Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 16:04:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Treba mi pomoc  (Pročitano 13263 puta)
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
mob
Samsung 111111
Jel se sa ovim radja ili oboljeva ?
Ako se oboljeva,usled cega se oboljeva ?
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 6.0.472.63
Нема на чему.  Smile
Pročitala sam još davno (tipa iz udžbenika) da ukoliko u porodici postoje psihoze manja je šansa da se one razviju kod dece ukoliko nisu prikrivene.
Da li je to tačno i postoje li neka dobra istraživanja o genetskim predispozicijama za psihičke poremećaje?
(Ako nije već preveliko skretanje sa teme.)
О томе, наравно, постоје многа истраживања и тачни постоци (које ја не знам напамет, али их лако могу наћи). Што се тиче твог питања о психозама, нисам сигурна да сам најбоље разумела овај део са прикривеним. У сваком случају, постоји добра шанса да и дете има психозу или неки други (сличан) поремећај, нажалост.

У стварању таквих обољења узрока обично има више (типа: генетска предиспозиција која се ''активира'' када је особа изложена огромном стресу, лошим животним условима, злостављању,... неадекватно родитељско старање (чињеница да је родитељ ментално оболео утиче и на дете, итд.), а временом се не зна шта је чему узрок а шта последица (да ли сам социјално изолован јер сам психотичан, или сам психотичан јер сам социјално изолован). Прикривене психозе су само увертира за ''праве'', најчешће само чекају (и дочекају) окидач.

Надам се да сам макар делимично одговорила на твоје питање, а ако те јако занимају они проценти, само јави, ту у близини ми је књига са јако добрим и свежим подацима.  Smile

  Rekla si na prethodnim stranama da neurotransmiteri uticu poprilicno na licnost osobe sto mi je jasno. Eh sad odgovor na ovo pitanje me bas zanima: koliki je taj uticaj neurotransmitera na licnost? Kapiram da se ne moze odgovoriti striktno tacnim brojem u postotcima ali me zanima otprilike koliki je njihov uticaj. Prosto mi deluje neverovatno da tih 10-tak neurotranmitera ima veliki uticaj na covekovu licnost i da se njihovim povecanom ili smanjenom sintezom covek menja kao licnost.
Покушаћу што сажетије да објасним, пошто волим да идем од Кулина Бана.  Smile

Неуротрансмитери (то им и сам назив говори) су хемијске супстанце у нашем мозгу које су задужене за комуникацију измeђу неурона и других можданих система у нашем мозгу путем можданих синапси (путева између неурона). Неурони су мождане ћелије у којима се налази све оно што ми знамо, осећамо, видимо, чујемо, итд. Скупови неурона истог састава формирају мождане центре (рецимо, иза чела нам се налази префронтални кореткс (кора великог мозга) у ком су најразвијенији центри људског мозга: центри са планирање, свесно усмерену активност и све више мождане радње које, рецимо, животње немају).

Све те инстанце (на најнижем нивоу: неуротрансмитери, као и хормони под контолом хипофизе која је такође налази у мозгу, затим синапсе, неурони, мождани центри, мозак, итд.) су оно на чему се заснива све што ми знамо, осећамо, итд.

Неки од неуротрансмитера су: серотонин, допамин, епинефрин, мелатонин, итд. Сви они, али и бројни други, утичу на психичку активност: на учење, памћење, емоције... Рецимо, мањак допамина сматра се узроком депресије, а његове велике количине са шизофренијом. Наравно, значајну улогу у томе имају и други чиниоци, ово је само један од потенцијалних.

Што се тиче личности, она чини трајнији скуп наших понашања, осећања, расположења, ставова, вредности, итд. Дакле, личност је појам који се посматра на далеко ширем нивоу него што је то грађа и функција можданог апарата. Исто као што на основу грађе рингле на шпорету не можеш знати какво јело ћеш скувати, тако ни на основу мозга не можеш знати каква је нечија личност. Једноставно, наше познавање мозга је сувише скромно да бисмо то до краја одгонетнули.  Smile

Jel se sa ovim radja ili oboljeva ?
Ako se oboljeva,usled cega se oboljeva ?
Најчешће се на неки начин рађа, односно постоји генетска предиспозиција, али не нужно праволинијска. Тј. не само од родитеља, него и од шире фамилије.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
mob
Samsung 111111
Kad on utripuje djavole on ih stvarno vidi i misle da su oni ?
Mislim valjda zna da ne postoje djavoli iako ih vidi ?!
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 6.0.472.63
Он их види и мисли да су ствари. Али нису. Нико их, осим њега, не види.

А тешко да може себи да објасни да то није реалност. Тачније, када се болест тек појави, можда и може; међутим, код психоза обично са прогресијом болести долази и до пропадања когнитивних функција (учење, мишљење, памћење, анализа и синтеза информација), самим тим и до смањене могућности за рационалним размишљањем. Брзина те прогресије најчешће се не може предвидети, а зна да буде толико дубока да сасвим одрасле људе доведе до тако смањеног и примитивног нивоа функционисања као што су имали кад су били мала деца.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
mob
Samsung 111111
Dakle i kada pije te lekove (koji god da su ne razumem se)..i odrzi realnost na duze vreme uz pomoc doktora..on je i dalje bolestan ?!
Nzm da li me razumes..Procitao sam na temi da oni koji piju lekove i prate ih doktori..da se manje gube od realnosti..A dok su u realnosti jel su normani ili nisu ?

A posto si rekla da se radjaju sa tim..jel ima sanse da se dete spasi toga ako se ustanovi dok je klinac ?
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
pet strana OFFa  Smile

Evo ovako ja se lecim 4 cetri godine nije neka bolest ali kad sam bio mali vidjao sam djavole mislio sam da su to neki dobri ljudi oni su me iskoristili napravili mi haos 2006 lezao u kuci 20 dana gledao u plafon i prividjao djavole a nisam znao ko su .Izlecio sam se 2007 pa su mi dali pogresnu terapiju 2008 tako da sam ponovo prividjao .2009 sam se izlecio pa su mi na jesen prosle godine dosli opet proziveo sam sto kaze moja doktorica tri isusova raspeca pa ako neko moze da mi da neki savet znacio bi mi ili pomoc

jel u snu ili na javi ?
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 6.0.472.63
Dakle i kada pije te lekove (koji god da su ne razumem se)..i odrzi realnost na duze vreme uz pomoc doktora..on je i dalje bolestan ?!
Nzm da li me razumes..Procitao sam na temi da oni koji piju lekove i prate ih doktori..da se manje gube od realnosti..A dok su u realnosti jel su normani ili nisu ?

Када пије лекове, може да буде потпуно ''нормалан'', као ти и ја (добро, можда лош пример  Smile ), тада се симптоми повлаче и може да живи релативно нормално. Проблем је тај што неки од тих лекова имају и пропратне ефекте, па у једном тренутку престану да их пију, као и у томе да сами себи прекидају терапију када осете да им је боље јер мисле да су се излечили, а нису. И онда поново... ''напади'', тескоба... опет лекар, терапија... и тако најчешће у круг.

Тешко им буде што их ти лекови свакодневно подсећају на болест, а осећају се здравим.

A posto si rekla da se radjaju sa tim..jel ima sanse da se dete spasi toga ako se ustanovi dok je klinac ?
Не мора уопште да значи да ће дете да оболи ако је и родитељ. Све док се болест не деси, нико ни не зна за предиспозицију (односно, нада се да се није баш њему десило)... А кад се деси, буде прекасно. Даље, таква обољења се најчешће испољавају у адолесценцији и младости (што говори у прилог њиховој генетској условљености), а то већ нису деца, него млади људи. Немогуће је установити да ли неко има или не предиспозицију све док се то не деси, нажалост, као што рекох.

Заборавих на то да се психозе могу добити и другим путем, није нужно да постоје предиспозиције (мада убедљиво највећи број јесте): употребом дрога. То, ипак, није сигурно; односно, истраживања су недоследна и често контрадикторна.

pet strana OFFa  Smile
У случају да тему није отворио трол-шаљивџија, причамо о томе како помоћи некоме ко има халуцинације. Већ смо писали о томе у склопу чега се оне јављају, сад само продубљујемо причу како бисмо што боље разумели природу таквих стања. Тако да није оф топик. Шта више, тема је коначно постала мало информативна, осим пуке зајебанције на тему психичких обољења.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
Evo ovako ja se lecim 4 cetri godine nije neka bolest ali kad sam bio mali vidjao sam djavole mislio sam da su to neki dobri ljudi oni su me iskoristili napravili mi haos 2006 lezao u kuci 20 dana gledao u plafon i prividjao djavole a nisam znao ko su .Izlecio sam se 2007 pa su mi dali pogresnu terapiju 2008 tako da sam ponovo prividjao .2009 sam se izlecio pa su mi na jesen prosle godine dosli opet proziveo sam sto kaze moja doktorica tri isusova raspeca pa ako neko moze da mi da neki savet znacio bi mi ili pomoc
Zapamti

http://en.wikipedia.org/wiki/Forsaken_(Wheel_of_Time)

Ako vidis nekoga od ovih pobrojanih u linku ponovo zovi mene da ih unistim "vecnom vatrom"  Smile

Citat
У случају да тему није отворио трол-шаљивџија
Iznenadjujete me u zadnje vreme. Nisam znao da ni ti ni Goa ne umete da prepoznate trola kada ga vidite  Smile
« Poslednja izmena: 03. Okt 2010, 03:40:12 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
vodi ih na casove kod vidovite zorke.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 6.0.472.63
Nisam znao da ni ti ni Goa ne umete da prepoznate trola kada ga vidite  Smile

Еволуирају, више их је сваког дана. Све су то углавном стални чланови, тако да ту нема неке мистерије, дамо деци слаткише и сви срећни.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 16:04:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.