Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kompjuteri i oči  (Pročitano 770 puta)
20. Maj 2005, 07:28:13
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Kompjuteri i oči


Ukoliko volite da sedite pred kompjuterom, sigurno su vam vaši brižni roditelji mnogo puta dosad rekli: "Ne bulji toliko u ekran, oslepećeš!", ili već nešto u tom smislu. Da i ne spominjemo mogućnost da ste ljubitelj/ljubiteljka kompjuterskih igara, a igre umeju da budu loše optimizovane ili vaš kompjuter nije dovoljno jak za neku igru, pa to onda "secka", a vama se igra baš dopada i ne prestajete sa igranjem dok vam ne popucaju kapilari u očima tako da neko pomisli da ste vampir ili da ste mrtvi bolesni (kako to mislite, nikad ne ostajete za kompjuterom baš toliko dugo?!)...

Pored toga što se vaši roditelji brinu za vaše oči, moguće je da ste se zapitali i vi: koliko, zapravo, kompjuterski ekran zaista šteti očima? Da li je tačna uobičajena priča da ekran kvari vaše oči? Ako je tako, šta je sa onima kojima je posao da osam sati dnevno ili i više provedu pred ekranom - ako mogu oni (a niste još čuli da je neko od takvih oslepeo), zašto ne biste mogli i vi?

Stručnjaci su se pozabavili ovim pitanjem i došli do sledećeg zaključka: dugotrajno gledanje u kompjuterski ekran ne oštećuje vid. Kada dugo gledate u kompjuterski ekran, jedino što se dešava jeste da ređe trepćete. Posledica toga jeste da se prirodni sloj suza, kome je uloga da štiti oko, isušuje, pa vas zbog toga peku oči i brže se zamaraju.

Ovaj problem sa preteranim isušivanjem očiju nije teško rešiti: povremeno okrenite glavu na stranu i nekoliko puta brzo trepnite. Pored toga, pomaže i da u oči nakapljete veštačke suze, koje možete nabaviti u bilo kojoj apoteci. Sledeći put kad vas roditelji upozore na to da ćete "oči izgubiti od tolikog gledanja u ekran", možete im reći da je naučno dokazano da nećete.

Naravno, vašeg opšteg zdravlja radi, kao i zbog vašeg društvenog života, ipak bi trebalo da se bar povremeno odvojite od kompjutera svog najdražeg i da se malo prošetate, bavite nekim sportom, vidite sa prijateljima... Komjuteri umeju da budu jako zabavni, ali ipak nisu jedino što postoji u životu.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
mob
Apple iPhone
kompjuteri nisu jedino sto postoji u zivotu !?!?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
znaci moram da pocnem da trepcem Smile
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2178
mob
Nokia N85
Ja gledam u kompjuter od 1986 i imam ubjedljivo najbolji vid od svih ljudi s kojima se intenzivno druzim (10-15ljudi).Organizovali smo takmicenje i sta mislite ko je pobijedio  Smile.A da ne napominjem da je tu bilo ljudi koji nemaju ni 10sati aktivnog gledanja u kompjuter a ja sam ubjedljivo prvi po broju sati ispred kompjutera (nekada je monitor bio TV,u doba Spektruma,Amige,Komodora64,OrikNove i Atarija,pa CRT,sada TFT).Ali treba nesto reci TFT monitori nemaju nikakva zracenja (jer su digitala) dok CRT ima neko zracenje ali ne znatno (gdje su katodne cijevi tu je i zracenje).Moj savjet Vam je da poslije 6h neprekidnog "gledanja" u ekran samo odete do prozora (ako se nalazite u zatvorenoj prostoriji) i pogledate u daljinu (fokus na jedno 100m) 5-10min,a posle toga navalite na jos 6h "gledanja" u ekran.Kao sto vidite kod mene to djeluje (samo se tog pravila pridrzavam 6h ekran,5-10min pogled u daljinu,6h ekran,.... )
IP sačuvana
social share




Ne koristi "kaps".Koristi "bold" kada hoćes nešto da naglasis.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.06 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.