Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tajkuni drže političare, mafija mlade fudbalere  (Pročitano 563 puta)
23. Dec 2007, 13:07:16
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Apple iPhone SE 2020
Goran Ješić čovek koji govori direktno
Tajkuni drže političare, mafija mlade fudbalere

Autor: Branislav Krivokapić | 23.12.2007 - 00:31


Fudbal se u Srbiji igra tako što danas ja vama dam da me pobedite, a vi to meni vratite posle godinu-dve. To znaju svi funkcioneri Fudbalskog saveza. I ja tu nisam rekao ništa novo. Samo sa ponovio da je car go, kaže za „Blic nedelje“ Goran Ješić, član Glavnog odbora DS i predsednik opštine Inđija i istoimenog fudbalskog kluba.

Predsednik FSS očekuje da iznesete konkretne argumente.
- Koje argumente? Ako su pohapšeni članovi uprave najtrofejnijeg kluba na Balkanu, ako policija proverava i drugi najveći klub na prostoru bivše SFRJ, ako je ubijen predsednik prošle godine najuticajnijeg fudbalskog kluba „Bežanija“, ako imate stalne afere, onda ne možete da pričate o regularnosti takmičenja. Naravno, to ne možete da dokažete, ali to svi znaju. I zato nema publike, a sve je manje i sponzora.
Zar utakmice nameštaju i Zvezda i Partizan?
- Pa oni su to i patentirali. Ali i pored toga i naša druga „Telekom“ liga jača je od hrvatske prve lige. Ali rezultati klubova i reprezentacije su drastično lošiji. Zato što oni igraju sve „zatvorene“ utakmice, a onda odigraju derbi pošteno. A to je malo jer igračima ne može da se tempira forma s nameštenim utakmicama. I onda dođe neki trećerazredni Groclin i izbaci Zvezdu koja je od njih 20 puta kvalitetnija.
Ako je tako u fudbalu, kako se tek nameštaju tenderi?
- Vi tender možete namestiti, ali ipak imate neku prismotru javnosti, pa se to nekako iskoriguje. A u fudbalu ne postoji nikakv prisustvo javnosti. Svugde je posle 5. oktobra 2000. bar nešto urađeno, a u fudbalu su stvari ostale netaknute. To je i dalje mesto gde se peru pare, a mladi igrači su u robovlasničkom odnosu sa kvazimenadžerima. I ta deca ne mogu nigde da odu jer su dužna nekim polumafijašima. I to znaju svi koji su glasali za Terzićev izveštaj koji izgleda kao slikovnica.
Da li ste se posle sednice čuli s Terzićem?
- Ja Zvezdana znam dugo, još iz vojske, i on se u principu složio sa mnom i hteo ja da se vidimo i da pričamo. I ja se nadam da ćemo se narednih dana videti. Ali fudbal nije problem 70 delegata. Fudbal je nacionalna stvar koja može da mobiliše mnogo mladih ljudi da ostave kafane, cigarete, drogu i da se bave sportom. Ali vi danas ne smete da pustite dete da ide na fudbalsku utakmicu jer niste sigurni da li će biti bačen suzavac i da li će doći do masovne tuče. Ja se nadam da će nakon ove intervencije policije stvari krenuti nabolje. Iako mislim da je akcija počela zbog napada na policajca, a da je u pitanju bio neki navijač, ništa se ne bi dogodilo. Ali važno je da to bude početak ozbiljne istrage u svim fudbalskim klubovima.
Da li je FK Inđiji nuđeno nameštanje?
- Mi smo prošle godine ispali iz lige, a imali smo šansi da kupimo utakmicu i da ostanemo. Ali mi ne igramo zato fudbal, već igramo zbog publike i zbog dece. Iako smo ispali iz lige, ostvarili smo 18.000 evra prihoda od prodatih ulaznica. I imali smo stalno pun stadion. Jer ljudi su znali da će gledati poštenu utakmicu.
Hoće li 3. februara biti lokalni izbori?
- Pojedini visoki funkcioneri DS rekli su mi da izgleda postoji ta šansa. A to je strašno. Jer neće biti predizborne kampanje. Izmenom Ustava i ukidanjem direktnog izbora gradonačelnika mi smo se već vratili 50 godina unazad. I sada ćemo na svim nivoima imati isključivo vlast političkih partija, što je katastrofalno jer nema personalne političke odgovornosti. Ovde su poslanici odgovorni samo šefovima svojih partija. Birate ih tako što glasate za Tadića, Nikolića, Koštunicu ili Dinkića. A onda oni odaberu ko će da bude poslanik, a ne vi kao građanin.
Da li je ideja o raspisivanju lokalnih izbora za 3. februar smišljena kao pomoć Borisu Tadiću u drugom krugu predsedničkih izbora?
- Ja se slažem da je od krucijalne važnosti da Boris Tadić pobedi na ovim izborima. Jer to znači da postoji realna šansa da on bude prvi predsednik Srbije koji će zakačiti našu zastavu pred sedištem EU u Briselu. Ali ne možete zbog toga dovoditi u pitanje demokratske procese u društvu. A mi te procese stalno guramo u drugi plan zbog nekih kratkoročnih političkih ciljeva. I ja se tu razlikujem od stavova nekih mojih kolega.
I DSS je nezadovoljan raspisivanjem predsedničkih izbora?
- DSS je klasična partija dvostrukih standarda. Oni su insistirali na usvajanju ustava koji je katastrofalno loš, to ne kažem ja, već sva stručna javnost, na kraju to je rekla i Venecijanska komisija. I sam referendum bio je vrlo problematičan. U Inđiji ni za vreme Miloševića nije pokraden ni jedan jedini glas, ali kod referenduma za ustav jeste. A mogli smo imati i preambulu da je Kosovo sastavni deo Srbije i napraviti dobar ustav. Ali oni su krenuli u to na jedan udbaški način, a mi smo, nažalost, prihvatili tu igru. I dobili smo ustavni zakon koji definiše raspisivanje izbora do kraja godine. E sad, taj isti DSS kaže: Znate šta, možda nije pravi momenat za izbore!
Može li Tadić do pobede bez njihove podrške?
- Svi ljudi koji su na terenu znaju koliko se DSS založio za Tadića u drugom krugu prošlih izbora. Apsolutno ništa. Borisu Tadiću nije neophodna njihova podrška, nije mu neophodna čak ni podrška DS i ja mislim da on i bez DS može da pobedi.
Proteklih meseci otvorena je tema monopolista? Šta vi o tome mislite?
- Mi nemamo instrumente za borbu protiv monopola. I same kaznene odredbe su tragikomične. Jer, kad podvučete crtu, shvatite da vam se isplati da platite kaznu i da i dalje nastavite da budete monopolista. Zato je Srbija u problemu sa stranim investicijama, a suštinu tih problema generišu upravo monopoli. Ja čak mislim da srpske integracije prema EU koče pojedinačni monopoli, nekoliko porodica ili kompanija koje upravljaju Srbijom i kojima nije u interesu da srpsko društvo bude deo EU jer to automatski znači da nema monopola.
Ali nije problem postojanja monopola, već to što ih mi kao društvo ne suzbijamo. Zašto? Odgovor je u načinu finansiranja političkih partija. Tek kada se donese pravi zakon o finansiranju političkih partija dobićemo objektivnu šansu da ukinemo monopole i demokratizujemo tržište. Pogledajte radikale koji se predstavljaju kao najčistiji, a najviše dobijaju od tih tajkuna. I zato nikad niste čuli ni jedan jedini kritički stav SRS-a prema „Delti“, „Inveju“, „Salfordu“, Milanu Beku... A i sve ostale partije su u toj priči. Zato je danas u Srbiji skupa hrana, zato je garderoba u „Zari“ od 20 do 100 odsto skuplja nego u drugim zemljama.
Prilično ste oštri. A „Delta siti“ je otvorio vaš prijatelj Božidar Đelić.
- Božidar Đelić je moj prijatelj, sjajan političar i ekonomista svetskog ranga. Ali u stranci je zbog njegovog pojavljivanja na otvaranju „Delta sitija“ bilo žestokih reakcija. Od običnih članova opštinskih odbora, do članova glavnog odbora. I bez obzira na njegovu najbolju nameru, mislim da mi sebi to nismo smeli da dozvolimo. Naročito zbog ponašanja Miškovića i njegovih napada na pojedine državne funkcionere nezavisnih regulatornih tela koja su u Srbiji ionako toliko slaba, da bi svi mi političari morali da ih štitimo. I niko te institucije ne brani. Zato je Božidar Đelić ustao u njihovu odbranu. Ne sme se dozvoliti nijednom pojedincu da ugrožava državne institucije.
Dragoljub Mićunović kaže da ga je veoma obradovalo kad je Boris Tadić rekao da Miroslav Mišković ne finansira DS. Da li i vi u to verujete?
- Ja ne znam ko finansira DS. Da znam, rekao bih vam, kao što kažem sve otvoreno. Ali znam da su se njih šest-sedam glavnih igrača prošle godine u ovo vreme, uoči parlamentarnih izbora, skupili i dogovorili da finansiraju svi sve.
U Šekspirovoj?
- Ne, na jednoj drugoj lokaciji.

Šest glavnih tajkuna finansira sve političke stranke. Nameštanje utakmica patentirali su Zvezda
i Partizan. Mladi igrači su robovi kvazimenadžera. Tadić pobeđuje
i bez podrške DSS

I fudbaleri na minimalcu
Kako izgleda plaćanje u fudbalu?
- Tako što se sve završava u kešu. Nema realnih transakcija. Za igrače bez ugovora zarade se uglavnom isplaćuju u kešu, bez zakonskih obaveza, bez socijalnog, zdravstvenog osiguranja. A onima koji imaju ugovor uplaćuju se minimalne zarade i doprinosi, a ostalo ide na ruke. I to se radi svuda - od našeg kluba pa nadalje.
n Saopšteno je da utaja poreza u 2007. iznosi 262 miliona evra. Izgleda da dobar deo toga potiče iz sporta?
- Ma ja mislim da oni sport uopšte nisu računali. Ni fudbalske, ni košarkaške klubove.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.