Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 05:52:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šume i gorske oči za uživanje  (Pročitano 1032 puta)
21. Jul 2009, 08:53:15
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Leškarenje i sunčanje na plaži, kupanje u toplom moru, a zatim ludovanje po diskotekama i klubovima jeste mogući način za dobar odmor. Ipak, ima mnogo i onih koji žele drugačiji odmor. Umesto velelepnih hotela pored plaža, moderan čovek sve više se okreće aktivnom odmoru, netaknutoj prirodi, željan da istražuje i upoznaje kako se nekad živelo.



Planine, jezera u kojima je voda toliko bistra da ih nazivaju gorskim očima, prašuma, četinarske i listopadne šume, duboki kanjoni, pešačke staze, livade obrasle lekovitim biljem, po kojima pasu stada ovaca, velelepni katuni u kojima život kao da je stao, nebo kojim slobodno lete orlovi i sokolovi samo su neka od obeležja severa Crne Gore, predela poznatog kao Bjelasica i Komovi.
U prošlosti je ovaj kraj domaćem stanovništvu pružao zaštitu od osvajača, a njegovim lepotama bili su oduševljeni mnogi vladari, pa je tako knez Nikola Petrović, dok je Evropa potpisivala Berlinski sporazum i stvarala nove države, Biogradsku goru, jezera u njoj, jedinstvenu prašumu, floru i faunu još onda stavio pod zaštitu.
Ali od tog trenutka pa do ponovnog otkrivanja i otvaranja ne samo Biogradske gore već i njene okoline, prošlo je više od veka. Prvo je prepoznata Bjelasice, ali iako se smatralo da ova planina svojim potencijalnom za zimske sportove, ski-stazama, može da parira najvećim svetskim centrima, prvenstveno je nemanje novca nije uzdiglo na mesto koje po svojoj lepoti i užitku pruža. Poslednjih godina na Bjelasici kao i u celoj Crnoj Gori okreću se ulaganjima u turizam izgradnjom elitnih hotela, ski-staza, žičara.
Međutim, ubrzo se otkrilo da ovaj kraj nije primamljiv samo zimi, već i da tokom toplih meseci, kada paleta duginih boja zameni belilo, gostima može da ponudi užitak. Pešačenje, mauntibajking, splavarenje Tarom, koja je zbog čiste vode nazvana suzom Evrope, kajaking, alpinizam, lov i ribolov... sve ono što je moderan čovek, okruženom industrijskim dimom i pogleda prikovanog u kompjuter, zaboravio. Zaboravio je da diše punim plućima, što mu aktivan odmor u netaknutoj prirodi severne Crne Gore omogućava. Na ulicama gradova u ovom kraja sve češće se viđaju mahom strani turisti, s velikim rančevima na leđima, s mapama u rukama, koji istražuju netaknutu prirodu koje odavno u njihovim domovinama nema. Žele da angažuju svaki mišić tela, ali da u tom biseru prirode oporave dušu i mozak.
Treba napomenuti da pored ovog i mnogi drugi krajevi kontinentalne Crne Gore nude odmor onima željnim aktivnosti. Tu je i Nacionalni park Durmitor, poznat po 18 jezera - gorskih očiju, koji je pod zaštitom Uneska. Turiste mami i NP Lovćen, za koji je poznati pisac Bernard Šo, kada se popeo na vrh pitao: „Ljudi da li sam ja u raju ili na Mesecu’”, takođe NP Skadarsko jezero sa tri strane okruženo planinama i najveći rezervat ptica u Evropi. Prokletije će takođe postati nacionalni park, a turiste privlači mogućnostima za planinarenje, ali i ribolovom u Plavskom jezeru podno planine.
Oni koji žele da predahnu od fizičkih aktivnosti, Crna Gora je takođe idealan jer obiluje pravoslavnim manastirima u kojima mnogi vernici traže utehu, spas i lek. Najpoznatiji je svakako manastir Ostrog, ali ne treba zaobići ni Moraču, Pivu, crkvu Svetog Petra u Bijelom Polju, Đurđeve stupove, Dobrolovina, kao svetilišta muslimana Husein-pašinu džamiju u Pljevljima ili Redžepagića kulu u Plavu sagrađenu radi odbrane grada od upada albanskih plemena.
Ono što kontinentalna Crna Gora nudi gostima jeste i neponovljiv užitak u eko-hrani. Sir, kačamak, cicvara, popara, jagnjetina i teletina, rečna riba spremljena na razne načina.
Odmor u kontinentalnoj Crnoj Gori - za svačiji ukus. U ovom vremenu krize ono što je takođe važno i za svačiji džep, jer smeštaj i hrana, posebno u prirodnom ambijentu kao što su katuni, nisu skupi. A ako možda splavarenje ne može da podnese svačiji budžet, tu je pešačenje planinskim stazama. Pešačenje ne košta, a pri tom se može nešto i zaraditi branjem lekovitog bilja, borovnica ili pečuraka.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 05:52:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.