Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Статут није у интересу Београда  (Pročitano 8496 puta)
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
Citat
Neke od navedenih institucija treba ukinuti, za postojanje recimo VANU ne postoji potreba. Svaka država ima jednu akademiju nauka i umetnosti, a mi već imamo SANU tako da zaista ne vidim razlog za postojanje ove druge institucije. Jel postoji takva praksa još negde?

1979 godine je osnovana VANU na predlog SANU - tako da je SANU u tome učestvovala. Za VANU postoji potreba iz dva razloga: prvo SANU se pokazala kao loša institucija koja se bavila politikom a ne naukom(a ti meni kaži jel se još negde time bavi akademija?) i drugo VANU treba da izrazi svu istorijsku i aktuelnu složenost Vojvodine tako da potreba za njom postoji jer SANU se do sada time nije bavila. Drugim rečima, da se bavila mi danas ne bi imali potrebe za VANU, jer je SANU posmatrala Vojvodinu samo kao srpski nacionalni prostor!!

U svetu postoje regionalne akademije recimo u nemačkoj i italiji danas, a recimo interesantan podatak iz istorije je da je i Gete bio član jedne regionalne akademije u nemačkoj.

Ali možda najvažniji razlog je da je VANU ukinuta ranije nasilnim putem i da tu nepravdu treba ispraviti, a onda neka se VANU i SANU dogovore u kakvom će odnosu da budu.
Citat
Magistralni put je u nadležnosti republike ako se ne varam, lutrija i vojvodina šume bespotrebni... muzej vojvodine, matica srpska sve te institiucije mogu da ostanu da rade i bez administracije u NS.

nemoj da mi izvrćeš ono što sam napisao, jer sam samo napisao da bi bilo logično da magistralni put u Vojvodini bude u nadležnosti vojvodine a ne nadležnosti Banata. A videli smo šta se dešava kada je magistralni put u nadležnosti republike (projekat horgoš - požega) - da nije bilo pokrajine taj projekat ne bi bio ukinut pa eto još jedan razlog za pokrajinu

lutrija vojvodine i vojvodina šume su ukinuti nasilno, to je izvršeno centralizacijom (a ne decentralizacijom za koju se ti navodno zalažeš), nastali su od sredstava gradjana vojvodine i posledica toga je da su prihodi iz toga prebačeni u republiku (dakle pljačka). to da ne treba da postoje šume vojvodine je besmisleno jer ja ne znam ko bi onda brinuo o šumama u vojvodini a za lutriju je da treba da postoji jer tako se ostvaruju prihodi

Citat
Međutim njeno ustrojstvo je moguće izmeniti na način na koji sam već naveo.

nije moguće jer ne postoji volja za to, da su ljudi bili oduševljeni ovim konceptom autonomije onda bi glasali za ustav

Citat
Što se tiče Narodne skupštine i njene odluke 1918. odluka je bila da se Vojvodina priključi Srbiji i kao takva da uđe u Kraljevinu SHS, znaš ko je bio učesnik prilikom donošenja odluke a ko nije i zašto. mađari su sami pristali na trianon i tu su im Srbi najmanje krivi tako da nema nikakvih razloga za preispitivanje te odluke koja je btw potvrđena '45. Dalje, autonomaški pokreti jesu postojali u Vojvodini nakon prisjedinjenja sa Srbijom ali nikada nisu uživali značajnu podršku  Smile AP Vojvodina je konstituisana u jednopartijskom sistemu zna se čijom odlukom a ne zbog autonomaških pokreta koji su uvek bili minorni kao i ovaj Čankov danas, ovaj možda i uživa najveću podršku do sada

čekaj malo, ko ovde govori o preispitivanju odluke iz 1918? ti si napisao samo da autonomija nije uživala podršku gradjana a ja ti kažem da nisu svi gradjani učestvovali u priključenju srbiji na način da se ne očuva autonomija. dakle ono što ti pišeš da su madjari bili za trijanon je upravo argument u prilog tome. drugo ja kažem da su postojali pokreti za autonomiju i da je njihov broj rastao i navodim ti vojvodjanski front koji je imao i veliki broj srba i koji je vremenom rastao a ne opadao. da je opadao onda bi se ugasio 1930 a ne tek nastao. što se tiče perioda nakon drugog svetskog rata tačno je da je bio jednopartijski sistem, ali je unutar partije struja iz vojvodine tražila autonomiju i dobila to je već istorijska činjenica.

a što se tiče podrške čankovom konceptu autonomije on je dobio veću podršku nego dss-ov na čiji sajt me upućuješ. drugo, prema istraživanju koje sam ti gore naveo oko 65% gradjana je bilo za veću autonomiju a 30% za koncept iz 1974 plus računaj oko 6% onih koji su za vojvodinu kao samostalnu i isto toliko njih koji su za vojvodinu republiku
Citat
Što se tiče razvojne banke i ostalog, najverovatnije će zadnju reč dati ustavni sud jer će statut po svemu sudeći proći republičku skupštinu. Koje sve primedbe u Statutu je našao jdan prof pravnog fakulteta u BG imaš ovde na stranici DSSa-link pa će se najverovatnije tamo raspravljati o ustavnosti pojednih članova u statutu..

evo ja ću ti navesti stručnjake koji imaju potpuno drugačije mišljenje: Radivoj Stepanov, Slobodan Beljanski, Svetozar Čiplić, Jovan Komšić...

to za ustavni sud videćemo

Citat
Taj statut i dalje ne rešava pitanje decentralizacije same pokrajine pa se iskreno nadam da neće ni stupiti na snagu. nije poenta to što je u BG doneta odluka da centar NISa bude u NS već što NS nikada neće doneti odluku da se on izmesti u PA. To je samo jedan primer... I ova ideja za izmeštanje pojedinih sekretarijata, znaš kad će da pristanu na tako nešto...  Smile

Ne rešava pitanje decentralizacije statut jer to treba da se uredi zakonom. kako možeš da tražiš da vojvodina samu sebe decentralizuje, a osporavaš joj pravo da to uradi? Kako da donese zakon o tome, kada ti kažeš da ne može da donosi zakone?

dodatak:

i na kraju po kojoj logici treba da postoji ombudsman vojvodine, a ne i skupština vojvodine? po kojoj logici treba da postoji matica srpska, a ne i VANU? kako da postoji muzej vojvodine a da nema sekreterijata za kulturu? zašto ne lutrija vojvodine?

jasno - matica srpska implicira na nacionalnu ustanovu, a VANU na multinacionalnu. ombudsman ne bi imao koga da kontroliše u vojvodini ako nema pokrajinskih organa koji su suština autonomije. muzej onda ne bi bio u nadležnosti pokrajine nego republike i opet bi se iz bg-a postavljao direktor muzeja. lutrija vojvodine ne - jer tu je novac!

« Poslednja izmena: 24. Jan 2009, 19:47:01 od klićo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia 
Naivan si Klićo kad misliš da kuca laje zbog sela. Ništa Vojvođani neće dobiti, dobiće samo dupe novu fotelju. Sve te pare otići će u kabinete, sednice, sekretarice, službene puteve,...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
Naivan si Klićo kad misliš da kuca laje zbog sela. Ništa Vojvođani neće dobiti, dobiće samo dupe novu fotelju. Sve te pare otići će u kabinete, sednice, sekretarice, službene puteve,...

ajde da razdvojimo dve stvari - prvo, treba li vojvodini autonomija i drugo da li treba da bude efikasna administracija, racionalna i štedljiva. zašto misliš da ako se ja zalažem za autonomiju da sam automatski i za to da neko ima 5 sekretarica?

Autonomija je u početku bila izraz nacionalnih težnji Srba i to opravdanih. sada je to potreba za gradjanskom autonomijom i za to se i ja zalažem i zato sam i protiv predloga SVM-a i Pastora. Vojvodina ne treba da bude nezavisna, ali treba da bude autonomija sa širokim ovlašćenjima
« Poslednja izmena: 24. Jan 2009, 19:54:44 od klićo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 
Citat
Neke od navedenih institucija treba ukinuti, za postojanje recimo VANU ne postoji potreba. Svaka država ima jednu akademiju nauka i umetnosti, a mi već imamo SANU tako da zaista ne vidim razlog za postojanje ove druge institucije. Jel postoji takva praksa još negde?

1979 godine je osnovana VANU na predlog SANU - tako da je SANU u tome učestvovala. Za VANU postoji potreba iz dva razloga: prvo SANU se pokazala kao loša institucija koja se bavila politikom a ne naukom(a ti meni kaži jel se još negde time bavi akademija?) i drugo VANU treba da izrazi svu istorijsku i aktuelnu složenost Vojvodine tako da potreba za njom postoji jer SANU se do sada time nije bavila. Drugim rečima, da se bavila mi danas ne bi imali potrebe za VANU, jer je SANU posmatrala Vojvodinu samo kao srpski nacionalni prostor!!
Stvar je u tome da je VANU osnovana 1979. uz saglasnost SANU a da je reosnovana 2003. bez podrške SANU. Ne samo SANU već ni jedna naučna institucija u Srbiji nije podržala reosnivanje VANU nego je to učinjeno kroz pokrajinsku skupštinu na mala vrata. Tada u to vreme je i postojala dobra saradnja dve akademije nauka i umetnosti, živo me zanima na šta će sada da liči. Dalje to da se SANU pokazala kao loša institucija i jeste i nije jer ne možeš posmatrati samo jedan period postojanja. dalje, ne postoji li ogranak SANU u Novom Sadu kao regionalna akademija? Uostalom šta su rekli u SANU: " Kako je Akademija prevashodno, naučna ustanova, nju može osnovati samo onaj državni organ koji raspolaže nadležnošću u oblasti nauke", navedeno je u saopštenju SANU, uz podsećanje da prema članu 283. stav 2 Ustava Srbije, takvom nadležnošću Autonomna pokrajina Vojvodine ne raspolaže."



Citat
Citat
Magistralni put je u nadležnosti republike ako se ne varam, lutrija i vojvodina šume bespotrebni... muzej vojvodine, matica srpska sve te institiucije mogu da ostanu da rade i bez administracije u NS.

nemoj da mi izvrćeš ono što sam napisao, jer sam samo napisao da bi bilo logično da magistralni put u Vojvodini bude u nadležnosti vojvodine a ne nadležnosti Banata. A videli smo šta se dešava kada je magistralni put u nadležnosti republike (projekat horgoš - požega) - da nije bilo pokrajine taj projekat ne bi bio ukinut pa eto još jedan razlog za pokrajinu
Čekaj bre kojom sad logikom, ako je magistralni put na teritoriji pokrajine onda da bude u nadležnosti pokrajine  Smile a šta ako je samo delom u pokrajini? Mislim, putna mreža ima kategorizaciju i jasno je kojom kategorijom upravlja republika, putna mreža je jedinstvena i njom se upravlja iz jednog centra što je skroz normalno. Postoje putevi koji su u nadležnosti opština pa neka se pokrajina brine o njima, tj opštine u pokrajini. što se tiče koncesije, to da je koncesija pala zbog pokrajine ili tamo nekog kostreša koji je trabunjao o tome je tvoja zabluda. Jednostavno, vrednovanjem je utvrđano da ne postoje tokovi koji bi opravdali izgradnju tog puta i Dojče banka nije htela da da garanciju za koncesiju. Zato se koncesionar povukao a ne zbog tamo nekog Kostreša i Čanka. Da se projakat pokazao kao ekonomski opravdan, sve bi bilo odrađeno baš kao što je NIS prodat Rusima.

Citat
lutrija vojvodine i vojvodina šume su ukinuti nasilno, to je izvršeno centralizacijom (a ne decentralizacijom za koju se ti navodno zalažeš), nastali su od sredstava gradjana vojvodine i posledica toga je da su prihodi iz toga prebačeni u republiku (dakle pljačka). to da ne treba da postoje šume vojvodine je besmisleno jer ja ne znam ko bi onda brinuo o šumama u vojvodini a za lutriju je da treba da postoji jer tako se ostvaruju prihodi
O šumama se brine republika, kada pokrajina bude imala svoju imovinu onda će imati i šumska gazdinstva u nadležnosti pokrajine.





Citat
čekaj malo, ko ovde govori o preispitivanju odluke iz 1918? ti si napisao samo da autonomija nije uživala podršku gradjana a ja ti kažem da nisu svi gradjani učestvovali u priključenju srbiji na način da se ne očuva autonomija. dakle ono što ti pišeš da su madjari bili za trijanon je upravo argument u prilog tome. drugo ja kažem da su postojali pokreti za autonomiju i da je njihov broj rastao i navodim ti vojvodjanski front koji je imao i veliki broj srba i koji je vremenom rastao a ne opadao. da je opadao onda bi se ugasio 1930 a ne tek nastao. što se tiče perioda nakon drugog svetskog rata tačno je da je bio jednopartijski sistem, ali je unutar partije struja iz vojvodine tražila autonomiju i dobila to je već istorijska činjenica.
Ma hajde molim te, do koje mere je rastao taj autonomaški pokret u Vojvodini? Taj pokret je ojačao tek sa dolaskom komunista i davanja Vojvodini onog statusa u SFRJ. Ono što je predvodio onaj Duda Bošković pre WW2 je uživao jako malu podršku kod Srba. Gotovo nikakvu, ovaj čankov autonomaški pokret je jak u odnosu na one pre njegovih.

Citat
a što se tiče podrške čankovom konceptu autonomije on je dobio veću podršku nego dss-ov na čiji sajt me upućuješ.
I dalje minorna podrška, a uputio sam te na tekst, to što ga je objavio DSS ne nebitno.


Citat
to za ustavni sud videćemo
pa ustavni sud će tu najverovatnije imati zadnju reč, ako statut prođe kroz republičku skupštinu.


Citat
Ne rešava pitanje decentralizacije statut jer to treba da se uredi zakonom. kako možeš da tražiš da vojvodina samu sebe decentralizuje, a osporavaš joj pravo da to uradi? Kako da donese zakon o tome, kada ti kažeš da ne može da donosi zakone?
Je li imala pokrajina ovlašćenja da donosi odluke koje imaju snagu zakona do sada? Što to nije učinjeno od '74. pa do '88/89. kada je moglo?




IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia 
Zar sam ja ikad rekla da Vojvodini treba oduzeti autonomiju. Ne, naprotiv ja mislim da regije u Srbiji treba da imaju svoje funkcionalne autonomije u skladu sa svojim potrebama. Ne može da se uporedi ono što je potreba ljudi u Šumadiji sa onim što je potreba na Homolju. Ali moje mišljenje je da put kojim se ide nije put funkcionalnog osposobljavanja administracije Vojvodine za odgovoran odnos prema građanima. O tome nema ni najmanjeg znaka. Na protiv sve se svodi na isprazno politikantsko lupanje gluposti.

Zašto ti to kažem, zato što administracija Vojvodine sabotira ono što može da uradi. Zato što administracija Vojvodine ne pokušava da uradi ono što može. Samo se prosipa stari otrov priče cela zemlja radi Beograd se gradi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
Citat
Stvar je u tome da je VANU osnovana 1979. uz saglasnost SANU a da je reosnovana 2003. bez podrške SANU. Ne samo SANU već ni jedna naučna institucija u Srbiji nije podržala reosnivanje VANU nego je to učinjeno kroz pokrajinsku skupštinu na mala vrata. Tada u to vreme je i postojala dobra saradnja dve akademije nauka i umetnosti, živo me zanima na šta će sada da liči. Dalje to da se SANU pokazala kao loša institucija i jeste i nije jer ne možeš posmatrati samo jedan period postojanja. dalje, ne postoji li ogranak SANU u Novom Sadu kao regionalna akademija? Uostalom šta su rekli u SANU: " Kako je Akademija prevashodno, naučna ustanova, nju može osnovati samo onaj državni organ koji raspolaže nadležnošću u oblasti nauke", navedeno je u saopštenju SANU, uz podsećanje da prema članu 283. stav 2 Ustava Srbije, takvom nadležnošću Autonomna pokrajina Vojvodine ne raspolaže."

SANU  je učestvovala u stvaranju VANU, ali je VANU nasilno ukinuta, a SANU je tada ćutala na to nasilje a sada se pozivaju na član Ustava - kakvo licemerje! Ako se sećaš, a ja se jako dobro sećam, koštunica je išao da u akademiji predstavi nacrt ustava. Sada je potpuno jasno zašto je to uradio - da bi pokazao da će tim članom ustava, na koji se poziva SANU, pokušati da ukine VANU.

drugo, nije postojala dobra saradnja, jer tu i nije imao ko da saradjuje. ko da saradjuje? SANU sa samom sobom!? ona nije bez VANU primila u svoj sastav Vaska Popu, Milana Konjovića i Tišmu, ali je zato primila poljoprivrednog tehničara Dobricu Ćosića i koji su to sada naučni kriterijumi?

Što se tiče saradnje, koja je to saradnja ako bivši predsednik akademije Dejan Medaković kaže da neće sa autonomaškom institucijom da saradjuje (u svojoj knjizi: "Dani, sećanja"- treća memoarska knjiga) zato što ona "ne vodi ka srpstvu". Otkud Medakoviću ideja da stavlja nacionalne kriterijume iznad naučnih? ovo pokazuje da on uopšte ne vidi VANU kao regionalnu akademiju

Zašto su vrata akademije zatvorena Makavejevu, Radomiru Konstatinoviću, Dubravki Stojanović - to je jasno, zato što ne dele ideologiju SANU!

6 članova SANU je potpisalo radove akademicima VANU - otkud onda ideja da je nemoguća saradnja?

i na kraju najvažnije:  [u][b] prema članu 33. republičkog Ustava sadržana odlučujuća odredba, prema kojoj se "jamči sloboda stvaranja i objavljivanja naučnih i umetničkih dela, naučnih i tehnoloških izuma, a njihovim stvaraocima moralna i imovinska prava". Drugo, nigde se ne zabranjuje osnivanje VANU.

Citat
Čekaj bre kojom sad logikom, ako je magistralni put na teritoriji pokrajine onda da bude u nadležnosti pokrajine  Smile a šta ako je samo delom u pokrajini? Mislim, putna mreža ima kategorizaciju i jasno je kojom kategorijom upravlja republika, putna mreža je jedinstvena i njom se upravlja iz jednog centra što je skroz normalno. Postoje putevi koji su u nadležnosti opština pa neka se pokrajina brine o njima, tj opštine u pokrajini.

prvo pogledaj kontekst u kojem smo raspravljali, ja sam samo napisao da je logičnije da putem u vojvodini upravlja pokrajina vojvodina a ne zamišljena pokrajina banat. no pustimo sada to jer u članu 29 stav 7 Statuta Vojvodine piše da vojvodina:

- управља јавним путевима на територији АП Војводине, осим државних путева који су део мреже европских путева и општинских путева, те оснива јавно предузеће за управљање јавним путевима на територији АП Војводине
a to piše i u članu 183 Ustava

dakle postoje putevi koji su "državni", koji su "opštinski" i koji su "pokrajinski"
Citat
što se tiče koncesije, to da je koncesija pala zbog pokrajine ili tamo nekog kostreša koji je trabunjao o tome je tvoja zabluda. Jednostavno, vrednovanjem je utvrđano da ne postoje tokovi koji bi opravdali izgradnju tog puta i Dojče banka nije htela da da garanciju za koncesiju. Zato se koncesionar povukao a ne zbog tamo nekog Kostreša i Čanka. Da se projakat pokazao kao ekonomski opravdan, sve bi bilo odrađeno baš kao što je NIS prodat Rusima.

Ja kažem da se Kostreš borio za to ne kao neki slučajni prolaznik, već kao predsednik skupštine vojvodine. koncesija je pala tek kada je pao i velja ilić
Citat
O šumama se brine republika, kada pokrajina bude imala svoju imovinu onda će imati i šumska gazdinstva u nadležnosti pokrajine.

pokrajina već ima svoju imovinu, ali dobro ovo je pitanje oko kojeg ne bi trebalo da bude većih problema
Citat
Ma hajde molim te, do koje mere je rastao taj autonomaški pokret u Vojvodini? Taj pokret je ojačao tek sa dolaskom komunista i davanja Vojvodini onog statusa u SFRJ. Ono što je predvodio onaj Duda Bošković pre WW2 je uživao jako malu podršku kod Srba. Gotovo nikakvu, ovaj čankov autonomaški pokret je jak u odnosu na one pre njegovih.

pa to ti ja i kažem, 1930 jeste taj pokret bio mali, ali se nije od tada smanjivao, pa i ti kažeš da je ojačao sa dolaskom komunista. bilo je u njemu dosta srba ali ja sam iz analize izuzeo ostale narode, kada bi i njih uključili, sigurno bi stvari stojale drugačije, jer to nije bio jedini pokret. ali imaj u vidu da je aleksandar zaveo diktaturu a da su napetosti oko rata počele već 1939, da nije zaveo lakše bi mogli i da izmerimo snagu tog pokreta

uostalom kao što se volja za srpskom autonomijom nije javila pri prvom doseljavanju srba u vojvodinu, tako se nije ni gradjanski pokret javio odmah nakon pripajanja i uredjenju zemlje se trebalo tek pristupiti. naravno bilo je i onih koji su još 1918 smatrali da treba da se vojvodina pripoji kao posebna jedinica jugoslaviji

Citat
I dalje minorna podrška, a uputio sam te na tekst, to što ga je objavio DSS ne nebitno.

pa ne bih rekao da je minorna podrška ako recimo uporedimo da je u vojvodini prvi dan glasanja za ustav izašlo oko 16% ljudi a da je za čanka glasalo na izborima 8% ljudi. ali ja ne kažem da je velika podrška čankovom konceptu, to je samo jedna od opcija a ima ih još
Citat
Je li imala pokrajina ovlašćenja da donosi odluke koje imaju snagu zakona do sada? Što to nije učinjeno od '74. pa do '88/89. kada je moglo?

pa ne razumem, po ustavu iz 1974 vojvodina je mogla da donosi zakone
« Poslednja izmena: 24. Jan 2009, 22:50:04 od klićo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 627
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Statut i ne treba da bude u interesu centra iz kog su se radjala najveca zla u poslednjih 20 godina, i zbog kojeg su svi koji su mogli pobegli od ove drzave

I to je jedan prirodan i normalan proces, jer ne moze se tvrditi da su svi koji su pobegli od zla ludi, a samo to zlo normalno...

U interesu Beograda je da ima sto manje interesa u okruzenju, jer je tako najbolje za sve
« Poslednja izmena: 24. Jan 2009, 23:50:06 od spindle »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 
Vidi, ja znam da u SANU sede kojekakvi i da su u sanu primani i ljudi sa srednjom stručnom spremom itd. To što je SANu ćutala na ukidanje VANU je njihova stvar baš kao što su dali saglasnost na njeno osnivanje, a opet tako je njihova stvar da se pozivaju na Ustav i da se protive reosnivanju VANU. Iopostoji ogranak SANU u Novom Sadu kao vid regionalne akademije. Saradnja je postojala između dve akademije sve do ukidanje VANU i po onome što sam čitao je bila sasvim dobra, međutim od reosnivanja odlukom pokrajinske skupštine nisam siguran da je isto. nigde se ne zabranjuje osnivanje VANU ali sam ti citirao tamo član ustava u kome piše ko je može osnovati  Smile

Za koncesiju sam ti već rekao zašto je pala, nema to puno veze ni sa Kostrešom ni sa Ilićem ni sa njihovim šouom na televiziji. Državne puteve održava republika i u njenoj su nadležnosti tu spada i taj auto put koji je trebao da se gradi kao i magistralni putevi o kojima si govorio (ZOBS).

Što se tiče autonomaškog pokreta, više mi je glupo da raspravljam na tu temu i ponavljam da je podrška uvek bila mala pa nek je i imala stalni trend rasta. AP Vojvodina u SFRJ nije plod neke autonomaške borbe već jednopartijske diktature i javlja se sa potrebom da se Srbija kao tada najveća republika uproseči i približi ostalim pet. Sve što sledi kasnije je recidiv tog kumunističkog uređenja, pa i to Čankovo autonomaštvo. I da njegov koncept uživa malu podršku, 8% na broj birača u vojvodini nije Bog zna koliki broj pristalica.

A taj period od '74. pa do raspada SFRJ sam spomenuo baš zbog položaja koji je Vojvodina imala i zbog mogućnosti donošenja pokrajinskih odluka, pa tada nije ništa rađeno na deentralizaciji same pokrajine. E sad isti ti komunjarski derivati pričaju priču kako BG muze Vojvodinu, dok su do nedavno to oni radili.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
SANU je krivac što nije primila neke ljude iz Vojvodine koji imaju drugačiji stav. Da je to radila ne bi joj ništa štetilo, a mi danas ne bi imali ovaj problem, pogotovo što postoje neki drugi problemi vezani za VANU a koji se ne tiču njenog osnivanja

Ovo za puteve ja sam samo naglasio da postoje i "pokrajinski putevi" po Statutu. Da je Velja Ilić bio pažljiviji i da je konsultovao skupštinu i izvršno veće Vojvodine ne bi takodje imali taj problem da se godinama ta stvar oteže i na kraju pokaže ekonomski neopravdanom. Mi treba da se orijentišemo na koridor deset i na izgradnju proširenja na ibarskoj magistrali, dakle da se na odredjenim deonicama napravi treća traka kako bi se izbegle gužve- ako već nema para za auto - put. - ali dobro to je već neka druga tema

ja sam govorio o autonomaškom pokretu a nismo ni dotakli razloge njegovog nastanka. o tome je recimo pisao ranko končar sa osvrtom na oporezivanje. treba ovde spomenuti i da se radikalna stranka u vojvodini zalagala za autonomiju, ali je njena centrala iz beograda ta zalaganja sputavala. sve u svemu ovde hoću da naglasim dve stvari: da je ideja autonomije starija od čanka i komunista i da se ona sada zasniva na gradjanskom konceptu, dok je to ranije bio nacionalni koncept.

ona nije bila recidiv komunizma jer  na drugom zasedanju AVNOJ ona nije ni bila pomenuta kao federalna jedinica, a tek kasnije kroz zaključak plenuma Glavnog narodnooslobodilačkog odbora Vojvodine od 5. aprila 1945 navodi se da Vojvodina treba da ima autonomiju. dakle i sami komunisti su imali različita vidjenja o njoj

tvrdim da nije samo novi sad imao koristi od autonomije iz 1974. ja sam se ovde koncetrisao na pitanje pokrajine a ne opština, ali kako god ja sam takodje za proširenje nadležnosti opština dakle to nikako ne dovodim u pitanje

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia 
Statut i ne treba da bude u interesu centra iz kog su se radjala najveca zla u poslednjih 20 godina, i zbog kojeg su svi koji su mogli pobegli od ove drzave

I to je jedan prirodan i normalan proces, jer ne moze se tvrditi da su svi koji su pobegli od zla ludi, a samo to zlo normalno...

U interesu Beograda je da ima sto manje interesa u okruzenju, jer je tako najbolje za sve

Kakva nebuloza, idi srami se dok ne smisliš nešto pametnije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.