Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 22:41:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tajne "zaboravljenih" gradova Južne Amerike  (Pročitano 1350 puta)
23. Okt 2009, 07:19:39
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Pre nego što je na američko kopno stupio beli čovek, njime su vladale velike domorodačke civilizacije. Ono malo što o njima znamo dugujemo nimalo objektivnim zapisima konkvistadora, predanjima, legendama i retkim sačuvanim ostacima njihove veličanstvene arhitekture. Pusti gradovi pričaju priču o svojim davno nestalim stanovnicima i njihovoj tajanstvenoj sudbini.

Baš kao što je Kolumbo one slavne 1492. godine verovao da je stigao do Indije, tako je i američki istraživač Hiram Bingam 1911. godine bio uveren da je pronašao ruševine poslednje linije odbrane starih Inka. Tražeći Vilkabambu (Vilcabamba)), još jedan u nizu gradova prema kojima Španci nisu imali milosti, stigao je do onoga što će kasnije biti poznato kao jedno od najvećih arheoloških otkrića u istoriji. Vekovima sakriven i zaboravljen od ljudi, grad Maču Pikču, čije ime znači Stari vrh, prikazao se svetu u svoj svojoj veličini.

Hramovi, ulice, trgovi, kuće. Očuvani kameni grad izronio je iz šipražja i postao najbolji primer kulture Inka. Duboko u Andima, na području današnjeg Perua, Maču Pikču danas privlači na stotine znatiželjnih turista dnevno. Oni dolaze da vide arhitektonsko čudo građevina sazidanih od nepravilnih kamenih blokova, koji međusobno savršeno prijanjaju jedan uz drugi. Dolaze da posete ovo teško pristupačno utvrđenje, koje je bilo dom hiljadama stanovnika. Ali, iznad svega, dolaze da osete mistiku mesta skrivenog među oblacima. Skoro potpuno neobjašnjiv način gradnje, brojna svetilišta i nepoznat razlog zašto su grad u petnaestom veku napustili svi stanovnici pravi su mamac za milione posetilaca.

U blizini glavnog grada Meksika nalazi se Teotihuakan (Teotihuacan), stari grad čije iskopine prekrivaju na stotine kvadratnih kilometara površine. Iskopavanja ruševina velelepnog Teotihuakana traju već dva veka. Mnogi gradovi i danas mogu samo da sanjaju o 45 metara širokim ulicama, a baš je to širina četiri kilometara dugačke glavne ulice ovog grada, takozvane Ulice mrtvih. Izgrađen u savršenoj harmoniji s kretanjima na nebeskom svodu, s impresivnim piramidama i hramovima, bogatim palatama i simetričnim ulicama, ovaj grad je obavijen velom tajni baš kao Maču Pikču. Nije poznato ko su njegovi osnivači i prvi graditelji, niti je jasno kako je grad opustošen. Njegove ruševine su pod pepelom zatekli Španci početkom šesnaestog veka.

U dolini reke Kopan na području Hondurasa krije se još jedan grad s kojim španski osvajači nisu imali sreće. Kad su ga pronašli u 16. veku, on je već odavno bio sasvim opustošen i opljačkan. Ruševine Kopana otkrivaju bogatstvo nasleđa Maja. Reprezentativni izdanci vajarske umetnosti, počevši od složenih reljefa na nadgrobnim stećcima, piramide, terena za ritualnu igru koja je navodno preteča današnjeg fudbala, najduži tekst pisan majanskim hijeroglifima, samo su neke od atrakcija Kopana. Stanovnici su napustili grad još u desetom veku, takođe ne ostavivši jasnu sliku o propasti svoga grada. Kad je vekovima kasnije grad ponovo otkriven, američki istraživač Džon Lojd Stivens otkupio ga je od tadašnjeg vlasnika zemljišta za samo 40 dolara. Srećom, to je učinio radi očuvanja ovog vrednog spomenika kulture Maja, pa je on danas atrakcija zadivljenim turistima iz celog sveta.

Hoće li i pustim ulicama naših gradova u budućnosti šetati reke turista, ljudi zadivljeni našim graditeljskim veštinama i naprednim znanjima? Ako je verovati Majama, mogli bismo da doživimo njihovu sudbinu. Njihov kalendar je precizno odredio kraj ciklusa kojim se okončao njihov svet, a uskoro dolazi i kraj novog ciklusa, nestanak sveta kakvog danas poznajemo. Dok se divimo lepotama starih indijanskih gradova i maštamo o svetovima koje je progutala istorija i pohlepa osvajača, zaboravljamo da se osvrnemo na svet oko sebe kako bismo ga spasli od vlastitog uništavanja.

Izvor: Krstarica

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

247ae07eb2.jpg
(104.96 KB, 800x600)
2ja.jpg
(48.28 KB, 576x384)
3ja.jpg
(33.7 KB, 576x384)
4ja.jpg
(27.05 KB, 576x384)
5ja.jpg
(75.54 KB, 500x333)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 22:41:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.188 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.