Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sud proglasio naslednike Obrenovića  (Pročitano 1365 puta)
07. Dec 2005, 12:32:10
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Presuda u korist čukununuka Jakova Obrenovića

Sud proglasio naslednike Obrenovića

Milutin Novaković (81) iz sela Donja Gorevnica nadomak Čačka ni sanjao nije da će u stare dane biti stavljen na spisak Srba kraljevskog roda. Odlukom Opštinskog suda u Čačku, Milutin je i zakonski proglašen za najbližeg potomka dinastije Obrenović. Kao čukununuk Jakova Obrenovića, brata po majci kneza Miloša, dobio je i sva nasledna prava dinastije Obrenović.

Time i zakonsko pravo izvršenja testamenta kraljice Natalije po kome bi kraljevska zaostavština u Francuskoj trebalo konačno da dođe u ruke naslednika.

- Ma trebaće nam vremena da shvatimo da Milutin postade princ - kaže supruga Milutinova Jelica (76).

Milutin i Jelica žive sami u seoskoj kući. Presudu sudije Radivoja Aničića da je Milutin plave krvi primili su sa nevericom. Milutin se ne seća dobro svega iz prošlih vremena. Kaže, puno je vremena prošlo.

- Ali pamtim da su uvek krsne slave i porodična slavlja započinjale i završavale pričom o pretku Milošu i Jakovu. Posebno su o tome voleli da pričaju Milutinovi stričevi Vuk i Živko - kaže starina.

A na to da je plemićke krvi!? Milutin odmahuje rukom, a Jelica uz osmeh dodaje: „Ma princ pod gunjem.“ Ne kriju da su ponosni i srećni zbog sudske odluke. Ali ne veruju da će dočekati da testament kraljice Natalije bude ispunjen za njihova života.

- Unuka Ljiljana Ćirković je pre nekoliko godina, čini mi se, došla i rekla da će preko suda tražiti da dokaže da smo od Jakovljevih. Nisam ni sam verovao, ali eto za života sam dočekao ovu radost - kaže Milutin, a oči mu se ispunjavaju suzama. Pravda se da ga i ne pitamo: „Ma lak sam na suzama.“

Starina živo objašnjava porodično stablo. Ističe svog dedu Mihaila Novakovića, koji je rođen u Brusnici kod Gornjeg Milanovca, a odakle je i rodonačelnik dinastije Jakov. Mihailo je, ponosno dodaje, „bio među najviđenijim ljudima u selu, ali je oženivši u Donjoj Gorevnici došao na miraz“.

- Mihailo se dva puta ženio. Tako vam je to u njihovoj familiji često bivalo - dodade supruga Jelica. Na to će Milutin: „Zamršeni su putevi Gospodnji.“

- Od sveg imanja od oko 17 hektara koliko smo imali ostalo je toga malo. Evo, ova stara stogodišnja kuća i nešto zemlje, ali dovoljno nama koji smo ovde. Selo nam je skoro prazno. A pored kuće, najdraži mi je uvek bio „gospodarski zabran“ pod cerovinom u obližnjem selu Bresnica. Ne znam ko mu je dao to ime!? Možda baš deda. I danas kad mi bolest dozvoli odem tamo... Nešto to sigurno znači - ozbiljno će Milutin. Onako za svoju dušu dodaje da je ostao da živi na selu iako je bio jedini pismen...

Starina kaže da se u selu nije znalo za njihovo poreklo. „Nismo želeli mnogo da pričamo o tome. Ma mnogi mi ne bi ni verovali.“

A u ona stara baš stara vremena za vladavine Karađorđevića, Milutinova ćerka Mila ne skriva sreću što se kaže najzad dokazalo da su „plave krvi“ i što je otac dočekao ovu vest. Unuka Ljiljana najavljuje da će nastaviti priču i da će uskoro pokrenuti i pitanje testamenta i zaostavštine kraljice Natalije.



Izvor: Blic \ Vesna Trtović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.