Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 02:10:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sunčeva kugla boja  (Pročitano 906 puta)
23. Mar 2007, 14:21:45
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Sunčeva kugla boja


Solarna baklja u kromosferi, koju je snimio Hinode

NASA je objavila fascinantne filmiće intenzivne aktivnosti na neočekivanom mjestu na Suncu, a slike nam je na Zemlju posredovao svemirski teleskop smješten na japanskoj letjelici Hinode. Video!

Sunčeve baklje u kromosferi:

YouTube1

YouTube2

Filmići su zaista fenomenalni: magnetski vrtlog velik gotovo kao Zemlja, juri preko monitora, uvrće se i preokreće da bi na kraju eruptirao u veličanstvenoj Sunčevoj baklji. Hinode je taj fascinantni događaj zabilježio 12. siječnja ove godine.

"Skoro sam ispao iz stolice", priznao je solarni fizičar John Davis iz Svemirskog centra Marshall.

Davis je NASA-in projektni znanstvenik za Hinode, što na japanskom znači Izlazak Sunca. Letjelica je lansirana u rujnu prošle godine iz japanskog Svemirskog centra Uchinoura na misiju koja treba izbliza proučiti Sunčeve pjege i baklje.

Hinode je zajednička misija koju vodi japanska svemirska agencija (JAXA), a u nju su uključene i svemirske agencije iz SAD-a, Velike Britanije i Europe.

Njegova tri primarna instrumenta – solarni optički teleskop, rendgenski teleskop i ekstremni ultraljubičasti spektrometar – promatraju različite slojeve Sunčeve atmosfere, od vidljive površine do korone, vanjskog dijela atmosfere koja se proteže prema unutrašnjosti Sunčevog sustava.

Filmovi koje možete ovdje vidjeti snimljeni su solarnim optičkim teleskopom koji je razvijen u japanskom Nacionalnom astronomskom opservatoriju u Tokiju, dok su njegovi instrumenti za fokalne planove proizvod Centra za napredne tehnologije Lockheed Martina.

Hinodeov solarni optički teleskop, koji neki astronomi od milja zovu "Hubble za Sunce", daje kristalno čiste slike s rezolucijom od 0,2 kutne sekunde.

Za usporedbu, 0,2 kutne sekunde je kut toliko sićušan da bi se mogao usporediti s debljinom vlasi ljudske kose gledane s udaljenosti od oko 100 metara.

"Filmove poput ovih sada dobivamo cijelo vrijeme", rekao je Davis.

"Filmovi su vizualno dojmljivi, ali najfascinantnija stvar kod njih je", kaže, "mjesto odigravanja radnje – Sunčeva kromosfera".

"Do sada se mislilo da je kromosfera relativno mirno mjesto, no Hinode nam je brzo ukazao na naše zablude."


Kromosfera, viđena na 'staromodni način' tijekom pomrčine Sunca, snimljene na Madagaskaru 26. lipnja 2006.

Kromosfera znači "kugla boja". To je ime koje su astronomi u 19. stoljeću dali uskom i izrazito crvenom sloju Sunčeve atmosfere koji su vidjeli gledajući preko ruba Mjeseca tijekom pomrčina Sunca.

Boja, koja dolazi iz kromosfere bogate vodikom, koji emitira svjetlo na valnoj duljini od 6563 Angstroma, poznata je kao "vodik alfa" svjetlo. Hinodeov teleskop opremljen je filterima prilagođenim toj specifičnoj valnoj duljini.

Pogled iz svemira je impresivan. Vizualno, kromosfera podsjeća na debeli tepih s magnetnim naborima koji probijaju kroz ispod tepiha. Na Hinodeovim filmovima vide se nabori koji se izvijaju naprijed-natrag dok ih otpuhuje nježni lahor.

U šiljcima koji u kromosferu dopiru od fotosfere, sloja koji se nalazi ispod, zapravo nema ničeg nježnog. "Ti su mlazovi plina veliki kao Teksas", kaže Davis. "A rastu i padaju u razmaku od 10 minuta."

A ima i eksplozija. "Činjenica da Hinode može promatrati Sunčeve baklje u kromosferi vrlo je važna", rekao je Davis.

Porijeklo Sunčevih baklji i dalje je zagonetka. Istraživači već dugo znaju da se baklje razvijaju iz magnetske nestabilnosti blizu Sunčevih pjega, no i nakon stoljeća proučavanja Sunčevih pjega, nitko ne može sa sigurnošću predvidjeti gdje će nastati sljedeća.

To je problem, jer su astronauti u svemiru osjetljivi na intenzivno zračenje i visokoenergetske čestice koje nastaju u takvim eksplozijama. Precizni sustav predviđanja mogao bi pomoći istraživačima da se sklone na sigurno.

Hinode možda čak i gleda u mjesto nastanka baklji. Pokaže li da je tako, mogli bismo naučiti kako djeluju baklje i poboljšati našu sposobnost predviđanja nastanka velikih eksplozija na Suncu.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


prim.med.dr.sci. protivpožarni. aparat pekom

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 4245
Zastava Kolasin- Kruscic
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson K530i
Zaista zanimljivo...
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 02:10:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.