Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Trikovi za zdravo kuvanje  (Pročitano 1788 puta)
10. Jan 2008, 13:29:38
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Umeće kuvanja nije samo korisna veština. To je ujedno i odnos prema hrani, prema svom telu i prema zdravom životu uopšte.

Možda imate utisak da gubite bitku kad je hrana u pitanju, pa grickate čips i kolačiće umesto šargarepe. Onda je pravi trenutak da naučite pravila zdrave ishrane i zdravog kuvanja. Ako naučite da se osećate komotnije u kuhinji, to vas može približiti hrani koju jedete, ali i zdravom načinu života.

Većina savremenih zaposlenih ljudi jede hranu koju nije sama pripremila. Ušteda vremena u nekom trenutku žurbe zvuči kao dobro rešenje. Ali, da li je to baš najbolji način? Zašto sve ređe kuvamo što smo emancipovanije? Razlozi su: prezauzetost, strah da ćemo više jesti ako same kuvamo, kao i strah da jelo neće ispasti dobro i da će to biti bačeno vreme.

Ipak, jedan od najboljih načina da vodite računa o svojoj kilaži je - da sami kuvate.

Kuvanje pomaže da se podsetimo istinskog ukusa i mirisa hrane i da se podsetimo da hrana nije neprijatelj naše linije, već - izvor energije.

Ako vam inače problem predstavlja to što brzo jedete (što može voditi ka prejedanju), kuvanje će vam pomoći da usporite i više obratite pažnju na svoja čula. Probanje i mirisanje hrane dok kuvate podstaći će vas da to isto činite dok jedete. Pored toga, motivisaniji ste da lagano uživate u obroku ako ste prethodno uložili trud pripremajući ga.

Poželjno je imati sledeće kuhinjske alatke:

dobar komplet raznih šerpi, lonaca i tiganja
posudu za kuvanje povrća na pari
posebnu šerpu za supu
fud-procesor
zemljani lonac
Sastojci za zdravo kuvanje:

sveže voće i povrće (kupite onoliko koliko ćete zaista potrošiti u kraćem vremenskom periodu)
smrznuto povrće (u vitaminskom pogledu, ono je vredno koliko i sveže)
jogurt
sir
jaja
pirinač
integralni hleb
pasulj
sirće
maslinovo ulje
biljke i začini
Prvo pravilo zdravog kuvanja: planirajte unapred!

Na primer: operite i očistite povrće, tako da bude spremno za kasniju pripremu; iseckajte krompire i ostavite ih u hladnoj vodi u frižideru; neiskorišćene delove povrća upotrebite kao osnovu za supu i dr.

Drugo bitno pravilo: ne komplikujte!

Kasnije će biti vremena za komplikovane recepte. Prvo naučite osnove, da biste se sigurnije osećali u kuhinjskom prostoru. Ako shvatite neke jednostavne principe koji važe za sva jela, moći ćete i sami da kombinujete i smišljate recepte.

Uživanje u kuvanju vodi većem uživanju u hrani.



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.