Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 05:07:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 14 15 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sujeverje, profil sujevernih ljudi  (Pročitano 53776 puta)
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Eh, kad bi vi ovde nešto dokazali, mi ne bi bili forum, nego naučno/religijsko/šta-ko-već-voli/veruje institucija.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Samsung Galaxy SII
Ne znam sta da ti kazem. Na ovom forumu puno i jesam naucio... (malo Mobilna telefonija, malo PC Klinika, malo Psihologija, malo Filozofija... )  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
LG 4X HD
Citat
Eh, kad bi vi ovde nešto dokazali
jasno da necemo, i u to ime idem da spavam, sutra se radi i treba da se zaradi da ne bih doshao u situaciju da moram da palim svece iz praktichnih razloga jer su mi iskljuchili struju.  Smile Smile  (  @ gottago:  smeju se)   Smile

« Poslednja izmena: 27. Okt 2009, 02:39:05 od arlekin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
HTC Wildfire S
Aman, šta se vi plašite te rasprave od nekoliko strana, bre?  Smile

Samo vi diskutujte, ovo je meni uživancija, lepo se ponašate, ja u sebi navijam, svima super.  Smile
I Bambina sita, i ovce na broju.  Smile

khm.
Bežimo od teme.

Definicija sa wikipedije za sujeverje se komotno može upotrebiti i za određene religijske prakse.

Dakle:
Citat
Sujeverje su nerazumna verovanja da su zbivanja u budućnosti uzrokovana određenim radnjama, bez logičnog uzročno/posledičnog odonosa između činjenja tih radnji i događaja u budućnosti.

Svaki narod ili etnička zajednica u svom folkloru imaju određene vrste sujeverja, ali su neka preoblikovana u obeležja savremene pop kulture.

Iz svake od vodećih religija (kao i onih manjih) se mogu izdvojiti raznorazni obredi, mantre, korišćenje raznih premeta koji imaju kao neku simboliku, simbolični postupci itd itd.... i da u potpunosti odgovaraju ovom gore opisu.


Obrezivanje, prospipanje vode, cirkanje vina simbolično krvi, hvatanje bidremajera, klanjanje kamenu, svrab levog dlana, zabadanje igala u kozji jezik, ustajanje na desnu nogu, hodočašće, vraćanje nazad zbog crne mačke...

Ne vidim razliku.
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Samsung Galaxy SII
PS

Ovo sto je bullshit za Arlekina je samo ontoloski dokaz. Ima i gnoseoloski (predstavljen naknadno), a verujem da ce ih Silvanus sve nabrojati. Sto se ovog prvog tice i ja sam bio protiv njega (sto ne mora da znaci da sam ja u pravu), ali dosta velikih ljudi/filozofa/pisaca je bilo i za i protiv toga. Eto Silvanus npr kaze da je 100% tacan a da ostali previdjaju poentu...

PS2 Vera u Boga ne mora da spada ni u jednu religiju. Ono sto jeste interesantno je to da religije "propovedaju" slican moral. Pratim i temu za Budizam pa sam se pronasao dosta puta... Sopenhauer je tvrdio da je Islam preslikano Hriscanstvo, i tako dalje i tako dalje...

Arlekin, je, however, dobro zakljucio da se ne moze dokazati Bog bez odredjenih apstrakcija, polaznih hipoteza, itd... (govorimo o dosta slozenim pojavama)....

Ako Goa bude hteo da se ukljuci, bodrim ga  Smile

Shit napisah Goa  Smile Mislio sam na Gottago-a koji se sad oglasio  Smile
« Poslednja izmena: 27. Okt 2009, 02:59:51 od ThePhilosopher »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Uh, sad kad je i Goa uleteo, jedino još da napravim kokice.  Smile

IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
Citat
Sto se ove teme tice, ja sam tvoj istomisljenik (ako si mozda mislio na mene u ovom citatu. nisam bas najbolje shvatio  Smile )
padam jos od 23h. ma mislim na sve. i ne interesuju me toliko mobilni. ali mi se ovo vise svidja od death-a i ne smeta mi da budem vernik  

Citat
Daleko od toga da ja sve  ljude koji su vernici smatram zatucanima, ima i zatucanih naravno. Ali medju prijateljima imam dovoljan broj  ne zatucanih vernika sa kojima uzivam u diskusiji. Ali kod svojih sagovornika insistiram da saslushaju argumente i da pokushaju da nadju kontraargumente kao shto to i ja chinim.

   bio sam: "vernik" pa ateista, pa satanista, pa sam sada vernik. trazis materijalne dokaze za duhovne stvari. ne mogu da ti ih pruzim. TO nesto treba da se dozivi. treba da se oseti. i miris je ne vidljiv, pa postoji. i daltonisti ne razlikuju plavu i zalenu, pa su to razlicite boje. ti pricas argumentima, ja nekakvim iskustvom. ja ne verujem iz straha. ne ocekujem nikakvu nagradu. to nesto je tu. tu negde. neko primeti pre, neko kasnije.
pri tom da napomenem da za mene Bog nije ljubav kao sto mnogi vernici ili "vernici" pricaju. ali nije ni strah.

aj pa tako... jedva ovo napisah zaspao sam na pola   Smile
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Samsung Galaxy SII
Haha dobra je i ta grupa  Smile Carski  Smile

Citat
bio sam: "vernik" pa ateista, pa satanista, pa sam sada vernik

Moze se reci da je ovo bio i neki moj put... Wink

Sa ostatkom posta se slazem u potpunosti  Smile

PS obavezno procitati gnoseoloski dokaz! Savrseno logicki tacan  Smile
« Poslednja izmena: 27. Okt 2009, 04:19:04 od ThePhilosopher »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 7.0.517.44
Poboljšava li praznovjerje postignuća



Ne omalovažavajte sitnice koje ljudi nose za sreću. Nova istraživanja pokazuju da posjedovanje nekog predmeta za koji vjerujemo da donosi sreću (amajlije, talismana) zaista može poboljšati postignuća jer povećavaju naše samopouzdanje.

"Pratim puno sportova uživo ili na TV-u, čitam o njima i pritom sam primijetila da sportaši vrlo često, čak i ako se radi o poznatim zvijezdama, podliježu praznovjerju ", kaže Lysann Damisch sa Sveučilišta u Kölnu. Michael Jordan tako ispod svog NBA dresa nosi kratke hlačice fakultetske momčadi, vjerujući da mu to donosi sreću, dok Tiger Woods posljednjeg i najvažnijeg dana turnira, što je najčešće nedjeljom, nosi crvenu majicu." Stoga sam se zapitala zašto to oni rade i koristi li im praznovjerje?" Damisch je pretpostavila da praznovjerje pomaže ljudima da postignu bolje rezultate zbog podizanja samopouzdanja. Da bi provjerila svoje nagađanje, Damisch je u suradnji sa svojim kolegama Barbarom Stoberock i Thomasom Mussweilerom, članovima Sveučilišta u Kölnu, zamislila i provela niz eksperimenata s ciljem razotkrivanja utjecaja praznovjerja na ljude i na njihova postignuća.

U jednom od pokusa od ispitanika je zatraženo da donesu svoj predmet za sreću sa sobom. Znanstvenici su sakupili sve te predmete i odnijeli ih radi fotografiranja. Među predmetima za sreću bilo je svakojakih, od starih plišanih životinja, vjenčanog prstenja, do "sretnih" kamenčića. Prije početka ispitivanja polovici je ispitanika vraćen njihov predmet za sreću, dok je drugoj polovici rečeno da će im zbog nastalih problema s opremom za snimanje njihovi sretni predmeti biti vraćeni kasnije. Ispitanici koji su uz sebe imali predmet za sreću postizali su bolje rezultate u igrama memorije na računalu. Testovi koji su uslijedili pokazali su da su se ispitanici koji su uz sebe imali svoj predmet za sreću osjećali sigurnije od onih drugih. Oni su sigurniji sami sebi postavljali više ciljeve. Bilo je dovoljno poželjeti nekome puno sreće ili ga ohrabriti izrijekom "držim ti fige" da se poveća uspjeh ispitanika u zadacima koji zahtijevaju spretnost. Istraživanje je objavljeno u Psychological Science, časopisu Udruge za psihološke znanosti. Naravno da čak i Michael Jordan ponekad gubi košarkaške utakmice. "Ipak, i kad je sreća na tvojoj strani, nije sigurno da ćeš pobijediti. Pobjeda i poraz su nešto drugo, osobito ako je druga osoba jača."

Association for Psychological Science

Izvor: Znanost
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Cista psiha i nista vise. Veruju da im ti predmeti donose srecu i kada ih nemaju sa sobom onda nemaju ni samopouzdanja

Inace, nisam sujeveran i uvek su mi bili smesni ljudi koji jesu ali ako im to pomaze ne vidim nista lose u tome
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 14 15 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 05:07:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.