Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 06:02:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sve sto naucim zaboravim. :(  (Pročitano 16798 puta)
25. Jan 2012, 21:38:00
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 378
Browser
Chrome 16.0.912.75
Imam problem sa ucenjem...Dok ucim veoma lahko kupim informacije,jednom do 2 puta kad procitam manji tekst znam ga ponoviti identicno kao sto je napisano...Kada imam veci tekst da ucim inace podijelom na manje dijelove i tako naucim,i onda ponovim sve zajedno...Ali nakon samo 15 min,vise ne znam to da ponovim,kad pogleam u knjigu sjetim se par recenica i onda opet zaboravim....Znaci znam to samo kad ponovo procitam...Cim prodje vremena nemam pojma.... Valjda ste me razumili iako sam maksimalno iskomplikovao.. Smile Recite mi jel to do mene kao osobe,jel problem samnom ili jednostavno pogresno ucim ili grijesim u necemu....Ucio sam za jedan ispit imao 75 pitanja da naucim,i naucio sva pitanja i sva znao,cim je proslo sat vremena nista se vise ne sjecam....Izjeda me to... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0a2
mob
Sony xperia
Ogranicavas se vremenom. To jest, bolje receno, ucis za odredjeno vreme. Evo ti npr jedan eksperimenat koji je uradjen poodavno.

Sakupili su 3 grupe ucenika. Svima dali da nauce isti tekst. Prvoj grupi su rekli, pitace ih sutradan. Drugoj kroz nedelju dana. Trecoj nisu nista rekli.
Sutradan ispitali prvu grupu. Skoro 80% njih je ponovilo skoro do reci tekst.
Posle nedelju dana, prva grupa jedva 20% se secalo zbrda zdola tekst. Druga grupa iscepali, rasturili sa velikim procentom.
Nakon mesec dana su opet otisli. Prva grupa se secala kroz maglu, ono kao bilo o tome i tome nesto. Druga grupa slicno. Treca, koju nisu vremenski ogranicili, skoro 70% se secali.
Ostavili su ih i otisli. Posle godinu dana, samo iz trece grupe se secali oko 60% njih ono za ocenu 4-5.

Nemoj sebe vremenski ogranicavati treba mi za tad i tad. Koliko vidim iz post-a ti to bas radis. Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 378
OS
Windows XP
Browser
Chrome 16.0.912.75
Ma razumijem ja to sve,ali eto i da ucim kao prva grupa,ja se ni sutra nista ne sjecam,a navecer rectujem...I sutra kad dobijem pitanja ne znam da odg,ali kad pogledam u knjigu sjetim se svega....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Linux Ubuntu
Browser
Mozilla Firefox 3.6.23
mob
Nokia 
Moj mozak je to meni radio kad sam "sipala" mnoooogo informacija. Da li ucis nekoliko predmeta istovremeno/?
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
Nokia zvrr
Citat
Dok ucim veoma lahko kupim informacije,jednom do 2 puta kad procitam manji tekst znam ga ponoviti identicno kao sto je napisano...

Možda mi se čini, ali izgleda mi da imaš dobru kratkoročnu memoriju, pa se zato na nju oslanjaš dok čitaš i zato dobro upijaš informacije. Ali za dugotrajnije pamćenje, potrebno je i da razmišljaš o tom pročitanom, da se potrudiš da shvatiš zašto je tako kako je napisano u tekstu koji učiš. Nije dovoljno da samo identično reprodukuješ materijal, moraš ugraditi i sebe u učenje, odnosno učiti s razumijevanjem (jeste fraza nad frazama, ali je tačna).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 378
OS
Windows XP
Browser
Chrome 16.0.912.75
Moj mozak je to meni radio kad sam "sipala" mnoooogo informacija. Da li ucis nekoliko predmeta istovremeno/?

Ucim jedan predmet,i znaci naucim sve,dok ucim ja to sve znam izrecitovati ko pjesmicu,cim prodje 15 min postavi mi pitanje ja ne znam,dok ne pogledam u knjizi kako ide.... :S
Citat
Dok ucim veoma lahko kupim informacije,jednom do 2 puta kad procitam manji tekst znam ga ponoviti identicno kao sto je napisano...

Možda mi se čini, ali izgleda mi da imaš dobru kratkoročnu memoriju, pa se zato na nju oslanjaš dok čitaš i zato dobro upijaš informacije. Ali za dugotrajnije pamćenje, potrebno je i da razmišljaš o tom pročitanom, da se potrudiš da shvatiš zašto je tako kako je napisano u tekstu koji učiš. Nije dovoljno da samo identično reprodukuješ materijal, moraš ugraditi i sebe u učenje, odnosno učiti s razumijevanjem (jeste fraza nad frazama, ali je tačna).

Imam dobru kartkorocnu memoriju,ni ja sam ne znam kako ali sam mozak isprica ono sto sam procito i ako je veci tekst nakon samo jednog citanja ili dva....Ali dzabe meni to kad ja to zaboravim...Ma razumijem to za ucenje napamet,treba sa razumijevanjem,ali imam kolega na faxu koji nauce napamet i znaju to 2-3 dana,dovoljno dok poloze ispit,ali ja zaboravim nakon pola sata... :S
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Samsung 111111
Ti mislis da je ovo sto si postavio laganica pitanje Smiley Kao fata fak..sta da radim da postanem genije sa masom informacija u glavi Smiley
Da je moguce da ti lagani odgovor .. masa nasih ucenika bi imala prosek dobar 5,00...I bili bi zemlja sa najvise talenata u svemu XD

1.Prvo..nisi naveo sta ucis..Nije da nije bitno.Bitno je jako.
2.Nisi naveo kako ucis..vremenski.Svaki dan svaki osmi dan..Svaki pitaj kurac dan.

Ja sam iskreno stekao utisak da ti uzmes knjigu..predjes neki deo knjige ... I onda YUUhhhUUU zapamtio sam 90 posto gradiva.Pa predjes na naredni pasus..pa na naredni..pa na nardeni..
Pa to nije strip ?!
A znas sta je fora ?
Sto bi strip i zapamtio.Jer te intresuje,zanimljiv ti je.
Sto je i normalno.
E jel mozes da pretpostavis sta cu sad da ti kazem ??
Mozes XD
Mora da te interesuje to sto radis  Smile Nazalost.
Izaberi dva sata..U kome ces da ''ubedis'' sebe da te to interesuje (Ne mora nuzno da te interesuje).
I izaberi odredjeni materijal koji planiras da predjes,PAZLJIVO,za to vreme.Bez preskakanja,pritiska i gubitka vremena.
Poenta je da ti to shvatis,razumes,naucis,zamislis i na kraju kazes ili ispricas  Smile
Sad .. poenta je da prvo procitas celu knjigu polako..Nakon toga nadjes prioritet i sustinu.I naucis prioritet i sustinu.
Sledeca stvar..Ponavljanje je majka ucenja.Moras da obnavaljas.
Najvise se zaboravlja na pocetku.Sto znaci,intenzivno obnavljaj prbih par dana..Nakon toga povremeno.

Sledeca poenta je da ne bubas.Jer opterecujes svoj mozak bzvz.Doduse ako moras ili je takva situacija onda bubaj Smiley
Ali to ti je mnogo tezi izbor.(jedino ako studiras nesto,sto mora da se buba).
Na primer..ako ti dam da naucis paskalov zakon.
Ako bubas,verovatno ces definiciju zakona da ponovis sto puta i memorises na par dana.
Ako propratis skicu,poentu,formulu..Pokusas da zamislis,uporedis..duze ces da je pamtis..Bez da se mucis.Cim ti neko pomene paskalov zakon..tebe to odma asocira na nesto..i prisetis u startu.
Jos i bolje ako neke zakone provezbas kroz zadatke..Nema sanse da ti izleti.

Dakle poenta je da se ucenje uci.I da se to ne radi preko kurca jer moras (i ako nikom nije do toga..jos kad je nesto sto te ne interesuje.......) vec trebas da se udubis u to i nekako nateras (uveris) sebe da te to interesuje.
Redovno obnavljas..i ne bi trebalo da imas problema.
Jos lepse bi bilo,ako bi poceo redovno da ucis bar po malo,cisto da odrzavas kondiciju.
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Nisam mudar, samo tiho pricam

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 16.0.912.75
mob
Nokia 6220
Izvlaci teze na papir. Ne moraju biti ni recenice, mogu i dve tri reci koje te asociraju na sadrzaj. Ako nakon sto bacis pogled na papir mozes da se setis gradiva, znaci da si dobro naucio. Ako ne, znaci da samo ucis napamet, a samim tim i ne mozes da ocekujes da ti ostane u glavi dugo.
IP sačuvana
social share
Баш још једна бенефиција тренирања у јавности, поред очитих бенефиција по физичко здравље, је управо развијање курцобоље за мишљење других...
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
Imam problem sa ucenjem...Dok ucim veoma lahko kupim informacije,jednom do 2 puta kad procitam manji tekst znam ga ponoviti identicno kao sto je napisano...Kada imam veci tekst da ucim inace podijelom na manje dijelove i tako naucim,i onda ponovim sve zajedno...Ali nakon samo 15 min,vise ne znam to da ponovim,kad pogleam u knjigu sjetim se par recenica i onda opet zaboravim....Znaci znam to samo kad ponovo procitam...Cim prodje vremena nemam pojma.... Valjda ste me razumili iako sam maksimalno iskomplikovao.. Smile Recite mi jel to do mene kao osobe,jel problem samnom ili jednostavno pogresno ucim ili grijesim u necemu....Ucio sam za jedan ispit imao 75 pitanja da naucim,i naucio sva pitanja i sva znao,cim je proslo sat vremena nista se vise ne sjecam....Izjeda me to... Smile

Po ovome bih rekao da nisi neki tutuban koji ne moze da zapamti stvari i da stvarno znas kako se uci(znas da delis na delove radi lakseg pamcenja, znas da treba da obnavljas...) ali cini mi se da je problem u necemu drugome a to je: to znanje koje akumuliras treba i da ti se malo "slegne". Probaj da kada ucis onako bas dosta da odmoris malo pa tek onda da onako prelistas i obnovis nauceno pa vidi rezultate. Mnogi to ne znaju pa se uprpaju onako pred ispit kako uce dosta a nista ne znaju.  Smile
« Poslednja izmena: 26. Jan 2012, 01:48:13 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 378
OS
Windows XP
Browser
Chrome 16.0.912.75
Ti mislis da je ovo sto si postavio laganica pitanje Smiley Kao fata fak..sta da radim da postanem genije sa masom informacija u glavi Smiley
Da je moguce da ti lagani odgovor .. masa nasih ucenika bi imala prosek dobar 5,00...I bili bi zemlja sa najvise talenata u svemu XD

1.Prvo..nisi naveo sta ucis..Nije da nije bitno.Bitno je jako.
2.Nisi naveo kako ucis..vremenski.Svaki dan svaki osmi dan..Svaki pitaj kurac dan.

Ja sam iskreno stekao utisak da ti uzmes knjigu..predjes neki deo knjige ... I onda YUUhhhUUU zapamtio sam 90 posto gradiva.Pa predjes na naredni pasus..pa na naredni..pa na nardeni..
Pa to nije strip ?!
A znas sta je fora ?
Sto bi strip i zapamtio.Jer te intresuje,zanimljiv ti je.
Sto je i normalno.
E jel mozes da pretpostavis sta cu sad da ti kazem ??
Mozes XD
Mora da te interesuje to sto radis  Smile Nazalost.
Izaberi dva sata..U kome ces da ''ubedis'' sebe da te to interesuje (Ne mora nuzno da te interesuje).
I izaberi odredjeni materijal koji planiras da predjes,PAZLJIVO,za to vreme.Bez preskakanja,pritiska i gubitka vremena.
Poenta je da ti to shvatis,razumes,naucis,zamislis i na kraju kazes ili ispricas  Smile
Sad .. poenta je da prvo procitas celu knjigu polako..Nakon toga nadjes prioritet i sustinu.I naucis prioritet i sustinu.
Sledeca stvar..Ponavljanje je majka ucenja.Moras da obnavaljas.
Najvise se zaboravlja na pocetku.Sto znaci,intenzivno obnavljaj prbih par dana..Nakon toga povremeno.

Sledeca poenta je da ne bubas.Jer opterecujes svoj mozak bzvz.Doduse ako moras ili je takva situacija onda bubaj Smiley
Ali to ti je mnogo tezi izbor.(jedino ako studiras nesto,sto mora da se buba).
Na primer..ako ti dam da naucis paskalov zakon.
Ako bubas,verovatno ces definiciju zakona da ponovis sto puta i memorises na par dana.
Ako propratis skicu,poentu,formulu..Pokusas da zamislis,uporedis..duze ces da je pamtis..Bez da se mucis.Cim ti neko pomene paskalov zakon..tebe to odma asocira na nesto..i prisetis u startu.
Jos i bolje ako neke zakone provezbas kroz zadatke..Nema sanse da ti izleti.

Dakle poenta je da se ucenje uci.I da se to ne radi preko kurca jer moras (i ako nikom nije do toga..jos kad je nesto sto te ne interesuje.......) vec trebas da se udubis u to i nekako nateras (uveris) sebe da te to interesuje.
Redovno obnavljas..i ne bi trebalo da imas problema.
Jos lepse bi bilo,ako bi poceo redovno da ucis bar po malo,cisto da odrzavas kondiciju.

Eto ucim sociologiju..Poceo sam uciti 4 dana prije ispita,jer i nisam imao mnogo gradiva...Ucim tako sto ucim poglavlje po poglavlje,i iz svako poglavlje podijelim na dijelove,pa ucim po dijelovima,onda sve zajedno,pa probam ponoviti to sve zajedno....Dosta dobrih savjeta si dao...Nisam nikada ni gledo na netu nista u vezi ucenja,ovaj nacin ucenja sam skontao sam,i tako radim jos od osnovne...Ali sad sam malo proguglao,i stavrno je ovaj google cudo... Smile Mada i dalje stojim iza toga,da kad dodjem na ispit i dobijem pitanja ne mogu da se sjetim...Taj ispit sam danas imao iz sociologije,i dobio sam pitanje pozitivisticki pravac u sociologiji i August Kont...I nisam mogao da se sjetim gotovo nicega...Kad je se zavrsio iuspit pogledo sam u knjizi sam taj dio,nisam uopste citao,i znao sam odma sve izrecitovati,odma sam se svega sjetio.... :S
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 06:02:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.