Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: I lišajevi mogu preživeti u svemiru  (Pročitano 443 puta)
20. Nov 2005, 11:02:49
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone 3Gs
I lišajevi mogu preživjeti u svemiru

Lišajevi se sastoje od algi i gljivica, najčešće ih se može naći na površini stijena, a bez ikakvih problema mogu podnijeti i ekstremneno niske tempretaire i vrlo visoke nadmorske visine.

Lišajevi su tako postali najsloženiji životni oblik za koji pozdano znamo da može preživjeti dugu izloženost uvjetima u svemiru.

U pokusu koji je vodio Leopoldo Sancho s madridskog Sveučilišta Complutense, dvije vrste lišajeva, Rhizocarpon geographicum i Xanthoria elegans, zapečaćene su u kapsulu i 31. svibnja 2005 lansirane s ruskom raketom Sojuz.

Jednom kad se raketa našla u orbiti, poklopac kapsule se otvorio, izlažući tako svoj sadržaj svemirskom okruženju kroz 15 dana, prije nego se kapsula odvojila i vratila se na Zemlju.

Lišajevi su proveli tih dva tjedna u vakuumu svemira i na temperaturama koje su se kretale od -20°C na noćnoj strani Zemlje, do 20°C na dnevnoj strani. Također su bili izloženi nesmiljenom ultraljubičastom zračenju sa Sunca.

"Na naše najveće iznenađenje, nakon leta sve je proteklo u najboljem redu", kaže Rene Demets, ESA-in znanstvenik iz projeka Foton. "Lišajevi su bili u identičnom stanju u kakvom su bili prije leta".

Asteroido-stopiranje
U svemiru su lišajevi hibernirali i nisu metabolizirali, ali, jednom kad su se vratili na Zemlju, njihova se aktivnost unormalila, a njihov DNK ostao je netaknut.

Svi su lišajevi 'preživjeli' ultraljubičasto zračenje, pa čak i oni koji su mu bili naizloženiji.

Lišajevi imaju čvrstu mineralnu ovojnicu koja ih štiti od UV zračenja, a sastavljeni su od pojedinačnih organizama koji se slažu jedan povrh drugog, tako da vanjski slojevi mogu pružiti zaštitu unutrašnjim.

Lišajevi su već i na Zemlji dokazali sposobnost dugotrajnog podnošenja visokih razina UV zračenja.

Ovaj pokus opet je malo osnažio teoriju panspermije, koja govori da se život može prenijeti između planeta, moguće i stopiranjem asteroida. Također je potvrdio da bi organizmi slični lišajevima mogli preživjeti na površini Marsa – barem za njegovih ljeta.

Simbiotička veza
Iako je Marsova atmosfera vrlo tanka, puna je ugljičnog dioksida, koji je nasušan za fotosintezu lišajeva. No, lišajevi na Marsu ne bi mogli dugo preživjeti, zato jer je razina kisika u atmosferi vrlo niska.

Tijekom 1980-ih NASA-ini pokusi na satelitu Long Duration Exposure Facility pokazali su da određene vrste bakterija mogu preživjeti svemir.

Rocco Mancinelli, mikrobiološki ekolog s kalifornijskog Instituta SETI, koji je provodio eksperimente s mikroorganizmima u svemiru, kaže da nije iznenađen viješću da lišajevi mogu preživjeti izvan Zemljine atmosfere.

"Alge i gljivice koje tvore lišajeve žive u simbiotičkoj zajednici. Alge osiguravaju hranu gljivicama, dok gljivice algama osiguravaju ugodni životni okoliš", kaže Mancinelli.


IskonInternet
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: lisajevi

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.056 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.