Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 09:30:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sv. Arhangel Mihajlo - Arandjelovdan  (Pročitano 9764 puta)
20. Nov 2013, 22:35:35
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Društvo 14:46, 20.11.2013.

ŽIVI SVETAC: SPC i vernici slave Aranđelovdan

Verovanje kaže da taj anđeo nije umro i da i dalje po potrebi silazi među ljude, na zemlju - kao putnik ili prosjak
SPC, vernici, slava, Aranđelovdan

BEOGRAD - Srpska pravoslavna crkva sutra slavi Sabor svetog Arhangela Mihaila, u narodu poznat kao Aranđelovdan, što je vrlo česta slava.



Po crkvenom predanju, anđeo Mihailo je prvi stupio u borbu sa zlim duhom i to ime po crkvenom tumačenju označava "onog koji je kao Bog". Na grčkom jeziku reč "arhi" znači glavni, prvi, a "angelos" znači vesnik, anđeo.

Verovanje kaže da taj anđeo nije umro i da i dalje po potrebi silazi među ljude, na zemlju - kao putnik ili prosjak. Arhanđel Mihailo je, prema verovanju, "živi svetac". Veruje se da je Aranđelovdan kao slava, po broju vernika na drugom mestu, posle svetog Nikole.
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini

Dan svetog arhangela Mihaila i ono što (ne) znamo o njemu



Uoči Aranđelovdana 2012. godine

Već duži niz godina imam isti problem sa ljudima, sa kojima se, doduše, nikada i ne raspravljam, koji ne znaju ništa ni o veri ni o običajima a misle da znaju štošta… Istina, ne znam ni ja mnogo pa smo unekoliko slični… Ipak, razlikujemo se u poimanju slave, vere i crkve.

Moje poimanje gorenavedenog je često drugačije ali je, verujem u to, suštinski ispravno. Tako krsnu slavu doživljavam kao dan posvećen svecu zaštitniku familije… A koji je to svetac?

Za one koji misle „da im je slava “sveti arenđelovdan“ ili za one koji pak misle da se tog dana slavi “sveti Aranđel”, objasnih maločas u naslovu. Dakle:
Sabor Svetog Arhangela Mihaila
ARANĐELOVDAN
21/8. novembar

 

Aranđelovdan je dan koji je crkva posvetila u slavu svih anđela i prvog među njima, svetog arhangela Mihaila.

Anđeli (anđeo je  grčka reč i znači vesnik) su duhovna, bestelesna bića, izvršavaju Božji promisao, ima ih veoma mnogo i, prema hijerarhiji, podeljeni su u devet rangova ili činova. Anđeli se na ikonama uvek  slikaju  u ljudskom obliku kao mladi ljudi. Oni nemaju telesnih želja i briga kao ljudi pa večno ostaju mladi i lepi, a pošto lete gde ih Bog pošalje, na ikoni im se slikaju i krila. Svaki čovek  na dan krštenja dobije svog anđela, koji se naziva anđeo mirni, verni učitelj, čuvar duša i tela. Ti anđeli čuvaju čoveku život i zdravlje i paze da čovek, zbog svog neznanja i  nesmotrenosti ne napravi kakvu pogrešku. Obučeni su u belu odeću, plaštove, u znak čistote i  nevinosti. Najviši među anđelima su sedmorica arhanđela, među kojima je Mihailo, koji ima još i titulu arhistratiga, a po kojem je ovaj praznik dobio ime.

Na ikonama se arhangel Mihailo predstavlja sa krilima, u vojvodskoj odeždi, kao borac, sa mačem u jednoj i kantarom u drugoj ruci, jer, prema narodnom verovanju, on u času smrti uzima ljudsku dušu. Ovaj praznik ustanovljen je u četvrtom veku nove ere. Arhangel Mihailo, zaštitnik loze Nemanjića, jedna je od svetaca koji uživa veliko poštovanje  u našem narodu.



St Michael Archangel by Guido Reni

 Vas, vođe nebeskih vojski, mi nedostojni uvek molimo, da nas zaštitite svojim molitvama, kao zaklonom krila svoje bestelesne slave, čuvajući nas koji pred vama padamo i usrdno vapijemo: izbavite nas od beda kao vođe nebeskih sila.

[TROPAR, glas 4.]

Od davnina ljudi su praznovali anđele Božije, ali se često to izopačilo u njihovo obožavanje. Jeretici su ih ponekad tumačili kao bogove ili ih pak smatrali stvoriteljima čitavog vidljivog sveta. Na 4-5 godina pre Prvog vaseljenskog sabora održan je Laodikijski pomesni sabor i, svojim 35. pravilom, ustanovio ispravno poštovanje anđela. U vreme rimskog pape Silvestra i aleksandrijskog patrijarha Aleksandra ustanovljen je ovaj praznik arhistratiga Mihaila i ostalih sila nebeskih u novembru. Zašto baš u novembru? Novembar je zapravo deveti mesec od meseca marta, koji se smatra trenutkom stvaranja sveta. A deveti mesec posle marta uzet je zbog devet anđelskih činova koji su najpre stvoreni.

Sveti Dionisije Areopagit, učenik apostola Pavla, opisao je ovih devet činova u knjizi “O nebesnoj Jerarhiji”. U toj strogoj anđelskoj hijerarhiji, vojvoda anđelske vojske je arhistratig Mihail, jer je svojim delovanjem spasao mnoge anđele otpale od Boga, koje je Lucifer povukao sa sobom u propast. Među anđelima vlada savršena jednodušnost i stroga hijerarhija u poslušnosti nižih činova prema višim, a sveukupno svetoj Božijoj volji.

Svaki narod ima svog anđela hranitelja, a osim toga i svaki hrišćanin ima svoga anđela hranitelja. Treba se uvek sećati da ma šta mi činili, javno ili tajno, činimo u prisustvu svoga anđela hranitelja. A na dan Strašnoga Suda sabraće se mnoštvo anđela nebesnih svetih oko prestola Hristova, i pred svima njima objaviće se dela, reči i pomisli svakoga čoveka.

Da anđeli Božji neprekidno opšte sa ovim svetom, o tome svedoči Sv. pismo jasno i nepobitno. Koje iz Svetoga pisma, koje iz Svetoga predanja, Crkva pravoslavna doznala je imena sedmorice načalnika angelskih sila, i to: Mihaila, Gavrila, Rafaila, Urila, Salatila, Jegudila, Varahila (uz to neki spominju i osmog – Jeremila).

Mihail na jevrejskom jeziku znači: ko je kao Bog ili ko je ravan Bogu ? Sv. Mihail izobražava se još od prvih vremena hrišćanskih kao vojvoda, koji u desnoj ruci drži koplje, kojim potire Lucifera, satanu, a u levoj palmovu zelenu grančicu. Na vrh koplja ima platnenu traku sa crvenim krstom. Arhanđeo Mihail smatra se naročito čuvarem vere pravoslavne i borcem protiv jeresi verskih.

Sv. Gavrilo znači – muž Božiji ili krepost Božija. On je blagovestitelj tajni Božjih, naročito tajne bogoovaploćenja, i svih ostalih tajni, koje s onom stoje u vezi. Izobražava se: u desnoj ruci drži fenjer sa zapaljenom svećom unutra, a u levoj ogledalo od zelenog kamena jaspisa. Ogledalo označava premudrost Božiju, kao tajnu skrivenu.

Sv. Rafailo znači – isceljenje Božije, ili Bog iscelitelj (Tov. 3,17; 25,15). Izobražava se: desnom rukom vodi Toviju, koji nosi ribu uhvaćenu u reci Tigru, a u levoj drži lekarski alabastar.

Sv. Uril - oganj ili svetlost Božija (3. Jezdra 5,16). Izobražava se sa licem i očima pognutim, a ruke držeći na prsima kao na molitvi.

Sv. Jegudil – svetitelj Boga. Izobražava se: u desnoj ruci drži venac zlatan, a u levoj trostruki bič.

Sv. Varahil – blagoslov Božiji. Izobražava se: nosi u nedrima ruže bele.

Jeremil – uzvišenje Božije (3. Jezdra 4,36). Poštuje se kao vnušitelj i pobuditelj uzvišenih pomisli, koje čoveka uzdižu k Bogu.
« Poslednja izmena: 20. Nov 2013, 22:39:45 od Arijada »
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Sony xperia
Danas je Aranđelovdan: Arhanđel Mihailo je "živi svetac", po potrebi i danas silazi među ljude

Srpska pravoslavna crkva danas slavi Sabor svetog Arhangela Mihaila, u narodu poznat kao Aranđelovdan, što je vrlo česta slava.



Po crkvenom predanju, andjeo Mihailo je prvi stupio u borbu sa zlim duhom i to ime po crkvenom tumačenju označava "onog koji je kao Bog". Na grčkom jeziku reč "arhi" znači glavni, prvi, a "angelos" znači vesnik, anđeo.

Verovanje kaže da taj anđeo nije umro i da i dalje po potrebi silazi među ljude, na zemlju - kao putnik ili prosjak. Arhanđel Mihailo je, prema verovanju, "živi svetac".

Crkva procenjuje da je Aranđelovdan kao slava, po broju vernika na drugom mestu, posle svetog Nikole. 

Preuzeto sa ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
U ime daljeg tamanjena zloduha u svim oblicima i u slavu vojske Bozje i arhangela Mihajla nebeskog vojskovodje

srecna Slava svima koji je slave Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia Luvmya 520
Već duži niz godina imam isti problem sa ljudima, sa kojima se, doduše, nikada i ne raspravljam, koji ne znaju ništa ni o veri ni o običajima a misle da znaju štošta… Istina, ne znam ni ja mnogo pa smo unekoliko slični… Ipak, razlikujemo se u poimanju slave, vere i crkve.
Ako ti samo verujes u bajke o Mihajlu koje si cula od nekog ko bajke prenosi na druge, onda niko nema razlog da se raspravlja sa tobom.

Sa druge strane imamo neoborive cinjenice da se " arhandjel Mihajlo " originalno pojavljuje u prorocanstvu
proroka Danila ( Danilo 12 ) o " poslednjim danima " covecanstva ( koje poznajemo ) sto je kopirano u
knjizi Otkrivenje takodje glava 12. ( pominjanje " arhandjela Mihajla " imamo i u Judinoj poslanici, koju cini jedna jedina glava, ali sve u kontekstu originalnog Danilovog prorocanstva. )

Znaci samo u masti " hriscana " se " arhandjel Mihajlo pojavljuje po potrebi  ".
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Već duži niz godina imam isti problem sa ljudima, sa kojima se, doduše, nikada i ne raspravljam, koji ne znaju ništa ni o veri ni o običajima a misle da znaju štošta… Istina, ne znam ni ja mnogo pa smo unekoliko slični… Ipak, razlikujemo se u poimanju slave, vere i crkve.
Ako ti samo verujes u bajke o Mihajlu koje si cula od nekog ko bajke prenosi na druge, onda niko nema razlog da se raspravlja sa tobom.

Sa druge strane imamo neoborive cinjenice da se " arhandjel Mihajlo " originalno pojavljuje u prorocanstvu
proroka Danila ( Danilo 12 ) o " poslednjim danima " covecanstva ( koje poznajemo ) sto je kopirano u
knjizi Otkrivenje takodje glava 12. ( pominjanje " arhandjela Mihajla " imamo i u Judinoj poslanici, koju cini jedna jedina glava, ali sve u kontekstu originalnog Danilovog prorocanstva. )




Ja sam ti vec par puta rekla da verujem u bajke i sta ti imas protiv toga? Pusti me da verujem, meni je lepo i pronalazim sustinu u njima.

Citat
Znaci samo u masti " hriscana " se " arhandjel Mihajlo pojavljuje po potrebi  ".

Da, vidis, ziva istna...i meni se pojavio. Cak sam citala pismo koje u zivotu nisam videla i nisam mogla da izguglam znacenje. Glupi gugl....
Samo ne znam kako da ti objasnim kad nemam cvrst argumet  Smile

edit: e, ima jedna susta tajna - nece da se pojavi nikome ko u ne veruje u bajke  Smile
« Poslednja izmena: 21. Nov 2013, 13:16:06 od Arijada »
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia Luvmya 520
Ja sam ti vec par puta rekla da verujem u bajke i sta ti imas protiv toga? Pusti me da verujem, meni je lepo i pronalazim sustinu u njima.
Nazalost to uopste nije tako, i ovaj post je neoboriv dokaz da ti nemas " verovanje u bajke ", nego tvrdis
da su one stvarnost vec u sledecoj recenici.

Citat
Da, vidis, ziva istna...i meni se pojavio. Cak sam citala pismo koje u zivotu nisam videla i nisam mogla da izguglam znacenje. Glupi gugl....
Samo ne znam kako da ti objasnim kad nemam cvrst argumet  Smile

edit: e, ima jedna susta tajna - nece da se pojavi nikome ko u ne veruje u bajke  Smile
Istina je rec o onome sto postoji, kada " andjeli koji se spustaju na Zemlju budu postojali ", kao sto postoje ljudi koji se na zemlju spustaju padobranom u procesu za koji znamo kako se desio, onda ce to
sto ti govoris biti istina.
Za sada je situacija koju ti opisujes jedino poznata kao efekat koji proizvodi neki od halucinogenicnih supstanci
kada ga covek konzumira.
Ja ne poricem istinitost tvog iskustva samo ti objasnjavam sta su neophodni parametri koji reci cine istinom.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Po tebi treba da ocekujem andjela sa padobranom, da se spusti, zazvoni na vrata i kaze "dobar dan, ja sam andjeo"? I jos ako ga vidi par ljudi, onda je to istina?
Znaci stvarno...imas li neki bolji argument?

Kontradiktornost tvojih izjava je uvek ispoljavana nesmanjenom zestinom - prvo kazes da je potrebno konzumirati haluciodna sredstva zarad nekih iskustava (jer mislis da su kreacija mozga) a onda kazes da ne porices istinitost mog iskaza. Hajde molim te, dogovori se, ili porices ili ne.

E vidis, vera je upravo ta sila koja ne trazi dokaze jer onda ne bi bila vera. A mozes da letis i bez padobrana  Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 17.0
Ajfil,

ja mislim da ovo nije tema za raspravljanje.

Ljudi uzivaju u svojoj slavi i to je to.

Nisam vjernik al nije u redu da ovu temu diramo i negativno komentarisemo.

(modovi pls)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Sony xperia
Da Slagvort. Upravo sam se spremao da slicno napisem.

Ajmo ljudi, imate vec temu gde ste krenuli s tim stvarima. Ne razvodnjavajte. Pustite ljude neka slave i uzivaju.

Zivi bili. Srecna slava onima koji slave.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 09:30:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.