Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 23:38:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tanzanija  (Pročitano 2581 puta)
03. Jul 2010, 07:09:09
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Zemlja s više od 40 nacionalnih parkova pravi je raj za posmatranje divljih životinja, ali i nenadmašna riznica treking tura. Serengeti, Ngorongoro, Kilimandžaro i Zanzibar samo su neki od lajtmotiva Tanzanije, koji su ovu predivnu istočnoafričku zemlju pretvorili u vodeće safari carstvo Crnog kontinenta, ali i odredište gde je veoma lako kombinovati avanturistički odmor s pasivnim. Moto plemena Masai - Hakuna Matata, što u prevodu sa svahilija znači život bez pravila, odgovornosti i briga, jednostavno je hedonističko načelo koje se u Tanzaniji oseća na svakom koraku.

Kao najveća zemlja istočne Afrike, Tanzanija se prostire na 945.087 kvadratnih kilometara. Na tom prostoru živi oko 41,5 miliona stanovnika i oko 100 različitih plemena. Glavni grad je Dodoma, ali je stari glavni grad - Dar Es Salam (što na arapskom znači "luka mira"), još uvek najveći grad i ujedno industrijski, trgovački i finansijski centar zemlje. Tanzanija je jedna od najmanje urbanizovanih afričkih zemalja, ali je zato zemlja s najviše rezervata i parkova prirode i fascinantnim životinjskim svetom. Tu se nalaze i brojni rudnici zlata, od kojih je najveći rudnik Tulawaka u zapadnoj Tanzaniji. Iako politički stabilna i za turiste sigurna zemlja, još uvek spada među najnerazvijenije na svetu.

Putevi su puni rupa, poprilično uski i prašnjavi i veoma teški čak i za pešačenje, a vozi se levom stranom. Prava atrakcija na ulicama su sami stanovnici, koji nose odeću veoma živih boja i predstavljaju pravu napast za fotografisanje. Ipak, nije preporučljivo fotografisati ih bez pitanja, a nipošto ne treba biti nametljiv i nasilan. Tanzanijci su izuzetno srdačni i gostoljubivi i neće propustiti priliku da vas pozdrave svojim najčešćim pozdravom - jumbo. Ako im odgovorite na svahiliju, izazvaćete pravo oduševljenje. Inače, uz svahili, u upotrebi je i engleski jezik, ali uglavnom u poslovnim krugovima.

Reč "safari" na jeziku plemena Masai znači putovati, a baš vam safari u Tanzaniji obećava nenadmašno putovanje svetom divljine. Na njenom prostoru živi oko 60.000 vrsta insekata, oko 25 vrsta gmizavaca i vodozemaca i oko sto vrsta zmija i riba. Takođe, tu možete videti oko 1.000 različitih vrsta ptica, dok je jedno od najboljih mesta na svetu za promatranje lavova, geoparda i leoparda upravo Nacionalni park Serengeti. Ako imate tri do pet dana za safari, morali biste da se fokusirate na krater Ngorongoro i Serengeti. Ipak, optimalno je provesti deset dana kako biste u potpunosti doživeli uzbuđenje safarija.

Izvor: Krstarica

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

tanz1.jpg
(87.93 KB, 923x600)
tanz2.jpg
(108.45 KB, 749x600)
tanz3.jpg
(55.07 KB, 650x433)
tanz4.jpg
(61.2 KB, 598x358)
tanz5.jpg
(111.38 KB, 500x331)
« Poslednja izmena: 03. Jul 2010, 07:10:14 od Shone83 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Ako imate i koji dan više, u turu je dobro uključiti i područja Ndutu, Tarangire i Manjara. Naravno, treba voditi računa kada je kišni period. Dobra opcija su i kombinacije safarija s odmorom na Zanzibaru, kao i treking na Kilimandžaru sa Zanzibarom, ili kombinacija trekinga i safarija. Izuzetno je bitno da se oslonite na kvalitetne lokalne vodiče uz koje ćete maksimalno uživati u svom putovanju.

Jedna od najspektakularnijih seoba životinja, koja se često svrstava i među sedam svetskih čuda, događa se baš u Nacionalnom parku Serengeti. Po dolasku sušnog perioda, životinje se sakupljaju u krda i sele se u vlažnija područja. Svake godine u maju i junu oko milion i po zebri, gazela i bizona napušta savane Serengetija i kreće put severozapada, prema zelenim travnjacima kenijskog Nacionalnog parka Masai Mara. Na putu životinje prelaze nekoliko reka u koje uleću naterane pritiskom krda iza sebe. Mnoge savladavaju panika i rečna struja, pa se utope. Druge na dugom putu rastrgnu krokodili ili padnu kao žrtve lavova. Ipak, većina stigne u južnu Keniju, gde ih čekaju novi grabljivci, ali i mnogo sveže trave.

Smeštena u Nacionalnom parku Kilimandžaro na severoistoku Tanzanije, čuvena planina Kilimandžaro, najviša u Africi, neaktivan je vulkan koji se sastoji od vrhova Kibo, Mavensi i Šira. Najviši vrh visok je 5.895 metara, a osvojio ga je Nemac Hans Mejer (Hans Meyer), koji ga je nazvao po nemačkom caru Vilhelmu - Kaiser Wilhelm Spitze. Danas on nosi ime Uhuru Peak, što u prevodu znači Vrh slobode. Iako je Kilimandžaro samo tri stepena južno od ekvatora, zbog velike nadmorske visine krater Kiba prekriven je snegom cele godine, što stvara veličanstveni prizor kada se posmatra iz okolnih sušnih savana. Na Kilimandžaro idu mnoge organizovane treking ture, koje na proputovanju do vrha prolaze kroz alpsko rastinje, polupustinju i močvarno područje. Većina ih kreće iz Mošija ili Aruše, a usponi obično traju od 5 do 8 dana, posle čega sledi spektakularan pogled na prostranstva Tanzanije i Kenije.

Već sam naziv ostrva Zanzibar zvuči dovoljno egzotično da bi privukao mase željne idiličnog tropskog odmora. Ako tome dodamo i činjenicu da na ostrvu vlada prava mešavina arapske, afričke i portugalske kulture, jasno je da se ne radi samo o plažama i suncu. Ostrvo je smešteno samo 35 kilometara od istočnoafričke obale, površine je 1.609 km², a zajedno s okolnim ostrvima, uključujući i ostrva Pemba i Mafia, ima oko milion stanovnika. Devedeset odsto populacije je muslimanske veroispovesti, ali na ostrvu nema verske netolerancije, kao ni kriminala. Ovde se proizvodi devet desetina svetske proizvodnje začina - karanfilčića, bibera, šafrana, kurkume, kardamona i biljaka od kojih se proizvode najpoznatiji svetski parfemi i kozmetika.

Izvor: Krstarica

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

tanz6.jpg
(39.88 KB, 595x312)
tanz7.jpg
(29.89 KB, 484x317)
tanz8.jpg
(44.88 KB, 595x397)
tanz9.jpg
(41.6 KB, 500x326)
tanz10.jpg
(61.84 KB, 550x412)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 89
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
ako je neko gledao film "beli vrhovi kilamandzara" sve mu je jasno....extra!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.60
Posle samo pola sata vožnje avionom od nekada glavnog grada Tanzanije, Dar es Salama, stiže se do Ston Tauna, glavnog grada Zanzibara. Većina zgrada u centru je pod zaštitom Uneska, a izgrađene su u 19. veku, kada je ostrvo - pod vlašću omanskog sultana - bilo glavni trgovački centar u Indijskom okeanu. Ston Taun je užurban grad sa saobraćajnim gužvama i haotičnim tržnicama. Dugi niz godina Zanzibar je bio centar istočnoafričke trgovine robljem i slonovačom. Karavani koji su u unutrašnjost Afrike odlazili po robove kretali su baš sa Zanzibara, a odatle je i Henri Stenli krenuo u potragu za najvećim istraživačem Afrike - Dejvidom Livingstonom.

Na Zanzibaru je rođen i Fredi Merkjuri, koji je u Ston Taunu pod imenom Faruk Bulsara (Farrokh Bulsara) proveo prvih nekoliko godina svog života. Kuća u kojoj je rođen danas je pretvorena u prodavnicu suvenira, a sam pevač nije preterano "iskorišćen" u promotivne svrhe ovog ostrva. Zanzibar je ipak najpoznatiji po velikoj količini sunčanih dana i rajskim plažama, koje su prekrivene čarobnim belim peskom.

Putovanje Tanzanijom može postati prilično skupo ako želite da prođete neke od kvalitetnijih safari i treking programa. Ako se držite jeftinijih hotela, javnog prevoza i lokalne hrane, računajte na oko 30 evra po danu, ali bez troškova izleta, safarija i slično. Putnici koji traže nešto više komfora moraju da računaju i na oko 100 evra po danu, dok će vas samo smeštaj u nekoj od luksuznijih kućica u divljini koštati i do 350 evra po osobi na dan. Skoro svuda se očekuju napojnice, pre svega na safari turama (vodiči i vozači), dok u restoranima napojnice iznose oko 10 odsto od potrošenog iznosa. Kreditne kartice često ne prihvataju, čak i u nekim boljim hotelima, a ni bankomati nisu česta pojava.

Zato je uvek pametno imati gotovinu na raspolaganju. Na put je najbolje poneti američke dolare, i to u manjim i većim apoenima, ali ni zamena evra ne bi trebalo da bude problem. Tanzanija je u većini slučajeva sigurna zemlja, ali ipak je poželjno izbegavati slabo naseljena područja, usamljene plaže, a ukoliko se krećete noću, potražite taksi. Na području turističkih zona, posebno u Aruši, Mošiju i na Zanzibaru, očekujte nešto napornije prodavce. Naravno, nemojte ići unaokolo s puno nakita, previše novca, torbicama i kamerama. Bolje je da sve vredne stvari ostavite u hotelskom sefu, a da sa sobom ponesete samo torbicu koja se vezuje oko pojasa.

A sada samo nekoliko napomena šta ne treba propustiti kada ste u Tanzaniji:

Nacionalni park Serengeti,

rezervat Selous,

Kariako – glavnu tržnicu Dar es Salama i najveću tržnicu u istočnoj Africi,

arhipelag Zanzibar,

treking na Kilimandžaro ili Brdo demona, najvišu planinu u Tanzaniji,

grad Arušu,

krater ugašenog vulkana Ngorongoro.

Korisne informacije

Viza - potrebna je, dobija se na ulasku u Tanzaniju, cena je oko 50 dolara

Valuta: tanzanijski šiling (1 USD = 1.350 TZS)

Vakcinacija - obavezno protiv žute groznice, a potrebni su i lekovi protiv malarije

Kada putovati

Najsvežiji i najsušniji period traje od kraja aprila do septembra, ali tada su i hoteli najpopunjeniji. Oktobar i novembar su takođe prijatni za putovanje, sa znatno manje gužve i više zelenila, zahvaljujući kratkotrajnim kišnim periodima. Od decembra do kraja februara vlada period vrućina, i to je najbolje vreme za posetu Zanzibaru. Glavna kišna sezona traje od marta do maja. Tada su i troškovi smeštaja najniži, a pejzaž je u svom punom cvatu.

Nekoliko korisnih reči: pozdrav – habari gani, jumbo, shikamu; hvala – asante; do viđenja – kwaheri, tutaonana; voda – maji.

Na put ponesite prvu pomoć, koja podrazumeva i osnovne lekove protiv bolova i temperature i neko sredstvo za brzu dezinfekciju rana, kao i kvalitetniji repelent za tropske krajeve.

Treba poneti i sredstvo za sunčanje, po mogućnosti s višim zaštitnim faktorom, i udobnu i komotnu obuću i odeću.

Izvor: Krstarica

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

tanz11.jpg
(66.86 KB, 720x330)
tanz12.jpg
(82.13 KB, 720x724)
tanz13.jpg
(22.92 KB, 561x381)
tanz14.jpg
(53.25 KB, 902x600)
tanz15.jpg
(82.65 KB, 800x600)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 23:38:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.472 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.