Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 16:41:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Talisman za sve putnike  (Pročitano 2248 puta)
28. Okt 2004, 12:08:58
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Talisman za sve putnike
Tirkiz štitonoša prijatelja

Prastar, a uvek moderan, to je dragulj tirkiz. Na Sinaju je ovaj dragulj vađen još 4.000 godina pre nove ere, kada je korišćen kao ukras ili amajlija. Njegova svetloplava boja je u svetu mode bila omiljena u svim vremenima.

Tirkiz je kamen plave ili zelenkaste boje, na kome se vidi mreža braonkastih, sivkastih ili crnih linijica ili pegica. Najcenjenija boja je jasno svetloplava, dok zelena boja i izražene linije i pegice smanjuju kvalitet i cenu kamena. U Sibiru su tirkiz počeli da koriste pet vekova pre nove ere, ali je u zapadnom delu Evrope postao popularan tek tokom srednjeg veka, preko trgovaca sa Istoka.

U mnogim kulturama Starog i Novog sveta tirkiz je hiljadama godina cenjen kao sveti kamen, amajlija koja donosi sreću. Stari Persijanci nosili su tirkiz oko vrata kako bi se zaštitili od neprirodne smrti. Smatralo se da, ako kamen promeni boju, njegovom nosiocu preti neposredna opasnost. Od tad je otkriveno da tirkiz stvarno menja boju, ali pod uticajem svetla, kozmetičkih proizvoda, prašine ili, čak, pe-ha vrednosti kože.

Nekad je smatrano da tirkiz donosi bogatstvo. Persijski filozof Al Kazvini napisao je da ruka koja nosi tirkiz i koja ga koristi kao pečatni kamen nikad neće biti siromašna. Tirkizi su bili omiljeni ukrasi na turbanima, gde su često bili oivičeni biserima, kako bi nosioca zaštitili od "urokljivih očiju".

Kao talismani ukrašavali su bodeže, sablje i konjske uzde. Od tog perioda i potiče ime tirkiz, što znači turski kamen jer je kamen u Evropu stizao iz Turske. Na persijskom tirkiz se zove ferozah - pobednički i dan danas ovaj kamen smatra se nacionalnim draguljem Irana.

I na prostorima američkog kontinenta tirkiz je uvek imao specijalan položaj među ostalim dragim kamenjem. Asteci su njime ukrašavali ceremonijalne maske ovim, po njihovom verovanju, svetim kamenom. Montezumino blago, danas prikazano u Britanskom muzeju, sadrži i fantastičnu skulpturu zmije, prekrivenu mozaikom od tirkiza.

U starom Meksiku tirkiz je bio rezervisan za bogove, pa ga obični smrtnici nisu mogli nositi. Severnoamerički Indijanci verovali su da će boja uspostaviti direktnu vezu između neba i jezera. Tibetanci su ugrađivali tirkiz u ritualne predmete i tradicionalni nakit.

Stari rukopisi iz Persije, Avganistana, Indije i Arabije kažu da se zdravlje nosioca tirkiza moglo proceniti varijacijama u boji ovog kamena. U Drugoj knjizi Mojsijevoj piše da je tirkiz bio prvi kamen u drugom nizu dragulja na prsniku vrhovnog sveštenika Aarona.

Kroz istoriju tirkiz je uvek korišćen kao zaštita od uticaja zlih i mračnih sila. U starim vremenima smatralo se da štiti konjanike i konje od iznenadnih padova, a danas su navodno idealan talisman za pilote, stjuardese i druge putnike.

Smatra se da tirkiz rešava probleme izazvane depresijom. Umirujuća i pozitivna boja tirkiza navodno pruža samopouzdanje i zalog je prijateljstva jer, ako vam drag prijatelj pokloni ovaj kamen, bićete zaštićeni od negativne energije i srećni. Za tirkiz se kaže da donosi vernost i pouzdane veze. Smatra se i da je ovaj kamen pun značenja za svog nosioca jer poprima karakteristike svog vlasnika.

Verovalo se da tirkiz ublažava reumatske i želudačne tegobe i virusne infekcije, umanjuje bol i opušta grčeve. Navodno povećava snagu mišića, rast, deluje na zapaljenja i vrši detoksifikaciju ogranizma. Pomaže regeneraciju tkiva, uspostavljanju ravnoteže i jačanju organizma.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 16:41:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.