''Олуја'' траје и данас Аутор Administrator недеља, 03 август 2008 Прогон више од 220.000 Срба из већег дијела Републике Српске Крајине у акцији хрватских снага “Олуја”, која је почела 4. августа 1995. године, била је посљедњи чин етничког чишћења Срба из Хрватске. Ово је јуче изјавио директор Документационо-информационог центра “Веритас” Саво Штрбац.
- “Олуја” траје и данас, јер по неки Србин у Хрватској још буде убијен, сруши се понека преостала српска кућа, а држава Хрватска низом дискриминаторских закона спречава повратак Срба и онемогућава њихову егзистенцију, да би остварили план Фрање Туђмана, који је рекао да ће српско питање у Хрватској бити ријешено када Срба буде свега три одсто од укупног броја становништва - нагласио је Штрбац.
Он је подсјетио и на званичне хрватске статистичке податке, према којима је у периоду од 1991. до 2001. године Хрватску напустило 400.000 Срба.
- Често се цифра од 220.000 Срба, који су током акције “Олуја” напустили подручја Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације настоји представити као укупан број Срба који су напустили Хрватску у протеклом рату, што није тачно - рекао је Штрбац.
Почињен етноцид
Према подацима УНХЦР-а, које је Штрбац презентовао, од 120.000 поднесених захтјева Срба за повратак, у Хрватску их се вратило само 52.000.
Штрбац је нагласио да је у акцији хрватских снага “Олуја” почињен етноцид и додао да је парадокс ове акције то што је, како је рекао, изведена у зони која је била под контролом УН.
Почело обиљежавање годишњице егзодуса
Прислуживањем свијећа за упокојење душа страдалих Срба из Републике Српске Крајине (РСК) испред храма Христа саспитеља у Бањалуци у недјељу увече је почела дводневна манифестација поводом обиљежавања 13. годишњице егзодуса око 220 000 Срба протјераних у акцији хрватских снага "Олуја".
На простору између Банског двора и храма Христа спаситеља у Бањалуци одржан је пригодан културно-умјетнички програм под називом "Ми не бјежимо, ми се окупљамо" у оквиру којег је наступио Духовни хор "Свети великомученик Платон" и бањалучки глумци.
У оквиру овог програма, који је имао комеморативан садржај, приказана је и "Веритасова" видео пројекција на којој су приказани кадрови избјеглих Србима из РСК, голгота кроз коју су пролазили.
Приказани су и кадрови срушених српских кућа и објеката на подручју Крајине по чијим зидовима су исписанаи графити "НДХ", слово "У", "За дом спремни", "Смрт Србима" и други садржаји са усташким обиљежјима.
Директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац подсјетио је да је у нападу хрватских оружаних снага, ХВО-а, муслиманских снага из Петог корпуса Армије БиХ уз подршку НАТО-а на подручја Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације, које је било под заштитом УН-а, према "Веритасовој" евиденцији, погинуло и нестало 1 922 лица од чега су 1 192 цивила.
"Од укупног броја страдалих цивила више од половине су били старији од 60 година, а међу жртвама је и 534 жене и 19 лица млађих од 18 година", навео је Штрбац.
Он је подсјетио да је око 220 000 Срба са ових подручја протјерано.
Манифестација обиљежавања годишњице егзодуса Срба из РСК под геслом "Да се не заборави" биће настављена у понедјељак у 11.00 часова служењем парастоса у Саборном храму Свете тројице.
У 11.40 часова на гробљу Свети Пантелија у Бањалуци биће положено цвијеће на спомен обиљежје погинулим борцима, а у организацији Кола српских сестара биће организована даћа или ручак у помен страдалих.
Обиљежавање егзодуса Срба током "Олује" одржава се сваке године под геслом "Да се не заборави".
Ово је други пут да се ова манифестација одржава под покровитељством Одбора за његовање традиција ослободилачких ратова Владе РС.