Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Katastrofa: Talas bacao leševe po plaži  (Pročitano 428 puta)
28. Dec 2004, 06:48:57
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Talas bacao leševe po plaži
Tragični bilans nastaviće da raste. UN upozoravaju na širenje raznih epidemija, a unesrećenima nedostaje sve - od vode za piće do skloništa. Stradale čitave porodice, šetači, prolaznici i ribari kada se na njih strelovitom brzinom obrušio cunami

Više od 22.000 ljudi izgubilo je život u naletu ogromnih talasa, cunamija izazvanih moćnim zemljotresom na dnu okeana, u blizini ostrva Sumatra. Dan posle "crne nedelje" pokazao je da se povećao tragični bilans u šest azijskih zemalja koje je pogodio zemljotres jačine od 9 stepeni Rihterove skale, najmnoćniji za poslednje četiri decenije, jer talasi stalno izbacuju nove utopljenike.

Među nastradalima ima turista, ali i ribara iz Šri Lanke, Indije i Indonezije, koji su se prethodnog dana otisnuli na pučinu. Spasilačke ekipe juče ujutru su počeli raščišćavanje pustoši koja je nastala kad su se talasi obrušili brzinom od 500 kilometara na sat na peščane plaže, ribarska mesta i turistička letovališta u Indoneziji, Šri Lanki i Indiji. Očekuje se da će se povećati broj nastradalih, jer iz mnogih mesta još nema izveštaja o posledicama cunamija zbog njihove velike udaljenosti od centara i prekida svih komunikacija.

Najviše nastradalih za sada ima u Šri Lanki, čak 4.500 i u Indoneziji, posebno na ostrvu Sumatra, koje se nalazi samo 160 kilometara od epicentra zemljotresa, gde je poginulo 4.185 ljudi.

Stradale su čitave porodice, šetači, prolaznici i ribari kada se na njih strelovitom brzinom obrušio cunami visok više metara. Mnoge plaže su osvanule prekrivene leševima i ostacima čamaca, a u moru se unedogled mogu videti leševi koji plutaju. Spasilačke ekipe, uključujući i vojsku, već obilaze najteže pogođena mesta u Indiji, Šri Lanki i Indoneziji, tragajući za preživelima i pružajući hitnu pomoć desetinama hiljada povređenih.
   
      

Turisti iz SCG u Dubaiju

Talas "cunami" nije izazvao veliku paniku među 30 turista agencije "Džoli trevel" koji se nalaze na odmoru u području Indijskog potkontinenta. Prema rečima Jasmine Končar, portparola agencije, oni se neće vraćati i ispuniće program iz svojih aranžmana.
- Naših 28 turista koji se nalaze na Baliju, ostrvu udaljenom 3.000 kilometra od epicentra zemljotresa, nisu povređeni i osećaju se dobro. Njihov hotel nije oštećen i odmori se nastavljaju prema programu agencije. Četvoro turista naše agencije koji letuju na Maldivima takođe su dobro. Njima je ponuđeno da svoj odmor nastave u Dubaiju i oni su taj predlog prihvatili - kaže Jasmina Končar.
M. D. R.
      
      
      
   
   
      

Zemljotres jačine milion A bombi

Lančana reakcija koja je proizvela džinovski talas koji je pogodio sedam južnoazijskih zemalja počeo je nekoliko kilometara ispod okeanskog dna na rubu ostrva Sumatre. Geološke ploče koje se naslanjaju jedna na drugu snažno su se sudarile i stvorile uzvišenje na morskom dnu koje može biti do deset metara visoko i 1.200 kilometara dugo. Brzinom od oko 800 kilometara na sat, talas je verovatno najpre oko dva sata putovao do Šri Lanke, gde je i poginulo najviše ljudi. Šef italijanskog Nacionalnog instituta za geofiziku Enco Boski snagu zemljotresa je uporedio sa milion atomskih bombi koje su bačene na Japan u Drugom svetskom ratu. Potres je bio tako snažan da je čak poremetio rotaciju Zemlje, kazao je on. Posle glavnog udara, usledilo je barem još šest nešto slabijih, od kojih je jedan bio od 7,3 stepeni Rihterove skale.
      
      
      
   

Prema izveštajima iz Bangkoka, do sada je utvrđeno da je nastradalo najmanje 289 osoba, dok je preko 3.600 teže ili lakše povređeno. Mnogi strani turisti prebačeni su u Bangkok ili Kolombo, odakle avionima odlaze kući.

- Ovde više ništa ne postoji - izjavio je vlasnik jednog hotela u tajlandskom letovalištu Puket, a iste izjave reporteri su zabeležili i na drugim tačkama, gde je voda ugasila stotine i hiljade života.

Na indijskoj obali Manginupadi pobesneli talas je, u trenu, "progutao" 35 žena i dece, okupljenih na verskom obredu, a onda ih, kao leševe, razbacao po pesku.
- Čitav naš kraj pretvoren je u groblje - saopštio je ribar iz Madrasa novinarima televizije čije su kamere snimale plutanje tela po prljavom moru.

U Šri Lanki nekoliko sela sagrađenih od trošnih materijala, pod udarom sile prirode "preselilo" se u dubine okeana, zajedno sa njihovim stanovnicima. Oko milion žitelja te ostrvske zemlje, ili pet odsto njene ukupne populacije, i dalje je ugroženo.

Međunarodni crveni krst saopštio je iz Ženeve da je već počeo kampanju doturanja najhitnije humanitarne pomoći ugroženom stanovništvu. Šalju se šatori, voda za piće, uređaji za prečišćavanje vode, hrana i lekovi jer se strahuje da ne izbiju epidemije raznih crevnih bolesti, česti pratilac zemljotresa.

Na mnogim područjima pogođenim cunamijem došlo je do prekida telefonskog saobraćaja i električne energije. Sve prognoze najavljuju da će nastaviti da raste tragični bilans dok se pretpostavlja da će se materijalna šteta, pogotovo u turističkoj industriji, iskazati u milijardama dolara. Žrtve cunamija se ubrzano sahranjuju jer preti ozbiljna opasnost od izbijanja raznih epidemija.

I UN upozoravaju na širenje epidemija, ako zdravstveni sistem u tom delu Azije ne uspe da se se izbori sa nastalom situacijom. Unesrećenima nedostaje sve - od vode za piće do bilo kakvog skloništa.
- Mnogi su sada izložene zagađenoj pijaćoj vodi i do epidemija bi moglo da dođe za samo nekoliko dana - rekao je koordinator UN za vanredne situacije.

Predstavnici vlada azijskih zemalja priznali su da je moglo biti spaseno na hiljade života da u Indijskom okeanu postoji oprema za registrovanje opasnosti i pravovremeno obaveštavanje ljudi. Funkcioneri Indije, Indonezije, Šri Lanke istakli su da nisu imali podatke o stepenu opasnosti koju je izazvao zemljotres jačine devet stepeni po Rihterovoj skali. Oni su ocenili da primljena upozorenja nisu stigla na vreme i da su bila mlaka.
   
      

Cela planeta pulsirala dva sata zbog zemljotresa na Sumatri

BEOGRAD - Izjava profesora sa italijanskog Nacionalnog instituta za geofiziku, Enca Bošija, da će silovit zemljotres u Indijskom okeanu narušiti okretanje planete zemlje oko svoje ose, izazvala je dosta panike i nedoumica.
Slavica Radovanović, direktor Seizmološkog zavoda Srbije, objašnjava da nema povoda za bilo kakvu paniku i da je izjava italijanskog profesora nije najbolje protumačena. Ona kaže da svaki zemljotres zapravo predstavlja seizmičku aktivnost koja doprinosi održanju pravilnog rasporeda zemljine ose.
- Zemljotresi su posledica neravnomerno raspoređene mase na zemlji. Preraspodela masa na planeti upravo se obavlja kroz seizmičke procese i na taj način će nastupiti konačna raspodela težine zemljinih površina što će se dogoditi za nekoliko stotina miliona godina. Kada se to dogodi, mase na zemlji biće ravnomerno raspoređene oko zemljine ose rotacije. Svaki zemljotres znači da su se stvorile nove kore i da je došlo do neznatnog pomeranja kontinenata. Reč je o stepenastom procesu koji teži određenom rešenju odnosno podeli masa na planeti - kaže Radovanović i dodaje da je zemljotres kod Sumatre bio toliko silovit da je planeta čitava dva sata pulsirala od posledica ovog udara i da su seizmički talasi nekoliko puta obišli zemljinu kuglu.
M. D. R.
      
      
      
   

   
      

28. Dec 2004 00:12 (GMT+01:00)

Srpski Robinzoni

Grupa turista iz SCG proveli su dva dana na nenaseljenom ostrvu bez hrane i vode, pijući vodu sa lišća i kamenja, nakon što ih cunami u blizini poznatog tajlandskog ostrva Pi Pi, izbacio na jedno ostrvce u arhipelagu.
Kako prenosi B92, Marija Perišić i Milena Đorđević, sa još sedmoro turista, među kojima je bio i Marijin brat, krenuli su tog jutra na ronjenje, ali ih je džinovski talas izbacio na nenaseljeno ostrvce u arhipelagu, potpuno uništivši brod u kojem su se nalazili. Dva dana su na tom ostrvu bili bez hrane i vode, lizali su vodu s lišća i kamenja, pili kokosovo mleko. Brodolomnici su odlučili da sami potraže pomoć, pa je Marijin brat zaplivao ka otvorenom moru, gde ga je pronašao spasilački brod. Oni su smešteni u švedskom konzulatu.
Ovo je za B92 ispričala Beograđanka Jelena Đorđević, njihova prijateljica.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.055 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.