Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:22:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Stvaranje vode...Ko je stvorio vodu...  (Pročitano 9853 puta)
12. Avg 2008, 19:27:12
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 22
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1


Biblija,prva knjiga postanja po Mojsiju kaže:

U početku Bog stvori nebo i zemlju.A zemlja beše bez obličja i pusta i beše tama nad bezdanom;i Duh Božiji dizaše se nad VODOM.
I reče Bog: Neka bude svetlost.
I bi svetlost.
I vide Bog svetlost da je dobra;i rastavi Bog svetlost od tame.I svetlost nazva Bog dan a tamu nazva noć.I bi veče i bi jutro,dan prvi.

Kada obratimo pažnju šta je od Boga stvoreno prvog dana postanja,uočavamo da su stvoreni nebo i zemlja a da se Duh Božiji dizaše nad VODOM.Ja ne razumem dovoljno pa pitam ODAKLE VODA na zemlji.Odakle voda nad kojom se dizaše Duh Božiji...?

U postanju ne piše da je stvorena.Nigde ne piše da je postojala pre stvaranja u danu prvom.Na tu okolnost,hajde da se družimo sa Biblijom i utvrdimo odakle VODA nad kojom se izdizaše Duh Božiji.Da li je VODA stvorena u vreme kada je Bog stvarao andjele znatno pre stvaranja zemlje i svega na njoj...Hajde da to zaokružimo u jednu celinu,koja će biti opšte prihvatljiva.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Sony xperia
Mnogo toga ne pise.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Ok, sve najbolje.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1515
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Današnji naučnici preko teleskopa često su svedoci rađanja novih zvezda i mebeskih tela.Proces stvaranja tj. nastanka nebeskih tela jednom astronomu je vrlo jasan.Ali šta bi jedan čovek od pre više hiljada godina mogao da kaže na iste pojave i procese.Čovek koji nije mogao da objasni ni zašto vatra gori,dali bi mogao da objasni  sve te pojave i procese u svemiru kada bi tu sliku dobio u viziji? Sasvim logično da taj čovek nikada ne bi mogao da opiše tačan proces nastanka bilo čega u univerzumu,a svaki pokušaj opisa bilo bi opisano preko simbolike povezani sa pojmovima na zemlji zbog čega bi dosta stvari delimično i pogrešno opisali.Otuda i ovde greška.Stvaranje zemlje je daleko složeniji proces bio nego što bi jedan čovek na nivou razuma od pre više hiljada godina mogao da razume.
« Poslednja izmena: 12. Avg 2008, 21:30:31 od Pirox »
IP sačuvana
social share
Skrab.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Neko je ovdje mnogo zabusavao na casovima hemije... Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 22
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Mnogo toga ne pise.

Apsolutno tako.


---------------------------------


Re: Stvaranje vode...Ko je stvorio vodu...
« Odgovor #5 Juce u 21:46:29 »


Današnji naučnici preko teleskopa često su svedoci rađanja novih zvezda i mebeskih tela.Proces stvaranja tj. nastanka nebeskih tela jednom astronomu je vrlo jasan.Ali šta bi jedan čovek od pre više hiljada godina mogao da kaže na iste pojave i procese.Čovek koji nije mogao da objasni ni zašto vatra gori,dali bi mogao da objasni  sve te pojave i procese u svemiru kada bi tu sliku dobio u viziji? Sasvim logično da taj čovek nikada ne bi mogao da opiše tačan proces nastanka bilo čega u univerzumu,a svaki pokušaj opisa bilo bi opisano preko simbolike povezani sa pojmovima na zemlji zbog čega bi dosta stvari delimično i pogrešno opisali.Otuda i ovde greška.Stvaranje zemlje je daleko složeniji proces bio nego što bi jedan čovek na nivou razuma od pre više hiljada godina mogao da razume.

Slažem se sa svim što si napisao ali ima jedna 'sitnica'.Čovek koji je pisao prvu knjigu postanja,bejaše ovozemaljski smrtnik sa nivom znanja koji je u ono vreme mogao imati.Taj čovek.Mojsije,knjigu postanja nije pisao vodjen svojim znanjem jer bejaše vodjen Duhom Svetim.Duh sveti-Božiji duh sam po sebi imao je ili trebao imati apsolutno znanje od Boga.Odatle proizilazi da je Mojsije mogao i trebao precizno ispisati knjigu postanja.Jer,ako je po tebi knjigu postanja pisao čovek,koji je slažem se sa tobom mogao znati veoma malo,onda knjiga postanja nema nikakvu upotrebnu vrednost jer nije knjiga od Boga. Možemo li se usaglasiti sa tim...


--------------------------------------------


Re: Stvaranje vode...Ko je stvorio vodu...
« Odgovor #6 Juce u 21:58:51 »

Neko je ovdje mnogo zabusavao na casovima hemije... Smile

Možda sam ja i zabušavao na časovima hemije.Mojsije sigurno nije,jer u njegovo vreme takvi časovi nisu ni postojali.Kako je apsurdnim stavljati u kontekst,zabušavanje na časovima hemije sa Mojsijevom od Boga datom vizijom i Duhom Svetim koji ga je vodio u pisanju postanja,neću to činiti iz apsolutnog uvažavanja svih verujućih.

I ne zameram ti na napisanom.Data tema je ipak malo iznad tvojih mogučnosti.Dopuštam da grešim i slediće izvinjenje ako me u to uveriš.
A Duhu Svetom koji od Boga Mojsiju dade viziju kako da napiše knjigu postanja,





[Edit by lightsoft: Pisanje poruka zaredom je protiv pravila Burek Foruma, jer se na taj nacin narusava tok diskusije, a preglednost i kvalitet teme znacajno smanjuju.]
« Poslednja izmena: 13. Avg 2008, 10:10:34 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1678
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Slažem se sa svim što si napisao ali ima jedna 'sitnica'.Čovek koji je pisao prvu knjigu postanja,bejaše ovozemaljski smrtnik sa nivom znanja koji je u ono vreme mogao imati.Taj čovek.Mojsije,knjigu postanja nije pisao vodjen svojim znanjem jer bejaše vodjen Duhom Svetim.Duh sveti-Božiji duh sam po sebi imao je ili trebao imati apsolutno znanje od Boga.Odatle proizilazi da je Mojsije mogao i trebao precizno ispisati knjigu postanja.Jer,ako je po tebi knjigu postanja pisao čovek,koji je slažem se sa tobom mogao znati veoma malo,onda knjiga postanja nema nikakvu upotrebnu vrednost jer nije knjiga od Boga. Možemo li se usaglasiti sa tim...
Ne zameri ali ne bih se složio sa tobom.

I sam sam imao slična pitanja i vezi hronologije stvaranja opisane u Svetom Pismu Strarog Zaveta
dok nisam dobio odgovore. Pisac (inspirisan Bogom) nije za cilj imao hronologiju već - teologiju.
Njemu je bilo bitnije da opiše Ko je sve stvorio i šta je sve Taj stvorio nego ... redosled stvaranja.
Čak nije pobrojano ni sve što je Stvoritelj stvorio, već  samo ono što je u tim vremenima
od ljudi bilo obožavano (doživljavano daleko preko svojih osobina).

Pogledaj ponovo Prvu Knjigu Mojsijevu (ne bilo ti zapovedjeno)  i videćeš svojevrsnu ... 'paralelu' u stvaranjima
izmedju prvog i četvrtog, drugog i petog, i trećeg i šestog dana.
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Ok, sve najbolje.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1515
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Slažem se sa svim što si napisao ali ima jedna 'sitnica'.Čovek koji je pisao prvu knjigu postanja,bejaše ovozemaljski smrtnik sa nivom znanja koji je u ono vreme mogao imati.Taj čovek.Mojsije,knjigu postanja nije pisao vodjen svojim znanjem jer bejaše vodjen Duhom Svetim.Duh sveti-Božiji duh sam po sebi imao je ili trebao imati apsolutno znanje od Boga.Odatle proizilazi da je Mojsije mogao i trebao precizno ispisati knjigu postanja.Jer,ako je po tebi knjigu postanja pisao čovek,koji je slažem se sa tobom mogao znati veoma malo,onda knjiga postanja nema nikakvu upotrebnu vrednost jer nije knjiga od Boga. Možemo li se usaglasiti sa tim...
Kako mogao Bog diktirati nešto što Mojsije ne bi razumeo.Zar nije Isus upravo iz tog razloga rekao svojim apostolima,da ima mnogo toga da kaže,ali to oni nemogu nositi.Ali kada Duh istine bude došao,uputiće nas u svu istinu.I normalno da sada imamo razum da spoznamo ono što u ono vreme čovek nije mogao shvatiti.Ako Isus nije mogao mnogo šta objasniti apostolima,isto tako Bog nije mogao mnogo šta objasniti Mojsiju da prenese dalje i da zapiše.Bog nemože da kaže čoveku ono što nerazume,to Biblija jasno dokazuje,što znači da Mojsije početak stvaranja mogao videti u viziji i to samo u simbolikama,što ostaje samo odraz istine.Da je Bog Mojsiju direktno diktirao početak stvaranja,mogao da kaže barem toliko, da je zemlja okrugla i okreće se oko sunca,a ne  da stolećima ljudi veruju da je zemlja ravna ploča,i da se sve okreće oko zemlje.To verovanje je bilo do pre samo nekoliko vekove.I dotle je crkva ubijala svakog ko je mislio drugačiji.Zašto je Bog i Mojsije dopustio da se veruje o ovakav laž? Zašto Bog nije rekao tu istinu da spase nevine žrtve??? Sve činjenice ukazuju na to da Mojsije sve viđao u simbolici koji opisao zemaljskim jezikom odgovarajuće za to vreme,zato izostalo dosta toga od detaljne istine.
« Poslednja izmena: 12. Avg 2008, 22:37:21 od Pirox »
IP sačuvana
social share
Skrab.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Ja imam teoriju da je voda nastala u istom trenutku kada i kiseonik i vodonik... Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 22
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Slažem se sa svim što si napisao ali ima jedna 'sitnica'.Čovek koji je pisao prvu knjigu postanja,bejaše ovozemaljski smrtnik sa nivom znanja koji je u ono vreme mogao imati.Taj čovek.Mojsije,knjigu postanja nije pisao vodjen svojim znanjem jer bejaše vodjen Duhom Svetim.Duh sveti-Božiji duh sam po sebi imao je ili trebao imati apsolutno znanje od Boga.Odatle proizilazi da je Mojsije mogao i trebao precizno ispisati knjigu postanja.Jer,ako je po tebi knjigu postanja pisao čovek,koji je slažem se sa tobom mogao znati veoma malo,onda knjiga postanja nema nikakvu upotrebnu vrednost jer nije knjiga od Boga. Možemo li se usaglasiti sa tim...
Ne zameri ali ne bih se složio sa tobom.

I sam sam imao slična pitanja i vezi hronologije stvaranja opisane u Svetom Pismu Strarog Zaveta
dok nisam dobio odgovore. Pisac (inspirisan Bogom) nije za cilj imao hronologiju već - teologiju.
Njemu je bilo bitnije da opiše Ko je sve stvorio i šta je sve Taj stvorio nego ... redosled stvaranja.
Čak nije pobrojano ni sve što je Stvoritelj stvorio, već  samo ono što je u tim vremenima
od ljudi bilo obožavano (doživljavano daleko preko svojih osobina).

Pogledaj ponovo Prvu Knjigu Mojsijevu (ne bilo ti zapovedjeno)  i videćeš svojevrsnu ... 'paralelu' u stvaranjima
izmedju prvog i četvrtog, drugog i petog, i trećeg i šestog dana.

Prihvatljivo mi je sve što si napisao.Medjutim u razmeni mišljenja,nekako smo zamenili teze i udaljili se od esencijalnosti teme.Knjigu postanja znam napamet već decenijama ali još uvek nisam dobio odgovore koji mi nedostaju.Stvarno ne razumem odakle je voda nad kojom se izdizaše Duh Božiji kada je prvog dana stvorio nebo i zemlju.U postanju se zapaža da je Bog svodom razdvojio vodu od vode.Svod je Bog nazvao nebom.Značili to po tebi,da je neka voda postojala i na zemlji i na nebu u nekoj celovitosti,pre stvaranja zemlje i života na njoj...

Ako pogledamo u postanje i stvaranje u trećem danu vidimo da je Bog sabrao svu vodu pod svodom-nebom na jedno mesto i to nazvao morem.Kada se nakon sabiranja vode pod nebom ukazalo suho,to je Bog nazvao zemljom.Iz toga onako razumno shodno logici zaključujem da je svuda bila voda i da je stvorena zemlja bila pod vodom.Šta drugo mogu zaključiti nakon Božijeg kazivanja,,,neka se sabere voda što je pod nebom na jedno mesto i neka se pokaže suho,,,

Meni nije problem hronologija stvaranja,jer je u postanju sve lepo hronološki naznačeno  u kojem je danu i šta stvoreno.Nije mi od nekog značaja ni šta je sve stvoreno.

Problem po meni jeste pitanje da li je voda uopšte stvorena prvog dana stvaranja,jer trećeg dana zasigurno nije.

Pažljivim stavljanjem u jedinstven kontekst prvog,drugog i trećeg dana stvaranja ne može a da se ne zapazi da u prvom danu voda nije stvorena,da se Duh Božiji izdizaše nad njom,te da je u drugom danu,rastavljena voda od vode i i da je u trećem danu,voda pod nebom sabrana u mora da bi se ukazalo suho-zemlja.

Možda,kažem možda, Mojsije nije ni mogao da napiše kojeg je dana stvorena voda ako je sama po sebi bila stvorena,recimo u vreme stvaranja andjela.Ova teza zvuči i hipotetički ali i zanimljivo.Imajući u vidu da je svuda bila voda pa i na nebu boravištu Boga i andjela,možda je postojala neka potreba od strane andjela za vodom...?

Razumljivo mi je da Mojsije nije imao potrebu da naznačuje apsolutno sve šta je stvoreno ali mi još uvek nije razumljivo da je ne naznačivanjem izostavljena voda.A to tim više jer je opšte poznato,koliko vode ima u svima nama,te da bez iste nema života.

Zadovoljstvo mi je diskutovati sa tobom iako mi mozak onako blago puca od napreza
Zadovoljstvo mi je diskutovati sa tobom neovisno od činjenice da mi mozak blago vrišti od opterečenja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Ok, sve najbolje.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1515
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Možda,kažem možda, Mojsije nije ni mogao da napiše kojeg je dana stvorena voda ako je sama po sebi bila stvorena,recimo u vreme stvaranja andjela.Ova teza zvuči i hipotetički ali i zanimljivo.Imajući u vidu da je svuda bila voda pa i na nebu boravištu Boga i andjela,možda je postojala neka potreba od strane andjela za vodom...?

Opa,ovo razmišljasnje je zanimljivo.Drago mi je da nešto tera ljude na razmišljanje.
Isus saam rekao da će nas vratiti tamo gde je on.Znači ako negde postoji mesto gde treba da živimo,mora da je sličan ovome,voda,životinje,biljke itd.Šta ako je stvaranje sveta i raja je stvaranje duhovnog sveta i duhovnih bića ljudi koji nisu morali ni za šta da se brinu jer su sve dobijali od Boga.A isterivanje iz raja,je isterivanje iz duhovnog sveta na materijalni svet gde u znoju i mukama moramo da radimo za hranu i da preživimo.Sve dok ne dođe opet Hristos da nas pripremi i vrati ponovo u taj svet,u taj raj gde smo stvoreni? Vrlo se uklapa svaka sličica događaja.

Ps. Pazi da ne preopteretiš mozak,jer ti procesor može pregoreti. Smile
« Poslednja izmena: 13. Avg 2008, 00:30:34 od Pirox »
IP sačuvana
social share
Skrab.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:22:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.