Britanska policija uhapsila je i ispitivala dvojicu glumaca iz filma „Put u Gvantanamo”, koji je ovih dana osvojio nagradu Srebrni medved na festivalu u Berlinu i dvojicu nekadašnjih zatočenika čija je sudbina inspirisala film, saopštila je jedna organizacija za zaštitu ljudskih prava. Film britanskog režisera Majkla Vinterbotoma govori o trojici muškaraca iz Tiptona, u centralnoj Engleskoj, Ruhalu Ahmedu, Asifu Ikbalu i Šafiku Rasulu, zatočenim dve godine u američkom zatvoru Gvantanamo na Kubi i potom puštenim bez donošenja ikakve optužnice. Vraćajući se sa festivala u Berlinu, Ahmed i Rasul, kao i glumci Rizvan Ahmed i Farhad Harun koji se na filmu pojavljuju u njihovim ulogama, uhapšeni su na osnovu britanskog zakona o borbi protiv terorizma na aerodromu Laten, severno od Londona, saopštila je organizacija „Riprajv”.
Informacija je potvrđena i u produkcijskoj kući „Rivolušen”, prenela je agencija AFP. U saopštenju koje je u ime glumca Rizvana Ahmeda objavila organizacija za zaštitu ljudskih prava „Riprajv”, navodi se da su trojica oficira iz odeljenja za borbu protiv terorizma tražili da pregledaju njegov novčanik i mobilni telefon. Kada je pitao da li može da razgovara sa nekim advokatom, rečeno mu je da može da bude zadržan 48 sati bez prava da se bilo kome obrati.
„Jedna žena policajac pitala me je da li nameravam da pravim nove dokumentarne filmove, pogotovo političke kao što je ”Put u Gvantanamo„, naveo je Ahmed u saopštenju. ”Pitala me je da li sam postao glumac da bih pravio filmove kao što je taj, da bih javnost upoznao sa borbom muslimana„, izjavio je glumac.
Policija iz Bedfordšajera, gde se nalazi aerodrom Laten, potvrdila je da je u četvrtak uhapšeno šest osoba po dolasku u Veliku Britaniju, ”u skladu sa zakonom o borbi protiv terorizma„.
U saopštenju izdatom tim povodom policija je navela da su te osobe puštene u roku od jednog sata. (Tanjug)
Fajlovi prikačeni uz poruku(kliknite na slike za punu veličinu)
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.