Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 47
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Treba li čovječanstvu organizirana religija?  (Pročitano 64090 puta)
Prijatelj foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 286
Zastava Beograd
Hm

Jedina pozitivna stvar koju su religije donele, po mom mišljenju, su ideje. Sve je to super "na papiru", ali u stvarnosti (kao i svaki projekat u koji je umešan čovek) to izgleda sasvim drugačije.

Sa kulturne strane stvar je poprilično konktradiktorna (govorim o hrišćanstvu). Sa jedne strane ne bismo imali fantastične građevine, razne filozofske pravce (iako uklopljeni u crkvena učenja bilo jre značajsnih filkozofa iz crkvenih redova) da nije bilo crkvene dogme, a sa druge crkva je postavljala granice i sputavala ljudsku kreativnost. Ali čini mi se da je kompletan uticaj crkve kroz istoriju sa ovog aspekta više pozitivan nego negativan.

Političko stanovište.. ovde je bilo najviše manipulacija. Nemam mnogo informacija o tome koliko su budusti ili muslimani učestvovali u vladanju državom, ali hrišćanska crkva je manipulaciju širokim narodnim masama dovela do savršenstva.

Mislim da je danas apsurdno da se crkva meša u savremeni život tražeći deo vlasti li nešto takvo... Mit o Vatikanu treba da padne!
IP sačuvana
social share
Look, but don't touch.
Touch, but don't taste.
Taste, but don't swallow.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1973
Citat: Lauda
U tom smo slučaju svo troje zagrižene empiriste Smile


Emprizam: (grc) filozofska nauka koja priznaje steceno iskustvo kao jedino sredstvo istinske spoznaje sveta.
IP sačuvana
social share
Gravitacija je vrlo zajebana sila - nikada ne zakaze.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
Postavio si jako siroku temu. Ja sam apsolutno za mir medju religijama.Moramo videti da su drzavni zakoni  zasnovani i na religijskim.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 379
Ma, nije to pitanje mira
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Čovječanstvu kao cjelini ne, ali pojedinim grupama vjerujućih da.

To bi ukratko bio moj stav. Gdje se ogleda važnost religije? U prenošenju nauka i vjere. Mi koji vjerujemo nismo imali tu privilegiju da nam se Bog glavom i bradom javi i objasni nam sve o sebi što smo dužni činiti, nastojati, misliti. Ali sam se pobrinuo i ustanovio Crkvu ili u globalu rečeno religiju, sve religije. Naime svaka (ili gotovo svaka) religija u svojoj povijesti ima određeni momenat direktne božanske intervencije kojom određenom pojedincu ili grupi ljudi daje "mandat" za provođenje svoga nauma.

No postavlja se pitanje je li vjera u Boga, njegovo postojanje, povezana s pripadnošću nekoj religiji? Danas popularna uzrečica:"Vjerujem u Boga, ali ne i u kanone." I onda objašnjavanje kako su to ljudi napravili, priče o licemjerju, ratovima i svim zalima koja su se dogodila zbog i u ime religije.
No iz osobne perspektive kao vjernik, mogu reći ne samo da prihvaćam pripadnost religiji, nego je držim i nužnom. Naime ja vjerujem u Boga, ne u boga. Vjerujem u točno određenog i spoznatljivog (koliko već On može to biti) Boga, a ne u neku silu, energiju, nekakvo vrhonaravno biće. Kao takav prihvaćam učenje svoje religije (u ovom slučaju Crkve) o Njemu, vjerujući da je ispravno i vjerno prenešeno kroz ovih 2000 godine postojanja. Zbog toga ne gajim mržnju prema drugima ili uvjerenje da sam savršeniji čovjek i osoba zbog toga. Razlozi religijskih sukoba ne izviru toliko iz prirode samih religija, nego iz mnogo šireg ljudskog, društvenog, političkog, pa čak i iz civilizacijskog i vremenskog aspekta. Ali o tome, da sada ne duljim, više neki drugi put.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1426
......sta reci?
....teska tema .....ateista sam ..ali neko je spomenuo ne verujem u ono sto ne vidim....pa ima milion stvari koje ne vidis ..kao npr glad sex ljubav ..osecanja raznog tipa...pa opet postoje..ali.....religija je dozivela svoju katarzu u srednjem veku-iskoristena od nekih zemalja za sebicne ciljeve...ne zaboravite indulgencije(oprostaj grehova za novcanu nadoknadu)........nije ni cudo sto je sve manje vere.....postoji neka iskonska..pra....proto religija...po kojoj nema ni crkve kao institucije...nego samo vere...sa jedne strane...sa druge ...covek je uvek zeleci da objasni stvari kje ne ume pribegavao veri ...grom sunce....sve su to bogovi..a za to postoji naucno objasnjenje..za mnoge stvari ne..ali to nij razlog da se damo u puko praznoverje ..ali oet ni u cistu pragmatiku..postoji negde neka tanka linija izmedju religije i nauke ..koja ih mozda i spaja..ali ostaju mozda jos milenijumi da ljudska spoznaja psiha nauka...dodju do tog nivoa da prihvate neke stvari....ali ipak danas jos uvek je religija opijum za narod.....kod nas ..u svetu tu ulogu su preuzeli mediji ..a polako je preuzimaju i kod nas.....
teska tema.....moze se dosta polemisati.....filozofirati....aj nastavicemo...poz
IP sačuvana
social share
*** DJin-djIC is now known as DJiDJaZ ***
>>>>§¢®MaDaFaKiN†DJiDJaZ®§¢|þ<<<<
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 379
Hrišćanski vekovi su se slagali da prirodne nauke nemaju veće važnosti za čoveka.
Ipak mislim da ja pragmatizam mnogo zdraviji od fanatične religije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 286
Zastava Beograd
Citat: Lauda
Ipak mislim da ja pragmatizam mnogo zdraviji od fanatične religije.


Hehe ma najvažnije je pogledati istini u oči i živeti u skaldu sa istinom:) Tj - shvatiti da čovek nema pojma ništa o sebi ni okolini i da se više ne folira da mu je Bog ortak ili da mrzi Boga (ili šta već protivnici religija uzmaju za argumente)...
IP sačuvana
social share
Look, but don't touch.
Touch, but don't taste.
Taste, but don't swallow.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1138
Zastava VAljevo
mob
Nokia 5100
Postujem svakoga ko veruje u nesto, ali neke vere ili ti neka verovanja nemogu i nikad necu priznati bre.
A za sebe mogu da kazem da verujem u nesto onoliko koliko ja mislim da je potrebno. Nisam neki zaludjenik da svaki dan idem u crkvu i da se molim Bogu
(niti mi smeta to sto neki ljudi svako vece pred spavanje se mole Bogu, jer je to ipak i dobra stvar) ali umem da postujem neki red i da odem u ckrvu i da dam prosjaq koji dinar (ali naravno ne svakom prosjaq - jer je danas sve vise onih cigana koji su sve dosadniji i sposobni za rad kukaju kako nemaju i mole da ima das, ukoliko das tad ces cuti neq lepu rec tipa "d te sreca prati" ili "hvala ziv bio" ali ako nedas nista sledi ti isto sto i posle svega par koraka u prvom slucaju "puuu crko majci i u grobu se prevrno" a tu su i "bog sve vidi vratice ti on to") i u crkvi da poljubim ikonu i prilozim paru. Ali ...
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Prava religija, barem ona koju ja poznajem, nije propisana od strane bilo koje crkve ili organizovane religije u sistemu religija koji danas vidimo. Sveto Pismo govori o PUTU, kao nacinu zivota, razmisljanja i delanja, a ne o nekakvim religijama koje su organizovane u rituale i sisteme koje danas vidimo. Naprotiv, samo Sveto Pismo uglavnom osudjuje religije!
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 47
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.