Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 14:47:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sunčevi zraci zameniće ugalj  (Pročitano 911 puta)
05. Avg 2007, 00:10:48
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Apple iPhone 6s
Sunčevi zraci zameniće ugalj
Autor: | 05.08.2007 - 00:01


Dok svet traga za novim načinima za proizvodnju energije bez korišćenja fosilnih goriva - raste i interes za solarnu energiju. Jedna od institucija koje se intenzivno bave eksperimentima radi efikasnijeg korišćenja solarne energije je i Nacionalna laboratorija "Sandia", u Alburkerkiju u Nju Meksiku.
Mnogi vezuju solarnu energiju za jednostavne solarne panele za zagrevanje vode i za korišćenje takozvanih fotovoltinih ćelija za proizvodnju malih količina električne energije za potrebe domaćinstava. Međutim, u laboratoriji "Sandia" istraživači se bave velikim projektima koji bi mogli da zamene elektrane na ugalj i prirodni gas. Jedna od tehnologija koje najviše obećavaju je takozvani parabolični solarni kolektor, koji usmerava solarnu energiju u cilju zagrevanja gasa. To je jednostavan uređaj koji je pre gotovo 200 godina izumeo škotski pronalazač Robert Sterling.
Kompanija pod nazivom "Sterling energetski sistemi" sada razvija parabolični kolektor zajedno s istraživačima laboratorije "Sandia". Njen predsednik Brus Ozborn objašnjava kako taj uređaj funkcioniše.
"Kad zagrevate gas on pokreće zamajac koji zatim pokreće generator za proizvodnju električne energije. Prema tome, Sterlingov uređaj je vrlo jednostavna i efikasna naprava koja pretvara toplotnu u električnu energiju."
Toplota koja pokreće uređaj potiče od ogledala koja usmeravaju sunčeve zrake na jednu tačku. Sistem ogledala kontrolišu kompjuteri koji prate kretanje sunca tokom dana. Ozborn se nada da će ova tehnologija jednog dana smanjiti korišćenje fosilnih goriva, poput uglja, od kojeg se danas dobija oko polovina električne struje u SAD:
"Mislim da će se, kako budu rasle potrebe za energijom, povećavati i udeo solarne energije kao energetskog izvora".
Ozbornova kompanija već ima dve elektrane na solarnu energiju na jugozapadu SAD.
"To su veliki objekti koji proizvode oko četiri milijarde kilovat-časova, što smanjuje emisije gasova staklene bašte za oko četiri miliona tona", kaže Ozborn.
Drugi uređaj na kojem rade istraživači laboratorije "Sandia" je specijalno zakrivljeno ogledalo putem kojeg se solarna energija koristi za zagrevanje ulja. Menadžer ovog projekta Tim Mos objašnjava:
"Ulje se zagreva do maksimalne temperature od oko 400 stepeni Celzijusa. Ono se zatim koristi da putem mreže cevi zagreva vodu koja se pretvara u paru i zatim koristi za pokretanje klasičnih parnih turbina za proizvodnju električne energije".
Istraživači su otkrili da mogu da poboljšaju efikasnost ovog uređaja time što će pažljivo uskladiti položaj ogledala kako bi se što više toplote usmerilo ka cevima s uljem. Povećana efikasnost solarnih uređaja doprinosi da oni uspešno konkurišu tradicionalnim energetskim izvorima. Tim Mos smatra da ovaj uređaj ima jednu važnu prednost u odnosu na Sterlingovu napravu:
"Pošto koristimo ulje, dakle tečnost, možemo da sačuvamo toplotu te tečnosti preko noći tako da možemo da proizvodimo struju i kada sunce ne sija".
Mada se ove tehnologije već koriste u nekim delovima sveta, istraživači se nadaju da će njihovo usavršavanje doprineti još većoj upotrebi solarne, dakle čiste, energije u budućnosti.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 14:47:11
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.