Treba razlikovati povraćanje i regurgitaciju. Povraćanju prethodi pojačana salivacija i oblizivanje životinje kao i naponi dok je regurgitacija pasivan proces izbacivanja sadržja iz jednjka. Povraćanje može biti akutno i hronično.
Uzroci
Uzrok povraćanja mogu biti razne virusne bolesti. Ono je simptom koji prati veliki broj primarnih bolesti. Kada uklonimo glavni uzrok i povraćanje prestaje. To su, na prvom mestu, virusne bolesti uglavnom nevakcinisanih štenaca (štenećak i parvoviroza) i mačića (panleukopenija) kod kojih su povraćanja, uporna i udružena sa prolivom, mogu dovesti do dehidratacije organizma. Tada treba brzo reagovati i odvesti štene veterinaru koji će primeniti adekvatnu terapiju.
Za postavljanje prave dijagnoze veoma je važno da veterinar ima uvid u to koliko često vaš ljubimac povraća (dnevno, nedeljno, mesečno) kao i koliko dugo to traje. Nisu retka povremena povraćanja na koja vlasnici ne obraćaju pažnju, a ona mogu biti uvod u neki ozbiljniji problem.
Takođe, važno je napomenuti kada ste i koje lekove eventualno davali svom ljubimcu. Dosta toga u prilog pravoj dijagnozi govori nam i izgled ispovraćanog sadržaja i njegove primese, da li je prisutna visoka temperatura (ili niska), bolan stomak, apetit, proliv, žutica...
Povraćanje je pratilac pankreatitisa (uz bolove u abdomenu i poremećen apetit).
Oboljenja
Bubrežna oboljenja čest su uzrok povraćanja. U početku vlasnik zapaža da njegov ljubimac češće pije vodu i urinira, a kasnije dolazi do sve učestalijih povraćanja a posledično i gubitka telesne mase.
Povraćanje udruženo sa poliurijom i polidipsijom dalje kod ženki može ukazivati i na piometru (gnojno zapaljenje materice).
I kod raznih promena na jetri javlja se povraćanje. Što se tiče metaboličkih poremećaja tu su na prvom mestu dijabetes i adisonova bolest, hipertiroidizam. Uz povraćanje i proliv prisutni su i poremećen apetit i konstitucija životinje, promene krzna...
U samom želucu nisu retki paraziti, ulkusi pa i kanceri. Za otkrivanje uzroka povraćanja danas se koriste ultrazvučna i rentgen dijagnostika kao i endoskopija.Treba još jednom naglasiti i to da u postavljanju dijagnoze ključnu ulogu igra zapažanje vlasnika i detaljan klinički pregled koji obuhvata i obaveznu analizu krvi kod upornijih i nejasnih povraćanja.
Kako mu pomoći
Neretko se desi da ljubimac povrati jednom ili dvaput bez promene opšteg stanja. To se, u najvećem broju slučajeva, dešava ako halapljivo jede a uz to i veće količine hrane. Tada ne treba mnogo brinuti. Digestivni trakt zahteva potpuni odmor, što znači da mu treba uskratiti i vodu i hranu 24 sata, dok ne postignemo da nije bilo povraćanja bar šest sati.
Kasnije uvoditi hranu polako, pomalo hrane a češće. Ako se povraćanje ponovi, opet treba sporadično pribeći gladovanju. Ukoliko se upornije nastavi, neophodno je konsultovati veterinara.
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.