Takođe po planu Apolo 13 je trebalo da obiđe orbite meseca na april 13-ti.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


My head is on loose but my shoes are tied

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 8857
Zastava Shishatovac City
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia Peglica
Ajd sad mi lepo izgovori kako se kaze "strah od broja 13" ? hehehehehhehe
triskebabgdfjkbgfwbvjcdsl bgvujerhbfjkrvb jfsbhvirhngvikrn
IP sačuvana
social share
Bash sad, il mozhe odmah? o.O
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
LG 4X HD
ja rodjen 13-og,

sa 13 god. sam slomio nogu,bilo puno komplikacija.13-og novenbra primljen u bolnicu,operisan posle 13 dana.13-og januara otpusten iz bolnice,13-og maja(moj rodjendan) mi skinute sipke iz noge na kojoj je ostalo 13 oziljaka od operacije,eto...

kao razlog zasto se 13 smatra nesrecnim brojem ne treba zaobici 13-to prase,svinja ima 12 sisa pa to poslednje uvek ostaje gladno
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


My head is on loose but my shoes are tied

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 8857
Zastava Shishatovac City
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia Peglica
@arlekin    Smile ne daj se!! ...bash si baksuz! ja mislila samo mene spopadne..kad gle!... Smile vishe srece u buducnosti! Smile cuvaj se 13. petka
IP sačuvana
social share
Bash sad, il mozhe odmah? o.O
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
LG 4X HD
bolno iskustvo al se je ispalo ok na kraju,ko zna zasto je to dobro.u stvari meni je 13 srecan broj.prosle god mi rodjendan pao na petak.
nista lose mi se nije dogodilo,naprotiv
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


My head is on loose but my shoes are tied

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 8857
Zastava Shishatovac City
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia Peglica
u svakoj nesreci ima i srece  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Bash sad, il mozhe odmah? o.O
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 19:19:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.