Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Jul 2025, 23:32:25
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: AMD se podelio na dve kompanije  (Pročitano 507 puta)
08. Okt 2008, 23:55:52
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 6120
AMD i Advanced Technology Investment Company (ATIC) iz Ujedinjenih Arapskih Emirata sa sedištem u prestonici Abu Dabiju, su najavili kreiranje nove kompanije, koja će nastati nakon implementacije Asset Smart planova o kojima se dugo pričalo. To u konkretnom slučaju znači da će se AMD pocepati na dve kompanije, gde će se razdvojiti delovi koji se bave proizvodnjom (i u čijim će rukama ostati fabrike) i inženjeringom i dizajnom mikročipova. Nova kompanija će za sada nositi oznaku The Foundry Company, i baviće se tehnologijom proizvodnje. Iz kompanija najavljuju da se spremaju agresivni planovi u vezi sa širenjem uloge ove firme na tržištu, od koje se očekuje da bude veoma bitan igrač na globalnom nivou.

Mubadala Development Company će uvećati investicije u sam AMD, a AMD će novoj kompaniji prepustiti dve fabrike u Drezdenu u Nemačkoj, kao i svo intelektualno vlasništvo iz domena kojima će se baviti The Foundry Company. ATIC će investirati 2.1 milijardu dolara da kupi svoj udeo u ovoj firmi, od čega će direktne investicije iznositi 1.4 milijarde dolara, dok će ostatak biti isplaćen u deonicama. Trebalo bi da The Foundry Company preuzme i oko 1.2 milijade duga AMD-a, a u narednih pet godina bi u tu firmu trebalo biti uloženo do 6 milijardi dolara radi proširenja kapaciteta i povećanja uloge na globalnom tržištu mikročipova. Ta sredstva će biti iskorišćena za povećanje postojećih kapaciteta, unapređenje proizvodnih tehnika, ali i građenje fabruke u državi Njujork u SAD-u, od koje se očekuje da stvori novih 1400 radnih mesta.

Zanimljivo je da će The Foundry Company nastaviti sa učešćem u brojnim zajedničkim poduhvatima u kojima je učestvovao AMD, uključujući i tehnološki savez okupljen oko IBM-a. AMD će imati 44.4% vlasništva u ovoj firmi, dok će ATIC posedovati 55.6%. Na čelu firme će biti Hektor Ruiz, donedavni šef AMD-a. Doug Grose će napustiti poziciju starijeg potpredsednika u AMD-u zaduženog za proizvodnju, te postati CEO nove kompanije. ATIC će isplatiti AMD-u oko 700 miliona dolara za vlasništvo nad TFC-om, dok će Mubadala platiti 314 miliona dolara za dolazak u posed novih 58 miliona deonica i garanciju o davanju još 30 miliona deonica u narednom periodu. Nakon kompletiranja celog procesa, The Foundry Company će imati oko 3000 radnika, a sedište će biti u Silicijumskoj Dolini, dok će se razvoj vršiti u Njujorku, Ostinu i Drezdenu. Očekuje se da će ceo proces biti kompletiran početkom 2009. godine, nakon izdavanja neophodnih dozvola. U AMD-u očekuju da će ovakva preorijentacija omogućiti prebacivanje fokusa na dizajniranje novih čipova, te da će finansijske injekcije pomoći da se prebrode aktuelni izazovi.


Izvor: Benchmark
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Jul 2025, 23:32:25
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.