Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Test: Da li vam je potreban psihijatar?  (Pročitano 3099 puta)
16. Okt 2005, 02:05:24
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
 Proverite da li su problemi koje imate znak da morate da se obratite za pomoć profesionalcu

Da li vam je potreban psihijatar

Neke termine svi mi danas koristimo mnogo lakše nego što bi to trebalo, pa se često čuje da smo depresivni, seksualno opterećeni, opsesivno-kompulsivni... Pošto su u pitanju psihičke bolesti nemojte olako da tvrdite za sebe da imate neki od ovih problema. Ako, pak, neki od njih zaista imate najbolje je da posetite psihologa ili psihoterapeuta kako bi vas lečio. Ali kako da znate da li stvarno imate problem? Pa pokušajte sa ovim testom. Zaokružite sve tvrdnje za koje mislite da su tačne i svaki zaokruženi odgovor računajte kao jedan bod. Ako ne mislite da je ijedna konstatacija tačna ne morate da je zaokružite - pitanje može biti bez odgovora. Na kraju sračunajte koliko ukupno bodova imate i saznajte da li vam je potrebna psihoterapija.

1. Trenutno sam...
a. U vezi u kojoj se osećam povređenom/im.
b. U nezadovoljavajućoj sam vezi iz koje ne mogu da se izvučem.
v. U vezi u kojoj postoji slabo razumevanje ili u kojoj partner i ja nismo u stanju da rešimo probleme.
g. U vezi sam u kojoj postoji emocionalno, psihičko i seksualno zlostavljanje.
d. U vezi sam u kojoj i moj partner i ja podršku tražimo sa strane.

2. Poslednju godinu dana
a. Osećala/o sam se tužno, nesrećno i loše u periodu od najmanje dve nedelje.
b. Aktivnosti koje su me nekad zanimale više mi ne pružaju isto zadovoljstvo.
v. Imala/o sam problema sa spavanjem ili sam spavala/o premalo.
g. Imala/o sam osećaj da ne mogu jasno da mislim i nisam mogla/ao da se koncentrišem.
d. Imala/o sam osećaj da se krećem sporije nego inače.
đ. Ne mogu da se skrasim na jednom mestu.
e. Osećala/o sam se bezvredno.
ž. Često sam mislila/o o smrti, umiranju i samoubistvu.
z. Nenamerno sam dobila/o ili izgubila/o nekoliko kilograma od moje uobičajene težine.

3. Poslednju godinu dana
a. Imam česte promene raspoloženja.
b. Često sam rizikovala/o upuštajući se u seks bez zaštite.
v. Imala/o sam periode kada nisam mogla/o da spavam, ali sam funkcionisala/o normalno.
g. Uznemiravajuće misli i ideje iznenada su mi padale napamet.
d. Počela/o sam mnogo više da pričam.
đ. Imala/o sam trenutke kada sam verovala/o da je ono što radim toliko važno da od mene zavisi ceo svet.

4. U poslednje vreme...
a. Nemam želju za seksom.
b. Teško se seksualno uzbuđujem.
v. Teško mi je da doživim orgazam.
g. Nedostatak seksualne želje mi predstavlja veliki problem.
d. Koristim drogu, previše pušim ili pijem; pijem lek koji može da utiče na smanjenje seksualne želje.

5. Često želim
a. seks sa maloletnim osobama.
b. seks sa predmetima.
v. da posmatram gole ljude, ljude koji se svlače, ili vode ljubav.
g. da pokazujem genitalije nepoznatim osobama.
d. da dodirujem nepoznate osobe.

6. Poslednju godinu dana
a. primetila/o sam da slabije funkcionišem zbog upotrebe droge ili alkohola.
b. vozim ili upravljam nekom mašinom dok sam pod uticajem alkohola ili narkotika.
v. Imala/o sam pravnih problema zbog alkohola ili droge.
g. moj odnos sa drugim ljudima je trpeo zbog korišćenja droge ili alkohola.
d. koristim više droge ili alkohola nego što sam nameravala/o.
đ. smanjio sam količinu droge ili alkohola koje unosim i zbog toga sam se osećala/o loše.
e. potrebno mi je sve više droge ili alkohola da se osećam lepo.
ž. želim da smanjim količinu droge ili alkohola koje unosim, ali ne uspevam.
z. zbog droge ili alkohola zapostavila/o sam neke hobije ili prijateljstva.

7. U poslednje vreme...
a. hvata me nervoza kad se nađem u nekoj situaciji koja se često ponavlja.
b. osećam se nedovoljno sigurno
v. osećam se neobično napeto, umorno, nervozno i lako me je omesti u poslu.
g. nervoza koju osećam utiče na moj emotivni život.
d. doživela/o sam da se tresem ili znojim od straha, ili da mi lupa srce.
đ. plašim se da ću dobiti napad panike.
e. Izbegavam mesta koja me čine nesigurnim ili napetim.

8. Trenutno...
a. Imam neobuzdan strah od nekog predmeta ili situacije i shvatate da je taj strah preteran ili nerazuman.
b. Strah koji osećam prema tom predmetu ili situaciji ometa me da normalno funkcionišem na poslu ili u privatnom životu.
v. Izbegavam pomenuti objekat ili situaciju kad god je moguće i osećam paničan strah kad ne mogu da izvrdam.
g. Strah me je da se ne obrukam na javnom mestu, uvek sam nervozan/na zbog toga i osećam se tako već duže vreme.
d. Izbegavam javne skupove; kad moram da se pojavim, dobijam napad nervoze ili panike. Sve ovo negativno utiče na moj život.

9. Ovo mi se stalno dešava:
a. ne mogu da izbacim neke misli iz glave.
b. misli koje me muče nisu povezane sa svakodnevicom.
v. shvatam da sam opsednut/a nekim stvarima, ali ne mogu to da kontrolišem
g. osećam potrebu da ponavljam neke postupke čak i kada za to nema potrebe.
d. Ponavljam neke postupke kad nema potrebe za tim da bih se osećala/o sigurnije, i svesna/svestan sam da je reč o tome.

10. Poslednji mesec dana
a. Imala/o sam uznemiravajuća sećanja na traume koje sam doživela/o u prošlosti.
b. Imala/o sam uznemirujuće snove o traumama koje sam doživela/o u prošlosti.
v. Ponovo sam preživela/o užas koji sam doživela u prošlosti.
g. Kada sam bila/o izložena nečemu što me je podsetilo na nekadašnje traume osetila/o sam se znatan bol i/ili fizičke simptome poput vrtoglavice ili ubrzanog lupanja srca.
d. Trudila/o sam se da izbegavam situacije, slike, razgovore i sve drugo što bi moglo da me podseti na doživljene traume.
đ. Bilo mi je teško da se opustim, spavam i/ili koncentrišem upravo zbog doživljenih trauma.

11. Uopšte...
a. Potrebni su mi saveti, podrška i ohrabrenje pre nego što bilo šta uradim.
b. Voljno drugima prepuštam kontrolu nad mojim životom.
v. Plašim se da ću izgubiti podršku prijatelja ako pokažem da se u nečemu ne slažem sa njima.
g. Imam premalo vere u sopstvenu sposobnost da se brinem o sebi ili bilo šta uradim bez nečije podrške.
d. Kada mi se jedna veza završi imam neodoljivu potrebu da uđem u novu vezu što je pre to moguće.
đ. Prestrašen/a sam kada moram da radim nešto na svoju ruku.
e. Osećala/o sam bol ili fizičke disfunkcije koje ne mogu da se otkriju standardnim medicinskim testovima i ispitivanjima.
ž. Okupiran sam idejom da patim od ozbiljne bolesti, uprkos potpuno suprotnom mišljenju lekara.
z. Okupiran sam idejom da moja pojava smeta ljudima.

12. Uopšte...
a. Nemam želju ili nisam u stanju da jedem i svarim dovoljno hrane da održim najmanju zdravu telesnu težinu.
b. Slika koju imam o sebi mnogo zavisi od moje težine.
v. Preterano se plašim da ću biti predebela/o.
g. Imala/o sam periode kada sam povraćala/o posle jela, vežbala/o mnogo ili koristila/o laksative kako bi sprečila/o da se ugojim.
d. Ovi periodi su bili česti i popnavljali su se barem dva puta nedeljno.

13. Uopšte...
a. Plašim se da će ljudi do kojih mi je stalo da me napuste.
b. Ponašam se impulsivno (mnogo trošim, upuštam, se u seksualne avanture sa strancima, koristim drogu ili alkohol ili vozim nepažljivo).
v. Moje veze su nestabilne i kratkotrajne.Đ
g. Na ljude gledam po principu crno-belo, ali se moji utisci stalno menjaju.
d. Planirala/o sam ili pokušala/o samoubistvo i nanosila/o sam povrede sama sebi.
đ. Moje raspoloženje je prilično nestabilno, brzo i naglo se menja.
e. Osećam se glupo, šuplje i prazno najveći deo dana.

14. Poslednju godinu dana
a. Imao sam problema da razlikujem moje misli i stvaran svet.
b. Imam osećaj da me neko progoni i da pokušava da me sredi.
v. Čuo sam, video ili osetio nešto što su mi drugi rekli da nije realno.
g. Moj govor i misli nisu koherentni, bez vidljivog razloga.
d. Izgubio sam kontrolu nad mojim telom.

 
  Rezultat testa

"Od 0 do 39"
Vi ne morate da se brinete za svoje mentalno zdravlje. Vi ste čvrsta, jaka i potpuno zdrava ličnost kojoj je rešavanje ovakvih testova zanimljivo isključivo kao razonoda. Prave potrebe za time nema. Ako imate želju da posetite psihoterapeutu, to je samo iz znatiželje. Pa u američkim filmovima skoro svako ima svog terapeuta. Vama nikakva stručna pomoć nije potrebna, a dovoljno ste jaki da podršku pružate ljudima kojima jeste.
"Od 40 do 60"
Iako je Vaš rezultat u suštini dobar, nadmašili ste prosek na barem jednom pitanju. To nije ništa loše, ali ako možete ne bi bilo loše da posetite stručnjaka. Ne da biste se lečili već da bi lekar mogao da obavi sve potrebne testove kako bi otkrio da li zaista imate problem ili ste u poslednje vreme samo suviše umorni, dekoncentrisani i osećate se loše zbog realnih okolnosti. U svakom slučaju, bolje sprečiti nego lečiti.
"Od 61 do 89"
Ukoliko ste iskreno odgovorili na sva pitanja, a broj Vaših poena je u trećoj kategoriji vreme je da se posetite stručnjake kako bi oni odredili kakva vrsta pomoći Vam je potrebna. Osećate se nesigurno, prazno i kao da Vas neko neprestano sputava, a moguće je da ste imali i nekoliko paničnih napada ili neke druge probleme, to Vi najbolje znate. Ipak, nije sve strašno, ali pomoć psihijatra Vam jeste potrebna. Barem zbog toga da se problemi ne nastave.
 
 

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Žena
Poruke 65
Upošte se ne slažem s ovakvim testovima i mislim da to nije pravi način da neko odredi treba li mu pomoć ili ne. Jedino ako se shvate kao jedan od pokazatelja, mogu da budu od koristi, ali i tada treba biti extra oprezan, da ne bismo utripovali da imamo i ono što nemamo! Znači, testovi su za lekare, a za nas ostale, samo u vidu neke vrste zabave tipa onih u casopisima i slicno.  Smile  Mnogo je bolje umesto toga pratiti kako se osećamo, da li imamo nekih problema i slično i prema tome odlučiti, nego oslanjati se na ovakav vid dijagnostike. Jer, vecina nas ponekad npr. gleda ljude crno-belo, ili je nezadovoljna izgledom, prijateljima i slicno, ali to je normalno, jer niko ne može da bude non stop samouveren i srećan i još da mu se ništa loše nije dogodilo! Na ovakve simptome treba obratiti pažnju samo ako su jako izraženi i ako DUGO traju. I u svakom slučaju, prepustiti dijagnozu i testiranje onima kojima je to posao!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.