Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Статут није у интересу Београда  (Pročitano 8497 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Državnost Vojvodine i mogućnost secesije
аутор: Коста Чавошки



Već u članu 1 nacrta Statuta Autonomne Pokrajine Vojvodine nalazi se sporna odredba po kojoj je Vojvodina „nastala na osnovu posebnih… „istorijskih, kulturnih i drugih svojstava svoga područja“. Posredi su izvesne privilegije i osobena prosvetna, kulturna i verska prava svih Srba na teritoriji Habzburške monarhije, uključujući jedan oblik njihove personalne autonomije. To je unekoliko bila osobena personalna autonomija prečanskih Srba u svim duhovnim i pojedinim svetovnim stvarima. Sada se postavlja pitanje kako je takva autonomija Srba pod austrijskom i austrougarskom tuđinskom vlašću mogla biti preteča Autonomne Pokrajine Vojvodine. Jer, vojvođanski Srbi više ne žive pod tuđinskom vlašću nego u svojoj državi Srbiji, pa stoga oni raniji istorijski i kulturni razlozi zbog kojih je uspostavljena personalna autonomija prečanskih Srba u okviru Austrije, odnosno Austro-Ugarske, ne mogu biti opravdanje za obrazovanje današnje Autonomne Pokrajine Vojvodine.

Regionalna autonomija

Ovim nacrtom Statuta Vojvodini se, kao regionalnoj autonomiji, pridaju pojedina svojstva državnosti i suverenosti. Prvo obeležje je pravo Vojvodine da „zaključuje međunarodne ugovore u oblastima iz svoje nadležnosti“, utvrđeno članom 16 stavom 2, a zatim se iznova potvrđuje članom 34 alinejom 10 i članom 48 alinejom 14. Posredi je ius contrahendi koje se smatra obeležjem državne suverenosti. Ponekad je u federacijama dozvoljeno da federalne jedinice zaključuju međunarodne ugovore u okviru svoje nadležnosti ukoliko to savezni ustav izričito dopušta, ali regioni u okviru unitarne države nikada nemaju međunarodni ugovorni kapacitet. Kako član 183 Ustava Srbije ne ovlašćuje pokrajine da zaključuju međunarodne ugovore iz svoje nadležnosti, član 16 stav 2 nacrta Statuta, kao i potonje statutarne odredbe, jesu protivustavne.

Drugo obeležje državnosti Vojvodine jeste ius representations, pravo osnivanja predstavništava u regionima Evrope i Briselu, utvrđeno članom 16 stavom 4 nacrta Statuta. To pravo isključivo imaju suverene države, tako da čak ni federalne jedinice u pravim federacijama ne raspolažu tim pravom, a kamoli nekakvi okruzi ili regioni. Pri tom valja zapaziti da su tvorci ovog nacrta naveli ne samo predstavništva Vojvodine u regionima Evrope nego i u Briselu koji je glavni grad Belgije i sedište vrhovne komande Atlanskog pakta i centralnih organa Evropske unije. To bi značilo da bi pored Srbije kao države i Vojvodina imala svoja (diplomatska) predstavništva pri komandi Atlanskog pakta i središnjim organima Evropske unije.

Treće obeležje ne toliko državnosti koliko posebnog narodnosnog (da ne kažemo: nacionalnog) identiteta Vojvodine jeste Vojvođanska akademija nauka i umetnosti. Svuda u svetu akademije nauka i umetnosti su nacionalne ustanove, pa je uobičajeno da svaka država ima jednu nacionalnu (državnu ili kraljevsku) akademiju nauka i umetnosti. Kako je akademija prevashodno naučna ustanova, nju može osnovati samo onaj državni organ koji raspolaže nadležnošću u oblasti nauke . Takvom nadležnošću Autonomna Pokrajina Vojvodina ne raspolaže, pošto joj član 283 stav 2 Ustava Srbije takvu nadležnost ne dodeljuje. Drugim rečima, uređivanje nauke, uključujući osnivanje akademije nauka i umetnosti, jeste isključiva nadležnost Republike Srbije; nikako i Autonomne Pokrajine Vojvodine. Otuda se članom 29 tačkom 10 nacrta Statuta Vojvodine, koja nosi naslov „Nauka, inovacije i tehnološki razvoj“, uzurpira nadležnost Republike Srbije u oblasti nauke, pa se potom tom uzurpiranom nadležnošću obrazuje Vojvođanska akademija nauka i umetnosti (član 17 i član 34 alineja 17). A to se čini ne samo da bi se istakla državnost Vojvodine nego i njen, ako ne nacionalni, ono bar poseban kulturno-istorijski identitet. Kako Srpska akademija nauka i umetnosti postoji već 167 godina kao najviša naučna ustanova srpske države, navodna Vojvođanska akademija nauka i umetnosti jedino može biti nesrpska Akademija neke nesrpske kvazi države, slične onoj samozvanoj državi na okupiranom Kosovu i Metohiji.

Zakonodavana nadležnost

Četvrto obeležje navodne državnosti Autonomne Pokrajine Vojvodine jesu „pokrajinske skupštinske odluke koje imaju značaj zakona na teritoriji AP Vojvodine“ (član 19). Iza ove u stručnom pogledu nezgrapne formulacije krije se pokušaj da se Vojvodini i njenoj Skupštini pribavi zakonodavna nadležnost, što potvrđuje i član 48 alineja 4 u kojoj se pominju „pokrajinske zakonske odluke“. Da su bili vičniji u nomotehnici, sastavljači ovog nacrta naveli bi „pokrajinske skupštinske odluke koje imaju snagu zakona“, pošto reč „značaj“ nije pravni nego politički pojam.

Ovaj pokušaj pribavljanja zakonodavne nadležnosti Vojvodine doveden je članom 30 do uzurpacije zakonodavne nadležnosti Republike Srbije. Iako Ustav Srbije ne dodeljuje pokrajinama nikakvu zakonodavnu vlast, članom 30 nacrta Statuta AP Vojvodine ovlašćuje se Vojvodina (u stvari, njena Skupština) da „može da uređuje pitanja koja nisu obuhvaćena (misli se: uređena) zakonom, kad je to od posebnog interesa za građane AP Vojvodine i kad se ta pitanja mogu uspešnije i svrsishodnije uređivati i rešavati unutar i na osnovu propisa AP Vojvodine“. U stvari, prilikom unošenja ove uzurpacije sastavljači ovog nacrta Statuta verovatno su imali na umu načelo supsidijarnosti koje se primenjuje u Evropskoj uniji, ali sa obrnutim dejstvom. Prema članu 5 stav 2 Ugovora o Evropskoj zajednici: „U oblastima koje ne spadaju u njenu isključivu nadležnost, Zajednica preduzima mere u skladu sa načelom supsidijarnosti samo ako i ukoliko ciljevi, predviđene akcije ili mere ne mogu u potrebnoj meri biti ostvareni od strane država članica, odnosno mogu biti uspešnije ostvareni od strane zajednice, imajući u vidu veličinu i učinak predviđene akcije.“ Dok u Evropskoj uniji njeni organi shodno načelu supsidijarnosti donose propise koji nisu u njenoj isključivoj nadležnosti, prema nacrtu ovog Statuta Vojvodina, shodno ovom načelu, donosi propise sa zakonskom snagom u oblastima koje nisu u okviru njene delegirane nadležnosti. I dok su organi Evropske unije izričito ovlašćeni da primenjuju načelo supsidijarnosti, AP Vojvodina samovlasno uzurpira zakonodavnu nadležnost koja joj Ustavom nije delegirana.

Peto obeležje državnosti Vojvodine predstavlja njeno svojevrsno protokolarno izjednačavanje sa Republikom Srbijom. Iako se odnos između Autonomne Pokrajine i države kojoj pripada u načelu zasniva na subordinaciji, članom 28 stavom 2 predviđena je mogućnost osnivanja Stalne mešovite delegacije sastavljene od predstavnika organa Republike Srbije i organa AP Vojvodine. Takve mešovite delegacije ne postoje ni u federacijama u kojima federalne jedinice imaju neka obeležja državnosti, a kamoli u unitarnim državama sa regionalnim autonomijama, koje ne raspolažu izvornom nego samo delegiranom nadležnošću. Ali su sastavljači ovog nacrta Statuta hteli i na ovaj način da stave do znanja da Vojvodina nije deo Srbije nego da je ravna Srbiji.

Teritorijalno zaokruženje

Posebnu zabrinutost izaziva način na koji su članom 32 Nacrta Statuta uspostavljeni pokrajinski upravni okruzi. Oni su tako obrazovani i teritorijalno razgraničeni da Mađari dobijaju svoj nacionalni okrug sa sedištem u Subotici, u kojoj oni, inače, nisu većina. Upravo u toj nameri Bačka je podeljena samo na dva upravna okruga – srpski sa sedištem u Somboru i mađarski sa sedištem u Subotici, dok je Banat podeljen čak na četiri okruga. I kao što Vojvodina sa izrazitim obeležjima državnosti može da doprinese razgradnji Srbije, tako i mađarski upravni okrug može doprineti razgradnji i Vojvodine i Srbije. U stvari, krajnji cilj teritorijalnog zaokruženja izdvajanja mađarskog okruga jeste ostvarenje i problematizovanje položaja mađarske manjine u Srbiji da bi se pre ili posle pristupilo secesiji Subotičkog okruga i njegovom pripajanju Mađarskoj. To je, inače, već poznati scenario. Najpre se administrativno izdvoji i zaokruži teritorija na kojoj nacionalna manjina ima većinu u stanovništvu. Potom se na toj teritoriji uspostavi svojevrsna autonomija, što će se prema Nacrtu Statuta (član 32 stav 1) učiniti pokrajinskom skupštinskom odlukom. Naposletku se problematizuje položaj takve manjinske nacionalne autonomije u okvirima Srbije, da bi se opravdao zahtev za njeno prisajedinjenje matičnoj državi.

Još veću zabrinutost izaziva obrazovanje Saveta nacionalnih zajednica u okviru Skupštine AP Vojvodine. Reč je o svojevrsnom veću narodâ koje je Ustavnim zakonom od 1950. godine uspostavljeno u okviru Saveznog veća Skupštine FNRJ. To će, prema članu 40 nacrta Statuta, biti posebno telo Skupštine AP Vojvodine, koja će imati 30 članova. Polovina članova Saveta biraće se iz reda srpskih poslanika, dok će se druga polovina birati iz reda mađarskih, slovačkih, hrvatskih, rumunskih i rusinskih poslanika (Romi se verovatno nemaju na umu, pošto se njihovo ime i jezik nigde ne pominju). Ovaj Savet donosiće svoje odluke većinom glasova, što znači da će članovi Saveta iz reda nacionalnih manjina imati pravo veta.

Saglasnost nacionalnih zajednica

Ono što izaziva veliko podozrenje jeste činjenica da članom 40, kojim se uspostavlja Savet nacionalnih zajednica, uopšte nije utvrđena njegova nadležnost i odnos prema Skupštini AP Vojvodine, nego će to navodno biti učinjeno pokrajinskom skupštinskom odlukom i Poslovnikom Skupštine. U stvari, čeka se da se nacrt Statuta najpre usvoji i da ga potvrdi Skupština Republike Srbije, a da se potom pokrajinskom skupštinskom odlukom i Poslovnikom na mala vrata uvede dvodomi sistem. To će se učini tako što će se predvideti da prilikom donošenja važnih odluka, koje se tiču statusa i interesa pojedinih nacionalnih manjina (u Nacrtu se koristi izraz „nacionalna zajednica“), mora obezbediti saglasnost Saveta nacionalnih zajednica, što znači da će se takve odluke donositi dvema većinama – većinom glasova u Savetu nacionalnih zajednica i većinom glasova u Skupštini AP Vojvodine. A pošto u Savetu nacionalnih zajednica poslanici iz reda nacionalnih manjina imaju pravo veta, to znači da će prilikom donošenja važnih odluka imati pravo veta i u Skupštini AP Vojvodine. Time će se na zaobilazan način, a da poslanici Skupštine Republike Srbije to i ne primete, predstavnici nacionalnih manjina učiniti hegemonom Skupštine AP Vojvodine.

Sve u svemu, ovaj nacrt Statuta AP Vojvodine otvara dve pogubne mogućnosti: stvaranje države Vojvodine u državi Srbiji i secesije Subotičkog okruga, a možda i cele Vojvodine.

Извор: НСПМ
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 627
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Statut i ne treba da bude u interesu centra iz kog su se radjala najveca zla u poslednjih 20 godina, i zbog kojeg su svi koji su mogli pobegli od ove drzave

I to je jedan prirodan i normalan proces, jer ne moze se tvrditi da su svi koji su pobegli od zla ludi, a samo to zlo normalno...

U interesu Beograda je da ima sto manje interesa u okruzenju, jer je tako najbolje za sve

Kakva nebuloza, idi srami se dok ne smisliš nešto pametnije.

Postoji ocajnicka potreba medju delom tzv politicke elite da se uvek nesto brani i da postoje branioci, jer oni samo na taj nacin mogu da funkcionisu i opstaju, drugih ideja i planova nemaju...  Sad ce na red doci "odbrana" Vojvodine, i to od strane istih onih koji su do sada uspesno "branili" interese, teritorije  etc... Ali opet postoji i ta neka zestoka potreba i povodljivost da se na povik tih branilaca, podigne gomila ljudi i da vice ne dam, branim, ne znajuci cesto ni sta ni zasto, ni zbog cega... Ima tu kompleksa, ima povodljivosti, neshvatanja razumnih i normalnih ideja, svega pomalo... O statutu treba da se pita Vojvodina i njeni gradjani... Nije mi ni jasno zasto to uopste pogadja nekoga iz Srbije... 


A vidim da se upravo "braniocu" ovde dizu na objave Kostunicinih trovaca iz nspm koji ih rutinski potpaljuju... 
« Poslednja izmena: 25. Jan 2009, 23:47:15 od spindle »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Идемо даље, идемо дуже, идемо шире...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1512
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
LG 
Citat
O statutu treba da se pita Vojvodina i njeni gradjani... Nije mi ni jasno zasto to uopste pogadja nekoga iz Srbije...

Можда зато што је на твоју велику, непатворену, сецесионистичку жалост, Војводина део Србије?
IP sačuvana
social share
Παντα ρει και ουδεν μενει
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 276
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Nokia 6270
ljudi dovoljno je to sto autonomasi zele da imaju

Zakonodavnu moc, banku kojom bi finansirali svoje projekte, akademiju kojom bi radili na propagandi medju narodom za postepeno uspostavljanje odbojnosti prema "juznjacima", predstavnistva koja bi koristila za propagiranje sto vece samostalnosti od Srbije. Sve to mnogo Smrdi

I samo nesto za ove pristalice statuta- verujem da svi na ovome forumu znaju da je decentralizacija neophodna, samo ne takva kakvu zele autonomasi, nego onakva koja ce se sprovesti na celoj teritoriji Srbije podjednako, a ne da vojvodina ima veca ovlascenja od sumadije, sandzaka itd... i nemojte da se glupi i kao politicari samo da ponavljate kao papgaji ono sto vidite i cujete da se radi u drugim drzavama. Ne moze se Srbija cija se teritorija sa davanjem nadleznosti vojvodini deli na skoro 2 dela porediti sa Nemackom koja ima 16 drzava i ne znam koliko pokrajina...
IP sačuvana
social share
Srbija je Majka, cuvajmo je braco!!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Идемо даље, идемо дуже, идемо шире...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1512
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
LG 
Citat
I samo nesto za ove pristalice statuta- verujem da svi na ovome forumu znaju da je decentralizacija neophodna, samo ne takva kakvu zele autonomasi, nego onakva koja ce se sprovesti na celoj teritoriji Srbije podjednako, a ne da vojvodina ima veca ovlascenja od sumadije, sandzaka itd... i nemojte da se glupi i kao politicari samo da ponavljate kao papgaji ono sto vidite i cujete da se radi u drugim drzavama. Ne moze se Srbija cija se teritorija sa davanjem nadleznosti vojvodini deli na skoro 2 dela porediti sa Nemackom koja ima 16 drzava i ne znam koliko pokrajina...

Шеснаест држава и четири слободна града, а преко тридесет покрајина. Али Немачка има децентрализацију у правом смислу те речи. Тајна служба је ван Берлина у истом граду, био то Гестапо или БНД, министарства енрегетике, пољопривреде, аутоиндустрије... - такође. Тамосне равномерно улаже свугде, а последњих двадесетак година у Дрезден и Лајпциг понајвише (јер су и најзаосталији под комунистима).

Овај статут нема ни д од децентрализације, већ само служи за лечење новосадксих комплекса у односу на Београд и од Војводине прави провинцију са једним великим центром, сада средњим ускоро малим градовима са разореном индустријом, па тренутно малим градовима, ускоро селима - без изгледа да се опораве и напослетку некада великим и богатим селима која постепено нестају у потпуности.
Све ово ће само допринети потпуном урушавању покрајине, на свим пољима.
IP sačuvana
social share
Παντα ρει και ουδεν μενει
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Све ово ће само допринети потпуном урушавању покрајине, на свим пољима.
Тачно тако. Доле у Србији је то већ у поодмаклој фази, а у Војводини лагано почиње одумирање села што резултира гомилањем народа у неколико градова, а ти градови то наравно не могу да поднесу.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 8848
Zastava Србија - Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Ау јеботе, млаћење празне сламе сваки пут кад се спомиње аутономија војводине...

Ни на једној теми где је ово питање покренуто ниједан "војвођанин", хрват, мађар, нам није објаснио да ако су за економску аутономију, зашто то право траже само за себе а не за целу Србију???
Зашто се цела Србија рецимо не децентрализује и да лепо укинемо границе аутономије али да све паре остају на локалу? Шта је то што толико смета војвођанима у тој варијанти?!

Једва чекам да Београд престане да се пуни сељанијом из целе Србије која се не навикава на урбани живот већ намеће своје стандарде... Једва чекам да овај урбани хаос у Београду престане и да може нешто плански да се ради... Доста ми је више досељеника... Остајте у својим градовима не требате нам... Не требају нам ни ваше паре... Хвала!  Smile

Али наравно, нисам наиван и знам да "војвођани" желе политичку аутономију и институције које би прерасле у државне када дође време...

Нико од вас се не залаже за суштину а то је да свако (у целој Србији) ради за себе и да му паре остају а да му богатији делови државе некако помогну!
IP sačuvana
social share
Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudac i overšitelj svaki onaj koji je i bjesnom paščetu. - Ante Starčević
U slučaju sukoba sa Srbijom nakon aneksije Bosne i Hercegovine Srbe treba masakrirati i proterati iz Hrvatske. - Josip Frank
Srbi u Hrvatskoj su Cigani, Vlasi i bog zna što, koji su s turskog koca utekli nama. Srbi su dakle Vlaški nakot zrio za sikiru. - Stjepan Radić

Tuđmanov cilj je bio rat po svaku cenu. Po tom njegovom konceptu trebalo je da Srbi nestanu iz Hrvatske - Josip Boljkovac, bivši ministar policije Hrvatske
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
a zašto lepo ne pročitate predlog ustava iz vojvodine od pre par godina i videli bi kako se tamo uredjuju autnomije na celoj teritoriji srbije i kako se vrši decentralizacija. onda sigurno ne bi ovako nagadjali i neopravdano optuživali da se vrši centralizacija vojvodine i da se samo za nju traži autonomija.

evo ovde pročitajte a posebno obratite pažnju na stranu 18 i član 16:

http://74.125.77.132/search?q=cache:s5zJOKZNOHwJ:www.clds.org.yu/pdf-s/UstavForumIuris.pdf+forum+iuris+predlog+ustava&hl=en&ct=clnk&cd=12&client=firefox-a
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia E50
Neslaganja oko Statuta Vojvodine
26. januar 2009. | 10:06 -> 12:17 | Izvor: B92

Beograd -- Predlog statuta Vojvodine predat je na usvajanje Skupštini Srbije u oktobru prošle godine, ali još uvek nije potvrđen.

Novi Statut, koji severnu Pokrajinu definiše kao “evropsku regiju” koja svoja predstavništva ima “u drugim evropskim regijama i u Briselu”, dobio je punu podršku Vojvođana i stranaka iz vladajuće koalicije. Međutim, opzicione partije smatraju da je nov Statut dokument kojim se razbija Srbija i oštro se protive njegovom usvajanju.

Još jedno u nizu važnih pitanja, koje je Skupština Srbije trebalo da okonča do kraja 2008, je i potvrda Statuta Vojvodine. Dok se čeka njegovo usvajanje, ovaj podzakonski akt postao je tačka razdora vladajućih stranaka i opozicije.

Vojvođani tvrde da predloženi statut obezbeđuje razvoj Pokrajine i da ne sadrži separatističke tedencije.

“Statut Vojvodine ima osnovu da zadrži novac koji se zaradi u Vojvodini i ono što mi želimo je da vojvođanska administracija služi građanima Vojvodine. Mi ne želimo, u Vojvodini nema separatizma, i ne želimo da ugrožavamo državu Srbiju, ali mislimo da postoje rešenja koja znamo bolje”, kaže potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš.

S druge strane, sve glasnije se čuju ocene da Statut sadrži odredebe koje nisu u skladu sa Ustavom i daju Pokrajini elemente državnosti. Predsednik pokrajinskog dobora Demokratske stranke Srbije Zoran Lončar kaže da je analizom Statuta ustanovio 32 odredbe koje su protivne Ustavu Srbije.

“Ustavni položaj Vojvodine, bio za nekoga zadovoljavajući ili ne, on je određen Ustavom, a zadatak Statuta je ne da prekraja nečije zadovoljsvto kroz Statut, već da taj Statut omogući autonomiju određenu Ustavom. Ako neko nije zadovoljan, može da menja Ustav”, smatra Lončar.

Kada će Statut naći pred poslanicima republičkog parlamenta i dalje je neizvesno. Kostreš se nada da će se to pitanje i formalno postaviti kada počne redovno zasedanje od 1. marta.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.