Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 07:50:25
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Toskana: šetnja kroz istoriju uz dobro vino i kuhinju  (Pročitano 904 puta)
28. Okt 2008, 16:11:08
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Toskana je poslednjih godina postala popularna destinacija za lep i opušten odmor. Zbog predivnog krajolika, svetski poznatih vina i kuhinje, kao i tradicije izrade ručnih radova, to je deo Italije koji prosto morate posetiti. Toskana je velika regija u srednjoj Italiji; podeljena je na devet provincija: Firenca (Firenze), Sijena (Siena), Groseto (Grosseto), Luka (Lucca), Piza (Pisa), Masa-Karara (Massa-Carrara), Areco (Arezzo), Livorno (Livorno) i Pistoja (Pistoia). U istoriji je poznata kao ključna evropska regija, jer je jako uticala na razvoj umetnosti, kulture i obrazovanja, što i dalje čini.

Toskana ima dugu i zasluženu reputaciju najlepšeg dela Italije. Ta lepota je delom prirodna, a delom rad ljudskih ruku. Ova regija bila je centar italijanske renesanse. Renesansa je donela neke od najlepših umetničkih dela, a većina ih se još može pronaći u muzejima i galerijama Firence i Pize. Glavni i najposećeniji grad Toskane je Firenca, bogata kulturom i lepotom. Firenca je sama po sebi umetničko delo, tako da ćete već samom šetnjom kroz grad imati utisak da ste u muzeju. Ne bi vam bio dovoljan ni ceo život da proučite sva blaga Firence. Galerija Ufiči (Uffizi) je prva na listi; to su nekadašnje kancelarije vladajuće porodice Mediči, koje su radili renesansni majstori. Sledeće što morate videti je Duomo. Ostaćete zapanjeni kada vidite ovu katedralu, koju je osmislio Bruneleski (Brunelleschi), zvonik je napravio Đoto (Giotto), a pored toga, tamo možete videti i Gibertijeva (Ghiberti) vrata, kao i Mikelanđelovu Pijetu. Sledeća građevina koju bi trebalo videti je Pitijeva palata, u kojoj je živela porodica Mediči. U njoj se nalazi kolekcija predivnih slika, porcelana, kočija i moderne umetnosti. Firenca je vrlo popularna među turistima, pa izbegavajte odlazak tamo leti, osim ako ne želite da čekate u redovima ispred muzeja i crkava.

Na putu iz Firence prema Sijeni nalazi se gradić San Giminjano (San Gimignano). Kad uđete u njega, imaćete osećaj kao da ste ušetali u gradić iz bajke, prepun kamenih tornjeva, crkava prekrivenih freskama, a sve je okruženo prelepim poljima i terasastim vinogradima. Iako je svetski poznat po krivom tornju, grad Piza ima u ponudi i brojne druge atrakcije. Piza je jedno od važnijih istorijskih područja, ali i jedno od posećenijih. Ovaj grad omogućava turistima da vide građevine koje odražavaju mnoge različite epohe i umetničke struje, kao što su, između ostalih, romanski i gotski stil. Krivi toranj se nalazi u severozapadnom delu grada, a na istom području nalazi se još nekoliko važnih građevina. Campo dei Miracoli - Polje čuda, jedan je od najveličanstvenijih trgova u Italiji. Tamo se nalazi još i Camposanto ili Sveto polje, Duomo ili Katedrala, kao i Battisterio - krstionica kružnog oblika. Pored toga u Pizi možete posetiti dva zanimljiva muzeja - Museo delle Sinopie i Museo dell'Opera.

Jedno od blaga Toskane je Luka (Lucca), i to zbog niza razloga. Prvo, poznata je po tome što je izgrađena kao grad okružen zidinama, što je vrlo bitno za toskansko i italijansko kulturno nasleđe. Gradske zidine su dobro sačuvane i nacionalni su ponos. Drugo po čemu je Luka poznata jesu neke od najlepših gradskih plaža; nalaze se u blizini, tako da do njih možete stići i pešice. Treći razlog su prihvatljive cene. Retko koji turist će otići bez suvenira ili sećanja na ukusnu hranu. Luka je izgrađena u romanskom stilu, a odličan primer građevina u tom stilu su katedrale San Mikele (San Michele) i San Martino (San Martino). Srednjovekovne zidine, glavna karakteristika ovog grada, vrlo su debele i čvrste. Napravljene su u 16. veku i opasuju celi grad.

U Sijeni obavezno posetite ogromnu katedralu - Duomo (Duomo), bogatu freskama i kipovima, kao i Berninijevu kapelu. Nemojte zaboraviti na osveženje, čašicu toskanskog vina, koje je sinonim za celu ovu regiju. Probajte vino kjanti (Chianti), koje je tako nazvano po gradu koji je pravo oličenje toskanske idile. Toskana šarmira posetioce već vekovima, a i sami ćete tamo sigurno ostaviti mali deo svog srca.

      



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 66
Zastava R Srpska- Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia E66
Porodica Mediči je obilježila cijelu Italiju a posebno dio koji se odnosi na Toskanu. Prosle godine sam bila u Firenzi i zaista je spektakularan grad... to se recima ne moze opisati, to treba videti...  Smile
« Poslednja izmena: 06. Nov 2008, 11:51:01 od btanja »
IP sačuvana
social share
"... i ništa neće dušu da zanjiše
nit u drhtaj može da svali
ko je ljubio taj ne ljubi više

izgorelog niko nezapali..." Sergej Jesenji[img][/img]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple 3G
Firenza je fantastichan grad.Ja obozavam chitavu italiju a toskana je tipichan prestavnik iste.obozavam da se odvezem samo malo juznije na ruchak i dobru chashu vina.Italija mi je na 2 h voznje,dodushe onaj malo "nezgrapniji" deo Italije,ako takav postoji .Florenz,Piza treba zaista uzivati u svakom delu  Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 07:50:25
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.