Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Strani lovci nerado dolaze u Srbiju ~ Lovni turizam nema profita  (Pročitano 1788 puta)
10. Okt 2006, 12:02:03
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Apple 15
Strani lovci nerado dolaze u Srbiju
Lovni turizam nema profita

Srbija je osamdesetih godina od lovnog turizma zarađivala 15 miliona dolara godišnje, a na srpskim lovištima glavni lovci na krupnu i sitnu divljač bili su Italijani, Austrijanci i Nemci.

- Nekada je dolazilo 9.000 lovaca u jednoj godini, a od 2000. naovamo ne dolazi više od 1.500 lovaca godišnje, pa samim tim ni prihod od lovnog turizma ne prelazi milion evra. Treba se samo setiti vlasnika lanaca nemačkih prodavnica „Horten“ koji bi samo u jednom lovu ostavljao po dva i po miliona dolara - objašnjava za „Blic“ Aleksandar Pantelić, sekretar Lovačkog saveza Srbije.

Po njegovim rečima, iako se smatra da je lovni turizam profitabilan, u praksi to i nije baš tako.

- Pare koje se zarade na lovnom turizmu vraćaju se prirodi, odnosno u obnovu lovišta. Lovni turizam je niskoakumulativan i niskoprofitan. On je veoma bitan, ne toliko zbog profita, već zbog velikog obrta finansijskih sredstava koja se ulažu u održavanje resursa, odnosno lovnog staništa - objašnjava Pantelić.

U Srbiji postoji 321 lovište na površini od oko 6,5 miliona hektara, od čega na približno 90 odsto površina gazduju lovačka udruženja.

Pantelić iznosi da je lovni turizam deo ekološkog turizma, u šta spadaju i turisti posmatrači ptica, turisti koji vole da borave u prirodi, zatim seoski turizam, foto-lov.

I dok lovni turizam cveta u zemljama u okruženju poput Bugarske, Rumunije i Mađarske, Srbija je zemlja koja je taj primat izgubila.

- Još u vreme Broza, kad je „veliki sin svih naroda“ voleo da lovi, Srbija je imala taj primat u lovnom turizmu, posebno zato što su zemlje u okruženju bile zatvorene. Međutim, danas je lovni turizam znatno razvijeniji u Rumuniji, Mađarskoj i Bugarskoj. Razloga zašto je tako ima mnogo. Prvo, lovci koji ulove divljač žele da iz zemlje u suvom ledu iznesu divljač sa sve mesom, a ne samo trofej poput rogova i krzna. Međutim, kako naš veterinarski pečat nije priznat u EU, oni to ne mogu da rade, a zna se da svi lovci vole da ulovljenu divljač sami spreme, kako za svoju porodicu, tako i za prijatelje - priča jedan od beogradskih lovaca.

Drugi razlog zašto u Srbiji, sa tako očuvanom prirodom, nije zaživeo lovni turizam, jeste i komplikovana procedura unosa lovačke opreme. Uz to, mnogi nekadašnji lovački hoteli su propali i nema više tako dobrih smeštajnih kapaciteta.

Aleksandar Pantelić na sve to dodaje i da je loša putna mreža takođe jedan od razloga zašto strani lovci ne žele da u našu zemlju dođu i uživaju u lovnom turizmu.

- Da bi se povećao broj stranih lovaca, potrebno je, pre svega, olakšati carinske propise za unos lovačkog oružja, zatim izgraditi ne samo hotele, već i privatne pansione koji bi imali boksove za pse i hladnjače sa suvim ledom za čuvanje odstreljene divljači. Uz sve to, treba poboljšati i putnu mrežu, ali i popraviti loš imidž nesigurne države koji naša zemlja ima u svetu, iako mi to nismo - navodi Pantelić.

On iznosi da turista koji dođe da lovi ne kupuje proizvod, već doživljaj, za šta Srbija i te kako ima potencijala.

M. Cvejić

    Šta ko voli da lovi


    Glavna lovna sezona počinje na jesen i to od 15. oktobra, a letnja lovna sezona počinje 15. aprila sa lovom na srndaće, kao i trofejni lov na jelene.

    Italijani vole da love sitnu divljač - plovke, šljuku, prepelice, grlice, ali i jarebice. Glavna klijentela za lov na krupnu divljač su, pre svega, Austrijanci i Nemci.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002-2025 "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.

Učitavam...