Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:17:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sujeta i samopouzdanje  (Pročitano 908 puta)
10. Okt 2010, 11:14:38
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
Sujeta je ono što želimo da drugi misle o nama, a samopouzdanje ono što znamo da smo.

U nekoj maloj kasabi putnik namjernik svratio u brijačnicu i nekako odvažno sjeda na stolicu, izigravajući bogatog gospodina. Šeret majstor primijeti strankino samoljublje, pa ga tobože ponizno upita:
- Gospodine, da li ste iz Sarajeva?
- Jašta sam, bolan!
- E, svaka čast vama Sarajlijama! Zato što se brijete na suho. A da vama ipak nasapunjam malo?
- Nikako! - odlučan je gost.
Brijanje počne. Nije prošlo ni par minuta, izmučeni mušterija zacvili:
- De, nasapunjaj malo, nisam baš iz Sarajeva...

Sujetni smo svi; neko manje neko više, ali od djetinjstva do groba sujeta lebdi nad nama i usmjerava naše aktivnosti. Ona je čuvar našeg kreda i odbrana od sramote, koja bi nas mogla snaći.

Želimo da drugi misle o nama da smo zdravi. Ako nas slučajno susretnu u bolnici, reći ćemo da smo tamo zbog posjete prijatelju. Na pitanje zašto smo u bolničkoj pidžami, reći ćemo da smo se polili nekom tekućinom pa su nam sestre priskočile u pomoć. Ukoliko ipak saznaju da smo bolesni, ublažit ćemo situaciju: maligno ćemo pretvoriti u benigno, a hronično u akutno. Svjedoka ćemo ljubazno zamoliti: nemoj nikom pričat da si me vidio ovdje.

Bezuslovno hoćemo da drugi misle da je u našem stanu ili kući vrhunska čistoća. Kad nam se gosti najave započnemo vratolomno čišćenje, čija brzina je upravo srazmjerna roku dolaska naših milih. Drugo je kada ih mi pozovemo: tada natenane i u miru izglancamo sve – od ulaznih stepenica do keramičkih pločica u kupatilu. Ali, najviše je onih koji nam rok dolaska strašno kratko postavljaju. Kao zainat.

Sjećam se da sam kao dijete išao sa ocem u posjetu rođacima u susjedno selo i redovno se čudio zašto otac odugovlači sa ulaskom u njihovu kuću, kad nas je već iz bašte glasno najavio. O, domaćine, imali vas kod kuće!? Tu, smo, tu smo, hajde bujrum! A babo - stop! Ja sam jedva čekao da uletim dragim rođacima u zagrljaj, dok se on nonšalantno počne šetkati po bašti: mašallah, što su vam trešnje rodile!, mašallah, što su tikve velike! – i tako čitavu vječnost. Zatim konačno ono domaćinovo s praga – hajte unutra, nemojte na tom suncu vani...


Nećemo da drugi misle da smo bogati – pretjerano je to, ali da smo siromašni – e, to se ne smije znati! Nema veze što je i Muhammed a.s. u svoje vrijeme bio siromašan i što je ustvari sramota biti lopov a nikako siromah, – siromaštvo je dokaz poštenja, ne, naša stara dobra sujeta nam ne dozvoljava da dopustimo siromaštvu da negdje izdajnički procuri i obruka nas. Ako treba pozajmit ćemo i odijelo i konja, ali ne smije se znati da nemamo. Auto ćemo ukrasiti nekim džidžama i šarama i oprati ga i ispolirati, samo da izgleda što noviji.

Na početku ljubavnog puta, u vrijeme udvaranja, budućoj voljenoj osobi slikamo sebe: sjajni smo u svakom pogledu! Obrazovani smo, lijepi, hitri, iskreni, vjerni, o, to najviše!, popularni, dobrog ukusa, ukratko – savremeni. Istovremeno primamo pod sujetom oblikovanu sliku partnera: vidi, on je još bolji!

Kasnije, te slike se sruše. Ali ne posve. Sruši ih naše samopouzdanje za nas, a sačuva za druge. Nećemo dopustiti nikome da o našim izabranicima kaže car je go. Razbit ćemo i najčvršću i rodbinsku i prijateljsku vezu sa svakim onim, koji se drzne progovoriti istinu, a naročito u prisustvu važnih nam ličnosti, da naš partner pije, tračari, vara, zanemaruje familiju...

Naravno, svjesni smo činjenice da nas sujeta čini glupima, bedastima, kukavicama itd., i to je ta njena loša strana. Sujeta mora djelovati tajno, iz sjenke, ako hoćemo da je efekat pun. Zato smo jako povrijeđeni ako neko primijeti da smo sujetni. Neko će nas na sujetu i dobronamjerno upozoriti, ali mi ćemo mudro prećutati. Kasnije ćemo malo na internetu pročačkati i uvjeriti se o čemu se radi, pa onda stupiti u akciju i razuvjeriti nevjerne Tome: nisam sujetan! Eto, baš tako je jedan moj poznanik prije nekoliko vremena naslovio jedno svoje obraćanje javnosti, a gdje bi drugo nego na internetu. Nisam sujetan, tako kažem, jer ne znam da nemam pravo javno suditi o sebi – da to moraju uraditi drugi – ali eto, ponavljam, formirajte si u glavi moju sliku čovjeka bez sujete. Ovo naravno nisu njegove riječi iz tog obraćanja, već sam razumio da je ustvari to rekao onim svojim bezazlenim i iskrenim nisam sujetan.

Ah, ta sujeta... porok kao i svaki drugi, opija kao vino, hazard, opijum, kokain, a uz to nigdje nije zakonom zabranjena. Zato, ko voli – nek izvoli.

Autor: Šemso Agović
preuzeto sa : Bošnjaci.net
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.13
mob
Nokia 



Sto ti je ego izrazeniji, nastup ti je slabiji. Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.62
mob
Samsung 111111
Samopouzdanje je dobro samo ako ima na cemu da se zasniva.
Svi smo sujetni,neki manje neki vise.
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:17:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.