Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Trebaju li Srbi biti iskljucivo Pravoslavci?  (Pročitano 1954 puta)
16. Mar 2005, 14:37:46
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
U Srba je ukorenjeno da ako si Srbin onda moras biti i Pravoslavac. Ali realno narodnost ne znaci automatski i veroispovest. Na severu Backe postoji mala grupacija ljudi koji se neizjasnjavaju ni kao Hrvati ni kao Madjari, medjutim ni kao Srbi jer su Protestanske veroispovesti i onda im je jedino ostalo da se izjasne kao Jugosloveni. Imamo i slucajeve Gorana na Kosovu koji se neizjasnjavaju kao Siptari ali su Islamske veroispovesti. Zatim imamo Bunjevce koji su Katolicke veroispovesti ali nisu ni Hrvati ni Madjari niti tacno definisana narodnost i onda je oko tih Bunjevaca uvek neka rasprava o tome sta su i odakle su. Dakle treba li definisati zakon o nacijama i veroispovestima koji ce ovakvim frakcijama naroda omoguciti da se utope u Srpstvo ali koji ce biti drugacije veroispovesti nego Pravoslavne?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
bese juce jedna interesantna tema u astrologiji, u uvodu ima reci o slovenskoj religiji
http://www.burek.com/phpbb2/viewtopic.php?t=20274
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Ja bih pre koristio važeći termin "nacionalnost", čisto zbog preciznosti. Ili još preciznije "nacionalna zajednica" ili "etnička zajednica"(u duhu zvanične terminologije EU). A sad što se same teme tiče... Iskreno, smatram da svako nacionalno eksponiranje, otvara put nacionalizmu i šovinizmu. Tradicionalno većina pravoslavnih nacionalnih zajednica smatra da su nacionalna i verska pripadnost neodvojive. To važi još od ranog srednjeg veka. Na Zapadu, to pitanje se posmatra fleksibilno(primer Nemačke i Irske). Srbi su po tom pitanju priklonjeni tzv.istočno-vizantijskom shvatanju nacije i vere. Taj problem je sasvim subjektivnog karaktera. Stvar vekovne navike. Ako mene pitaš, svejedno je, ako smo pre svega ljudi. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 229
mob
Nokia E51, U8500
Nije svejedno!    A poznat problem je da "bivsi" Srbi, tj. tzv. Muslimani sa velikim M (kakva komunisticka nebuloza), pa i mnogi koji sebe nazivaju hrvatima, jednostavno histericno izbegavaju da se izjasne kao Srbi - muslimani, Srbi - katolici itd. To je njihov istorijsko-psiholoski problem, a ne nash. Kao sto mi je drago kada upoznam crnca koji mi kaze :"ja sam bre brate Srbin", tako bi mi bilo drago da to cujem od gore navedenih. Ovde ih garantovano niko ne bi dirao. Zato sto je svejedno u koju crkvu ide i da li kleci kada se moli i da li se moli "lopatom" a ne sa tri prsta. Bas me zabole u kom je fazonu, ako pritom kaze da je Srbin i da postuje ovu zemlju i nema nameru da je prikaci nekoj svojoj "matici".
IP sačuvana
social share
IT Iskustvo: Proporcionalno količini uništenog hardwera.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Ok, to je tvoj stav. Smiley Ja ga poštujem, iako je potpuno pogrešan, po mom mišljenju. Zašto bi smo mi zakonski prisiljavali Hrvate, Bošnjake,...itd. da budu Srbi, kad većina njih to tako ne oseća??? Kako bi se ti osećao, kada bi ti npr. živeo u Hrvatskoj i da ti kažu da nisi Srbin, već "Hrvat pravoslavne vere"???  Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Puma, Nokia, Telenor, Renault 25 only.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 3154
Zastava Sabac, Serbia
mob
Nokia 5800 XM
не треба сви срби да буду православци..значи има људи који се изјашњавају као срби а нису православци, пре их је било и више док део њих није измислио бошњачку нацију.. постоје и срби будисти.. значи они нису неки тамо тибетанци већ срби..
једини проблем је што после свих збивања, доста таквих који су се осећали као срби (нпр. сам Меша Селимовић) и који су то знали данас се неће тако изјаснити.. као што неко рече, њихов проблем..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 9
Ovo je najbolnija tacka srpske nacije i srpskog opstanka uopste.

I najveca greska srpske Pravoslavne crkve.

Pravoslavna crkva ne priznaje nikoga za Srbina ako nije pravoslavni!

Za nju su ti Srbi samo "zabludele ovcice!"

Nije da kroz istoriju Bosnjaci i ostali nisu hteli da budu Srbi, nego je istina obrnuta: sami Srbi nisu hteli da oni budu Srbi!

Danas religije i sekte svakodnevno kradu vernike Pravoslavnoj crkvi, koja je zastarila, zakrzljala, bez privlacnosti za potencijalne vernike i obicne ljude...

Dok se tako bude SPC ponasala, svaki dan ce Srba biti sve manje i pravoslavnih i katolika i subotara i izlamske veroispovesti i svih drugih...

SPC se jako lako odrice svojih clanova, a jako tesko prima nove u clanstvo!

Ukoliko to ne shvataju nasi popovi i patrijarsi, trebalo bi da idu...da puste mladje da uvedu neophodne i hitne reforme...Zbog opstanka nacije, pobogu!!

Da neko ne bi pomislio da su i oni (ispod mantije) neke druge vere!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Citat
Danas religije i sekte svakodnevno kradu vernike Pravoslavnoj crkvi, koja je zastarila, zakrzljala, bez privlacnosti za potencijalne vernike i obicne ljude...
Da, istina na zalost. Mislim da ovo pitanje bi trebalo da resi politika,a ne Crkva. Jer Crkva se pokazala kao neko ko ne zna da se prilagodjava sadasnjem vremenu. Bas mi je bilo cudno kada mi je kolega sa faksa rekao da nije ni Hrvat, Bunjevac ni Madjar ni Nemac po nacionalnosti, a da je protestant po veroispovesti. Postoji grupa protestanta na severu Backe. Nije porekao da je Srbin niti odrekao. Jednostavno kada ne moze da kaze da je Srbin, izjasni se kao Jugosloven.  Bas steta. Svoje ljude teramo...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.