Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poremećaji u ishrani opasni za mentalno zdravlje  (Pročitano 915 puta)
25. Apr 2005, 07:05:31
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Poremećaji u ishrani opasni
za mentalno zdravlje

Duševni poremećaj koji najčešće vodi u smrt nije depresija. Niti šizofrenija. To je poremećaj u ishrani. Naime, utvrđeno je da 20 odsto ljudi sa ovakvim zdravstvenim problemom podlegne svojoj bolesti. Kada se zna da više od 90 odsto žrtava bulimije (neodoljiva, "životinjska" glad), anoreksije (nemanje apetita ), kao i kombinacije ovih poremećaja čine tinejdžerke i žene u 20-im godinama, jasno je da bi mogućost da se njihova pojava predvidi bila od neprocenjivog značaja. A upravo na takvu mogućnost ukazuju istraživači s Univerziteta u Pitsburgu ( SAD ).

Oni kažu da su otkrili da je dve trećine osoba koje pate od poremećaja u ishrani iskusilo u određenom životnom periodu neku vrstu kliničke anksioznosti (strah; zabrinutost; opsednutost nekom idejom, osobom ili radnjom... ). Veliki broj tih ljudi, tačnije 42 odsto, imalo je takve teškoće u detinjstvu. Dakle, lekari bi ipak mogli da znaju ko je izložen velikom riziku da jednog dana potpuno izgubi želju za hranom, ili počne da jede sve na šta naiđe.

Psihijatar Volter Kej, koji je predvodio istraživače, ističe da njihovo otkriće pokazuje da bi pri lečenju poremećaja u ishrani morala da se leči i anaksioznost skrivena u pozadini. Kao i da bi blagovremeno lečenje anksioznosti moglo da spreči kasnije nevolje vezane za ishranu.

Inače, Kej i njegove kolege su ustanovili da su žene koje su učestvovale u njihovom istraživanju ostale preterano anksiozne i onda kada su se oporavile od poremećaja u ishrani. Simptomi straha od povreda, opšte anksioznosti i perfekcionizma bili su vidljivi čak i kod onih ispitanica čiju anksioznost pre toga nije registrovao nijedan lekar.

Istraživači iz Pitsburga napominju da je 20 odsto žena i muškaraca koji imaju poremećaj u ishrani nekada patilo od socijalne fobije, a 41 odsto od opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Imajući u vidu ovu drugu činjenicu, kao i to da opsesivno-kompulzivni poremećaj pogađa samo dva do tri odsto dece, ovi stručnjaci veruju da bi njegovo javljanje u detinjstvu moglo da bude prilično pouzdan znak da će kasnije doći i do problema sa ishranom. Dečju anksioznoznost svakako ne treba ignorisati ni iz jednog drugog razloga. Nju su eksperti nedavno označili kao faktor rizika kada je u pitanju depresija u nekim kasnijim godinama.
Prevela S. Prokić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.