Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šunka, salama i viršle nisu za decu  (Pročitano 1858 puta)
24. Avg 2009, 12:54:20
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Roditelji ne bi trebalo da deci spremaju sendviče sa šunkom za užinu, upozorava Svetski fond za istraživanje raka (WCRF), već bi trebalo da ona od najranijih dana steknu naviku da izbegavaju mesne prerađevine kao što su šunka, salama, viršle i slanina.

WCFR ukazuje da postoje ubedljivi dokazi da mesne prerađevine povećavaju rizik obolevanja od raka creva. Mada nije bilo istraživanja uticaja konzumiranja mesnih prerađevina na zdravlje deca, dokazi koji postoje o štetnosti te hrane za odrasle su dovoljno ubedljivi, naglašavaju u WCFR, a prenosi britanski "Indipendent".

Marni Krejz, direktor za eduikaciju dece WCRF-a, ističe da je konzumiranje mesnih prerađevina i samo jednom svakog dana isuviše za decu i da bi ona morala da shvate da je to hrana kojom se mogu samo povremeno "počastiti", ukoliko je uopšte jedu.

Roditeljima se, takođe, savetuju da izbegavaju da deci daju premasnu ili suviše kaloričnu hranu, kao i slatka pića jer ona podstiču taloženje kilograma i gojaznost u odraslom domu, koja se dovodi u vezu sa rakom.

Marni Krejz napominje da dečije užine obroci koje je lako kontrolisati čak i kada roditelji nemaju previše vremena da se time bave. Na primer, stavljanjem neke salate u sendvič, užina postaje jedan od obroka koji zadovoljavaju preporuku da dete svakodnevno pojede pet porcija voća i povrća.

Još jednu porciju ovih namirnica moglo bi da predstavlja i malo pakovanje voćnog soka umesto nekog nezdravog gaziranog napitka.

U ishrani dece preporučuje se i neprerađena piletina, riba i niskokaloričan sir.

Stručnjaci procenjuju da bi u Britaniji moglo da se spreči 3.700 slučajeva raka creva godišnje kad bi svi jeli samo 70 grama manje mesnih prerađevina nedeljno - ili tri režnja slanine.

WCRF preporučuje i ograničenje unosa crvenog mesa na 500 grama (kuvanog) nedeljno.



Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.