Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Jul 2025, 13:00:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Superkompjuter na noktu  (Pročitano 543 puta)
19. Feb 2007, 22:11:47
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Apple iPhone 6s
Superkompjuter na noktu
Čip obavlja bilion računskih radnji u sekundi (terabajt) sa 80 jezgara natrpanih na komadić silicijuma koji staje na vrh prsta!

Superkompjuter na jednom čipu, to je dostignuće „Intelovih” stručnjaka. I to prvi na svetu koji se programira (programabilni)!

Na komadiću silicijuma veličine ljudskog nokta u 80 jezgara sabili su moć današnjeg veoma moćnog računara.

Drugim rečima, postigli su da sa 80 jezgara obavlja jedan bilion ili 1012 računskih radnji (s pokretnim zarezom) u sekundi, s propusnom moći između jezgara od 1,6 biliona bitova u sekundi, što je snaga koja se predviđa za buduće lične računare i servere. I tako su najavili doba digitalnih računaljki od jednog terabajta naviše – tera era.

Umesto uvećanja učestanosti (takta), izabrana je dogradnja jezgara.

Procenjuje se da će takve mašine u skoroj budućnosti uveliko biti na raspolaganju za pretraživanje Interneta – najvećma za obrazovne i poslovne potrebe (naučno oponašanje, zamašni proračuni, zahtevni grafički prikazi), svejedno da li su u obliku prenosnih ili stonih. Takav čip se sastoji od sto miliona tranzistora, a svako jezgro sadrži petoulazne usmerivače (router) za poruke. Jezgra su povezana u dvodimenzionalnu okičastu mrežu u koju se mogu utkati nova.

Kakva je to dobit za korisnika?

Sve što se doskora smatralo naučnom uobraziljom upečatljivo dočaranom u „Zvezdanim stazama”. Da nabrojimo najbitnije: veštačka inteligencija, video-opštenje istog trena (bez zadrške), igrice verne stvarnim prikazima, kopanje po multimedijalnim podacima (u vidu napisa, zvuka i slike) i razumevanje izgovorenog u času dok to slušate.

Istraživači u ovoj kompaniji naveliko ispituju čipove koji će prenositi podatke od čipa čipa do čipa i od čipa do računara, s ciljem da osmisle programe koji će umnožiti snagu svakog jezgra. Za tu svrhu valjalo je osmisliti nov postupak izrade na silicijumu, veze veoma širokog opsega i malu potrošnju struje.

Očigledno je to prekretnica ili međaš u dolazećem paralelnom i višeprocesorskom računarstvu, namenjenom podjednakom ispunjenju potreba na poslu i kod kuće.

Granica od jednog terabajta (bilion bajtova) prvi put je domašena 1996. godine sa superkompjuterom ASCI Red koji je postavljen u Nacionalnoj laboratoriji Sandija. Grdosija je zapremala više od 600 kvadratnih metara površine, a bila je sastavljena od deset hiljada procesora Pentium Pro koji su trošili 500 kilovata električne energije. Ista brzina u obradi podataka postignuta je novim čipom s više jezgara koji staje na vrh prsta! I za to vreme utroši samo 62 vata struje, što je mera mnogih sadašnjih jednojezgarskih procesora.

Spolja gledano, izrada podseća na ređanje ili uklapanje pločica ili crepića, od kojih svaka predstavlja jedno jezgro, a to je ostvareno zahvaljujući novim i čvrstim materijalima. Ovo će utrti stazu višejezgarskim procesorima s milijardama tranzistora s kudikamo većim  učinkom.

Na svojevrstan način ovi čipovi dočaravaju mrežu na čipu, ustrojstvo koje omogućuje veoma brz protok podataka između jezgara (bilion i više bitova u sekundi)! Istovremeno je primenjeno poboljšanje kojim se strujom snabdeva svako jezgro ponaosob (uključuje se i isključuje po želji), što je urodilo većom nezavisnošću, manjim trošenjem i boljom iskorišćenošću.
Sledeća istraživanja usmeriće se na dodavanje trodimenzionalne memorije čipu.
Stanko Stojiljković

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Jul 2025, 13:00:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.