Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 12:53:25
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tomino Jevandjelje  (Pročitano 30281 puta)
14. Sep 2006, 05:45:51
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Tomino Jevandjelje je rano hriscanski spis nadjen u iskopinama u Nag-hamadiju - jedan od serijala gnosticko-hriscanskih spisa nadjen tom prilikom. On se izdvaja prevashodno cinjenicom da prenosi direktne reci Isusa Hrista u jednostavnom ritmu i kompoziciji. Mnoge stvari izrecene i njemu se poklapaju sa kanonskim jevandjeljima ali ima dosta toga sto zvanicna crkva ne prihvata. Ne zeleci da ulazim u raspravu tipa za-i-protiv - cisto me interesuje licna impresija koju imate posle citanja treceg stava iz jevandjelja:


(3) I Isus rece:"Ako oni koji vas vode kazu, 'Vidite, carstvo bozije je na nebu', tada ce ptice tamo biti pre vas. A ako vam kazu 'Carstvo bozije je u moru', tada ce ribe tamo biti pre vas. Carstvo bozije je u vama, i izvan vas. Kada upoznate sebe, tada ce vam biti poznato, i shvatice te da ste vi Sinovi zivog Oca. Ali ako ne upoznate sebe, zivece te u siromastvu i sami ce te biti siromastvo.

Potpuni tekst na engleskom mozete naci ovde (kao i ostale spise Nag Hamadija)

http://www.gnosis.org/naghamm/gthlamb.html
« Poslednja izmena: 14. Sep 2006, 08:32:50 od decky999 »
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Faraon je pijanica!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 64
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Mi mozemo svasta raditi, ali necemo imati ni mira ni spokoja. karakterna osobina je u osnova za prelazak u vecnost. Ako smo mirni i tihi, idemo u red svetih i andjela Smiley. njih je gospod nagradio besplatnom blagodati, i u tim dusama nema osobina ovoga sveta. Covek moze stalno da ga vredja, a on se ne vredja....
Treba da se opustis. Ne uzimaj previse na sebe brige ovoga sveta, vec cuvaj svoj mir i zivi sa Bogom. Neka ide, kako ide....

Mozda je ne razumljivo...ali...pssssssss  Smile!!!!
IP sačuvana
social share
Unutrasnja strana vetra je ona koja ostaje suva dok vetar duva kroz kisu...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1678
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Lično mislim da bi ja kao pobožan čovek trebalo da se
češće i prilježnije i iskrenije molim Bogu i to sa zahvalnošću!

A što se tiče tvog citata - eno ga odgovor ovom bojom
umetnut u citat.

I Isus rece:"Ako oni koji vas vode kazu, 'Vidite, carstvo bozije je na nebu', tada ce ptice tamo biti pre vas. A ako vam kazu 'Carstvo bozije je u moru', tada ce ribe tamo biti pre vas.
Ako bi mi sveštenik uputio ovaku neku kritiku, gledajući na moj
život i moje reči - zaista bi bio u pravu. I Hristos lepo kaže da se ne brinemo,
već da budemo poput ljiljana poljskih ili ptica.

Carstvo Bozije je u vama, i izvan vas.
Ima jako mnogo o Carstvu Božijem u Svetim Pismima, gde se lepo vidi da je
to Carstvo - u stvari Hristos Isus Lično! Sve-prisutni, sve-znajući i sve-mogući Isus.
I šok za mene je bio kada sam ukapirao da se Hristos nije distancirao od mene
ovakvog kakav sam, nego je naprotiv - iz ljubavi prema meni došao i Svoga Duha
stavio u mene! Ima li veće motivacije (inspiracije!) za dobro delanje?!

Kada upoznate sebe, tada ce vam biti poznato, i shvatice te da ste vi Sinovi zivog Oca.
Još jedan divan primer Ljubavi Očeve prema nama, Njegovoj usvojenoj deci!
Blagodat (koja prevazilazi i milost) u nama i oko nas!

Ali ako ne upoznate sebe, zivece te u siromastvu i sami ce te biti siromastvo.
Tačno tako. Najteže mi je reći: "Grešan sam u odnosu na Tebe, Bože!"
Uvek želim da se poredim sa drugim ljudima - e da bi ja tu kao ispao OK.

IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 308
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
BlackBerry bold 9000
Decky, nemoj, bre, da me vučeš za jezik, kad znaš da jedva čekam da svoja uverenja o "energetskom svetu" stavim u kontekst Hrišćanstva... Evo, sad mi serviraš teme koje čovek samo poželeti može...
IP sačuvana
social share
This time next year we'll be millionaires !!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Samo napred Dell - udri po tastaturi -  Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Malo sam zapostavio spostvenu temu.

Pa veoma je lepo sto je rekao @nemam pojma - ali to daje jedan veoma zaniljiv aspekt ovom citatu. Ovaj deo Tominog jevandjelja je prevashodan razlog zasto je ono proglaseno "gnostickim" i nekanonskim - i prakticno odbaceno od strane zvanicne hriscanske crkve. U isto vreme - iskrenom verniku je veoma lako shvatiti lepotu i iskrenost Hristovih reci u njemu.

Moje licno tumacenja je da ovaj pasus vezuje Hristovo ucenje sa svim istocnim religijama - sustina je da ne trazimo Boga u spoljasnjem nego u unutrasnjem. Da ne tragamo za nagrade i kazne van nas vec u nama samima. Da radimo na samima sebi i da je taj rad jedino bogatstvo koje od Boga mozemo dobiti. Svako bogatstvo van toga stvara vezanost za materijalni svet i ostanak duse u njemu. Boga nema van nas ali je Bog ujedno i svuda oko nas - sto znaci da bez obzira sto je Bog stvorio sve i da je sve od njega nastalo i njemu se vraca - onaj deo Bog koji je nama dat na cuvanje i brigu je U NAMA  samima i to jeste i treba da bude jedini Bog za nas. Bilo koja veza sa spoljnim je gubljenje veze sa onim unutra i ujedno gubljenje veze sa Bogom.

Ova cista istina se prenosi vec milenijumima kroz sva verska ucenja i religije na ovom svetu.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Faraon je pijanica!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 64
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Smiley Znaci lupila JA glupost!
 Smiley 1
IP sačuvana
social share
Unutrasnja strana vetra je ona koja ostaje suva dok vetar duva kroz kisu...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1678
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pa veoma je lepo sto je rekao @nemam pojma - ali to daje jedan veoma zaniljiv aspekt ovom citatu. Ovaj deo Tominog jevandjelja je prevashodan razlog zasto je ono proglaseno "gnostickim" i nekanonskim - i prakticno odbaceno od strane zvanicne hriscanske crkve. U isto vreme - iskrenom verniku je veoma lako shvatiti lepotu i iskrenost Hristovih reci u njemu.
Pravo da ti rečem, nisam se nikada mnogo interesovao za razlog zašto ovo
Tomino pisanije ne uđe u kanon Svetih Pisama. Predpostavljao sam da je
iz prostog razloga što ga nije napisao neko od Hristovih Apostola
i/ili njihovih direktnih učenika. Pogreših - eto.
I pravo da ti kažem, nebih ni ja voleo da je uvršteno među Sveta Pisma.
Moj lični razlog je velika doza egocentričnosti unutar ovog spisa, nauštrb Hristovoj Ličnosti.
Ali, sobzirom da sam po Božijoj volji došao paaaaar stotina godina
posle Sabora Hrišćana na kome su se lomili oko oko toga šta jeste a šta
nije - mogu lepo da se manem ćorava posla i da se posvetim molitvama Bogu
do pune mere Hristovoga rasta.

Evo, baš jutroske naiđoh na lep deo u sv. Jevanđelju po Marku
koji nekako do sada ne videh i čije poruke ne ukapirah!

Meni je to interesantno !  
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Ko je pisao Tomino jevandjelje - e pa ima mnogo pretpostavki ali se sve slazu da jeste bio neko ko mu je bio veoma blizak jer je najcesce privaceni datum pisanja negde u 50-toj godini nove ere. Zbog nacina pisanja mnogi misle da je Toma bio njegov brat blizanac za koga se smatra da je kasnije predvodio gnosticku struju Hriscanstva. Neki opet misle da je on izbegao u Indiju jer je bio progonjen od Pavla - i da je tamo nastavio da siri svoje ucenje. Ovo zadnje se smatra tacnijim jer postoje hriscanski manastiri u Indiji ciji spisi imaju mnogo slicnosti sa gnosticko Hriscanskim ucenjima. Slicni spisi su nadjeni i u Kini. Koptska verzija spisa otkrivena u Nag Hamadiju se stavlja u 350tu godinu sto pokazuje vreme seobe prvobitnih hriscana iz Male Azije u Egipat i Etiopiju.

Iako je ovaj spis prozvan "gnostickim" on se u mnogome razlikuje u terminologiji od svih poznatih spisa sa gnostickom tematikom iz 2. veka. Sa druge strane mnogi delovi Tominog spisa se mogu naci u kanonskim jevandjeljima a mnogi tvrde da se delovi Jovanovog jebandjelja ne mogu razumeti bez citanja Tominog. Treba takodje naglasiti da sva cetri kanonska jevandjenlja su takodje pisana negde u 2. veku. Jedan od razloga zasto 4 jevandjelja a ne 5 ili 6 lezi u staro-vekovnoj simbolici koju je Hriscanska crkva pozajmljivala zdusno. Simbolika krsta je simbolika cetiri strane sveta - odnosno kako si stari Grci to zvali - cetiri stuba sveta. Crkva je odlucila da na osnovu toga postoje cetiri stuba crkve (simbolizam krajeva krsta). Istorijski se zna da sto se raspeca tice - Hrist nije bio razapet na krst - vec na slovo T - dva drveta spojena na vrhu. Ali to je vec nevazni detalj. 

Da li ocrtava licnost Hrista kao egoisticnu - pa ne znam to je na svakom da proceni.

Evo jos dva citata


"..i Isus rece: Ja sam svetlost koja obasjava sve. Ja sam svuda. Iz mene sve je nastalo i u mene ce se sve vratiti. Rascepi drvo, bicu tamo. Podigni kamen, nacices me ispod njega"

====

" Njegov ucenik rece: Kada ces se pojaviti i kada cemo te videti?

Isus rece: " Kada se skinete i nebudete posramljeni, i kada uzmete svoju odecu i bacite je sebi pod noge i izgazite kao sto to rade mala deca, tada ce te videti sina zivog Boga i necete se plasiti"
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1678
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
E, a vidi ovaj pogolemi spisak, manje-više Bogocentričnih textova!

www.earlychristianwritings.com
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 12:53:25
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.