Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 01:27:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sve o aritmijama  (Pročitano 6178 puta)
19. Dec 2005, 12:03:06
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Sve o aritmijama

Ljudsko srce kod odraslih se normalno kontrahuje svakog minuta oko 72 do 75 puta. U srcu postoje posebni sistemi koji služe da se u pravilnim vremenskim razmacima javljaju impulsi koji se sprovode kroz srce i omogućavaju normalan srčani rad. Onog momenta kada taj sistem ne funkcioniše kako treba ili se van njega javljaju impulsi, dolazi do raznih poremećaja srčanog rada. Mnoge i česte bolesti srca nastaju upravo zbog toga.

Poremećaj normalnog rada srca nazivamo aritmija. Kada srce počne da kuca brže i broj otkucaja bude oko 100 u minuti, radi se o ubrzanom radu srca (tahikardiji), a ako je taj broj ispod 60 otkucaja u minuti radi se bradikradiji ili usporenom radu srca. Ubrzan rad srca se normalno javlja prilikom dodatne fizičke aktivnosti (trčanje, brže hodanje uz stepenice), psihičke napetosti - straha, kod povišene telesne temperature, ali i kod oboljenja srčanog mišića, srčanih zalizaka, oboljenja srčane kese kao i kod oboljenja drugih organa/hipertireoze pojačanog rada štitaste žljezde, malokrvosti.

Važno je napomenuti da usporen rad srca može da se javi kao posledica jače aktivnosti vagusa koji usporava rad srca, ali i kod utreniranih sportista jer njihovo srce je veće i jače i u jednom minutu može da istisne veće količine krvi. Usporen rad srca sa dužim pauzama u radu kod starijih ljudi dovodi do kratkotrajnih nesvestica i potrebe da se ugradi trajni veštački srčani vodič, tzv. pejsmejker.

Treba imati u vidu i da se često aritmije javljaju i u zdravom srcu kod oboljenja drugih organa kao što je hijatus hernija - kada želudac prelazi u grudni koš, udara i gura srce. Ove aritmije se u tom slučaju otklanjaju operacijom hernije. Aritmije se javljaju i kod priraslica srčane opne, takozvanih adhezija. Poremećaj srčanog ritma može da se javi i kod virusnih infekcija i prehlada i to u vidu preskoka - ekstrasistola, koje budu pojedinačne i u serijama.

Najozbiljniji poremećaji srčanog ritma se javljaju kod akutnog srčanog infarkta kada pacijenta životno ugrožavaju, a prekida ih električni udar.

Uz nepravilan rad srca mogu da se jave i druge tegobe: nesvestica, vrtoglavica, strah od postojećeg stanja, sa osećajem snažnog lupanja srca ili usporenog rada srca, a ponekad i gubitkom svesti. Međutim, većina aritmija ne mora da pokaže simptome, iako to stanje može da bude dramatično za pacijenta, a ponekad i za bližu okolinu.

Dijagnoza se uspostavlja najčešće na osnovu kliničke slike odnosno, tegoba koje pacijent ima. Dijagnozu uspostavlja lekar kardiolog koji daje predlog da se urade sledeće dijagnostičke metode:
- snimanje srca elektrokardiogramom (EKG)
- 24 sata snimanja srca preko holter EKG,
- ultrazvuk srca
- test opterećenjem
- gastroskopija i ultrazvuk trbuha
- rendgen pluća i srca

Lečenje ovog poremećaja često nije jednostavno i izbor terapije zavisi i od tegoba koje pacijent ima, njegovog opšteg stanja i vrste aritmija.
Lečenje:
Primena medikamenata je najčešći vid lečenja i danas postoje razne grupe lekova (antiaritmika) sa različitim mehanizmom delovanja:
- Elektrostimulacija - pejsmejker
- Ponekada i hirurški zahvat

Treba napomenuti da se kod nekih vrsta aritmija ne primenjuje lečenje nego se samo prati.
Kako su aritmije i srčani blok često simptomi neke druge bolesti, veoma je važno da se sprovede pravilna dijagnostika i pronađe uzrok nastanka poremećaja rada srca a zatim pristup lečenju.


Izvor: Glas Javnosti \ Dr Ksenija Maid
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 01:27:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.