Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 15:47:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sve o piluli za dan posle  (Pročitano 16002 puta)
05. Avg 2009, 15:20:21
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Pilula za dan posle služi kao zaštita od neželjene trudnoće najkasnije tri dana posle odnosa. Međutim, ne smete je koristiti kao zamenu za redovnu kontracepciju, već samo kao dopunu, upozoravaju lekari.



Neželjenu trudnoću možete da sprečite čak i ako ste imali nezaštićen seksualni odnos, to jest ukoliko ste zaboravili da popijete redovnu kontraceptivnu pilulu ili vam je kondom spao ili pukao. Rešenje za ovakve situacije predstavlja postkoitalna kontracepcija ili pilula za dan posle, koja se koristi u prvim satima i danima posle nezaštićenog odnosa.


 
Dopuna kontracepciji

Ovu pilulu, objašnjava dr Katarina Sedlecki, načelnica Republičkog centra za planiranje porodice pri Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupić“, ne smete da koristite kao zamenu za redovnu kontracepciju niti za planiranje porodice. Služi jedino kao dopuna redovnoj kontracepciji.
– Pilula se koristi jednokratno, najbolje u što kraćem roku nakon seksualnog odnosa. Da bi pilula bila efikasna, mora da se uzme najkasnije trećeg dana nakon nezaštićenog odnosa, koliko je maksimalno potrebno da bi jajna ćelija stigla do materične šupljine. Zato je važno da se pilula popije na vreme kako bi mogla da spreči začeće – objašnjava dr Sedlecki.

 
Ne koristite je često

Pilula za dan posle dosta je efikasna pošto se njenom primenom može sprečiti oko četiri petine neželjenih „slučajnih” trudnoća. Nakon uzimanja pilule ponekad dolazi do vanrednog krvarenja ili kašnjenja menstruacije do sedam dana. Lekari naglašavaju da pilula ne sme da se koristi često, najviše dva puta godišnje i da žena pre upotrebe treba da se konsultuje s ginekologom. Po završetku sledeće menstruacije, i ako ciklus izostane, trebalo bi obavezno otići na pregled kod lekara.
Kao mogući neželjeni efekti ove pilule mogu da se jave mučnina, glavobolja, promena raspoloženja, pa i povraćanje. Ukoliko do povraćanja dođe sat vremena od oduzimanja pilule, onda treba popiti još jednu.

 
Nova pilula u prodaji

Osim pilule „postinor”, koja je najzastupljenija kod nas, na našem tržištu nedavno se pojavila nova pilula za urgentnu kontracepciju „eskapel afterseks“ (escapelle aftersex) poznate mađarske farmaceutske kompanije „Rihter gedeon“ (Richter Gedeon). Prodaje se u većini apoteka, i to bez lekarskog recepta, i uzima se, kao i ostale pilule za ovu namenu, najkasnije 72 sata nakon nezaštićenog seksualnog odnosa. Što se ranije uzme, manja je šansa da dođe do neželjene trudnoće.
Pilula „eskapel afterseks“ deluje slično kao i pilule za redovnu oralnu kontracepciju, što znači da može da spreči ovulaciju, kao i usađivanje oplođene jajne ćelije u matericu.
– Važno je napomenuti da ova pilula ne može da prekine postojeću trudnoću. To je bitna informacija ženama koje su je koristile a nisu znale da su trudne ne treba da strahuju za plod – naglašava dr Sedlecki.


Mirni na odmoru

Tokom letnjeg perioda mnoge devojke uzimaju pilule za odlaganje menstruacije kako bi na moru mogle u potpunosti da uživaju u kupanju i sunčanju.
– Upotrebu ovih pilula treba planirati s ginekologom pre odlaska na odmor. Najbolje je da se s pilulama počne prvog dana menstruacije i da se odmah, bez pauze, nastavi s narednim pakovanjem. Zaštita od trudnoće počinje od prve uzete tablete i traje tokom celog perioda njihovog korišćenja – kaže dr Katarina Sedlecki.
Menstruacija može da se odloži i progesteronskim preparatima, sa čijom upotrebom treba početi nekoliko dana pre termina očekivane menstruacije, a zatim nastaviti s upotrebom do povratka s letovanja, obično 10–15 dana. Naravno, i o tome se treba dogovoriti s ginekologom.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 1800
Citat
Pilula za dan posle dosta je efikasna pošto se njenom primenom može sprečiti oko četiri petine neželjenih „slučajnih” trudnoća. Nakon uzimanja pilule ponekad dolazi do vanrednog krvarenja ili kašnjenja menstruacije do sedam dana. Lekari naglašavaju da pilula ne sme da se koristi često, najviše dva puta godišnje i da žena pre upotrebe treba da se konsultuje s ginekologom.

Au bre, teška neka hemija ako sme samo dva puta godišnje...  Smile

A i ovo 80% uspešnosti, nije uopšte siguran procenat. Mada, u krajnjoj nuždi, verovatno dobro dođe.
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
mob
Nokia the best
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
 
...kao i usađivanje oplođene jajne ćelije u matericu.

Gade mi se te pilule i spirale koje imaju abortivan učinak tj. sprječavaju usađivanje oplođene jajne stanice u maternicu.
Da samo spriječavaju začeće pa hajde, a ovako... Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 191
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Safari 2.0.172.39
mob
SonyEricsson xperia
Molim za pomoc!
Nasom velikom nepaznjom (mene i moje devojke) desilo to se da je ona morala uzeti Postinor 2 puta u kratkom vremenskom periodu, u intervalu od 7 dana. Znam da to nije nimlao dobro za njen organizam i zbog mnogo cega drugog, ali sta sad... Sad smo vec u problemu. I molim za pomoc i objasnjenje.

Posle prvog "incidenta" popila je 2 pilule i dobila menstruaciju. Za sedam dana kada smo ponovo "uprskali", popila je jos dve pilule(pakovanje) i dobila je ponovo menstruaciju. Citajuci na raznim forumima i u upustvu za Postinor ona je trebala dobiti menstruaciju na vreme (njoj to pada 30-og u mesecu redovno), medjutim, evo menstruacija kasni vec 12 dana, a po upustvu dozvoljeno kasnjenje je 7-10 dana. Poslednju menstruaciju pre odnosa je imala redovno, 30 juna.
Da li je moguce da se ciklus pomera 25-30 dana posle uzimanja zadnje tablete pa ona nije jos dobila redovnu menstruaciju ili nije dobila jer je popila tako jake hormone u vrlo kratkom periodu.
Citao sam sve forume, pa molim da mi odgovori neko sa slicnim iskustvom ili neko strucan, a da mi ne kopirate postove sa drugih foruma ako je to moguce.
Hvala! 
Dragan
« Poslednja izmena: 12. Avg 2009, 23:54:31 od anomalija »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
mob
Nokia the best
Citat
Molim za pomoc!

Neka ode kod ginekologa i neka kaze sta je uradila.
Ove lekove definitivno treba prodavati samo uz lekarski recept.

Citat
Nasom velikom nepaznjom (mene i moje devojke) desilo to se da je ona morala uzeti Postinor 2 puta u kratkom vremenskom periodu, u intervalu od 7 dana.

Aha, 'vasom' ali samo ona ugrozava zdravlje, pa samim tim izvodim zakljucak da je tebi sve jedno. Muskarac ne ide 'do kraja' greskom devojke, vec svojom greskom i neupotrebljavajuci kondom.

I da, ovde mozes malo pouciti sta ti najvise odgovara. Nesto od toga i primeni. Ti si kao sve procitao ali nista nisi ozbiljno shvatio.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64

Molim za pomoc!


Zaista morate da vodite racuna, nije ok da se "uprska" nekoliko puta za kratko vreme... decko, misli malo i na njeno zdravlje, a o njoj da i ne govorim... Strasno!... kao da zivimo u kamenom dobu!
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Hvala je Bogu

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 1210
Zastava obrenovac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson v 600i
Sine u apoteku kondom kupis stavis i ne mislis,ako vec ne koristis zastitu stavi kondom pre same ejakulacije, i bezbedno(ako te vec ne brine neka polna bolest nego samo tudrnoca) zavrsi sexualni odnos.Jeste skup kondom ali veruj mi mnogo je jeftinije od bebe,abortusa, ili njenog kasnijeg lecenja od raznih problema, zato sto si ti ispao magarac i nisi ga izvadio na vreme
IP sačuvana
social share
Au al ima smarača i debila pa to je strasno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Linux
Browser
Mozilla
mob
Nokia 1800
Za ubuduce:

Rece mi ortak da njegova devojka pije neke pilule na bazi bilja. Piju se jednom dnevno i nemaju nikakvih posledica po zrdavlje... Ako nekog zanima videcu kako se tacno zove ali verovatno znaju apotekari.

edit:

zaboravih da napomenem da je procenat uspesnosti 86% naspram 95% kod hormonskih pilula.
« Poslednja izmena: 13. Avg 2009, 13:22:03 od qcko »
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10766
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Molim za pomoc!
Nasom velikom nepaznjom (mene i moje devojke) desilo to se da je ona morala uzeti Postinor 2 puta u kratkom vremenskom periodu, u intervalu od 7 dana. Znam da to nije nimlao dobro za njen organizam i zbog mnogo cega drugog, ali sta sad... Sad smo vec u problemu. I molim za pomoc i objasnjenje.

Posle prvog "incidenta" popila je 2 pilule i dobila menstruaciju. Za sedam dana kada smo ponovo "uprskali", popila je jos dve pilule(pakovanje) i dobila je ponovo menstruaciju. Citajuci na raznim forumima i u upustvu za Postinor ona je trebala dobiti menstruaciju na vreme (njoj to pada 30-og u mesecu redovno), medjutim, evo menstruacija kasni vec 12 dana, a po upustvu dozvoljeno kasnjenje je 7-10 dana. Poslednju menstruaciju pre odnosa je imala redovno, 30 juna.
Da li je moguce da se ciklus pomera 25-30 dana posle uzimanja zadnje tablete pa ona nije jos dobila redovnu menstruaciju ili nije dobila jer je popila tako jake hormone u vrlo kratkom periodu.
Citao sam sve forume, pa molim da mi odgovori neko sa slicnim iskustvom ili neko strucan, a da mi ne kopirate postove sa drugih foruma ako je to moguce.
Hvala! 
Dragan


Devojka ti je u kratkom vremenskom roku "izbombardovala" organizam i vrlo verovatno napravila pometnju u hormonskom statusu, to je neka moja polustručna pretpostavka pošto nisam ginekolog...

Ne čitaj mnogo forume nego obavezno kod ginekologa da se sve to proveri i neka devojka doktoru sve ispriča...  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 15:47:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.